• yanımdan ayırmadığım doğal terapi.

adının çin yağı olduğuna bakmayın. almanya'da üretilen ve küçük şişelerde satılan yoğun nane kokusu olan bir doğal tedavi yöntemi. resmi adı china oel

en popüler kullanımı baş ağrısı, mide hazımsızlığı ve burun tıkanıklığı.

burnumdan nefes almakta güçlük çektiğim için çantamın baş köşesinde bulunuyor bu meret her daim. burun deliklerimin alt kısmına birer damla sürüyorum, hem gözlerimden yaşlar akmaya başlıyor hem de burnumun içi çeşme gibi akmaya başlıyor böylelikle ferahlıyorum.

başım ağrıdığı zaman parmağıma birkaç damla sürüp alnıma hafifçe masaj yapıyorum. eğer ağrı hafif bir ağrıysa tamamen de kesebiliyor. benimkiler genelde migren ağrısı olduğundan tamamen kesmeye gücü yetmiyor ama ciddi ölçüde rahatlamamı sağlıyor.

bir de en sevdiğim yanı keskin kokusu. yolda, arabada, otobüste, uçakta etrafımdan kötü kokular gelip de bunaldığım zaman hop çekiyorum içime bir fırt, ortamın pis kokusundan uzaklaşıyorum anında. şirket toplantılarında bile bilgisayarımın yanında baş köşede duruyor kendisi. bunalan başka insanlar da faydalanıyor benden görüp.

bir diğer kullandığım alan da, tepemden inmeyen sırnaşık kedimi uzaklaştırmak zorunda kaldığım zamanlar. şişenin kapağını açtığım anda gözlerini kısmaya başlayarak kaçıyor garibim. artık iyice şişeyi tanıyor zaten. elime aldığım anda kapağını açmama bile gerek kalmadan uzaklaşıyor. onu böyle uzaklaştırmak istemezdim ama napayım çalışmak zorundayım ve laf dinlemiyor hep ya benim tepemde ya da bilgisayar tepesinde oturmak istiyor.
  • evet mucize yağ. bir haftadır tıkalı olan burnumu çeşme otobanına çevirmiştir.

ilk önce bir damlasını küp şekere damlatıp yutun dediler. o bir işe yaramayınca unuttum ben bunu. 2-3 gün sonra son çare diye aldım tekrar. aga dedim yapıştır burnun direkt içine birer damla.

şunu net olarak ifade etmek isterim ki*, kafamı sikeyim. la bu ne antoni kuin? ölüyorum sandım. burnum yerinden çıkacak, beynim tereyağı gibi eriyecek sandım. bildiğin kostik la bu, nanelisinden hem de.

yerimde duramadım on dakika. gittim suyla yıkıyorum falan, yok çare. ama açıldı gerçekten burnum. sanırım burun kemiğimi de eritti.

not: tabi hata bende. kullanmadan önce baksana sözlüğe. millet uyarmış zaten baştan.
  • yoğundur, faydalıdır ama kullandıktan sonra elleri yıkamadan gözleri ovuşturmamak gerekir, gerçekten.
  • güneş, yağmur, kar, rüzgar, üzüntü, sinir, sevinc vss her türlü şey karşısında şaha kalkan sinüzitimi dize getiren mucizevi bir yağdır. kendisiyle tanışmam 8-10 yılı buluyor . bu süre zarfında kadim dostum haline geldi öyle ki (her daim yanımda taşımamın yanında) evden çıkarken cüzdan, telefon almayı unuturum ama çin yağımı almayı unutmam yanıma varın gerisini siz düşünün.

yaklaşık bir buçuk sene önce aldığımda 20 liraydı 1 senede 10 lira zam mı geldi..yuh artık. ama inanın verdiğiniz parayı sonuna kadar hak ediyor. şöyle söyleyeyim bir buçuk sene önce aldığım 10 ml boyutundaki şişenin henüz 1/3 bitmiş durumda. yanımdan ayırmadığımı hatırlamanızı ve her türlü baş ağrısı , göz ağrısı, burun tıkanıklığı, nefes darlığı, can sıkıntısı gibi durumlarda çekinmeden bolca kullandığımı bilmenizi isterim.

daha çekilir bir dünya için kullanın kullandırın.

edit: imla
  • üzüm salkımına dönmüş sinüzitlerimin dayanılmaz hale getirdiği baş ağrımdan kurtulmak için burnuma çekmemle birlikte, bu nadide organımı iki küçük musluğa çevirerek yukarda ne var ne yoksa söküp atarak hayatı yaşanır hale getiren cankurtaran. ayrıca kesme şekere damlatıp emmek, ağrıyan yere sürmek dışında her sabah bir bardak suya 2-3 damla damlatıp içmek bütün hazımsızlık problemlerini gideriyormuş tecrübeyle sabitledim.
  • burnunuz tıkandığında döküyosunuz kaynar suyun içine,çekiyosunuz buharı içinize..işte bu..rahatlıyosunuz.
  • şiddetli soğuk algınlığı yüzünden burun nefes alamayacak kadar tıkandığında, ağızdan nefes almaktan dudaklar çatladığında ve ses borazan sesi kıvamına geldiğinde bir bardak sıcak suya bu yağdan birkaç damla damlatın, temiz bir bez parçasını bu suya batırın ve bezi burnunuza götürün ama burnunuza değdirmeyin. sadece birazcık uzaktan koklayın. ciğerlerin ağızdan çıkayazma hissi nasıl yaşanır, tam olarak anlayacaksınız. tekrar ediyorum. bezi burnunuza değdirmeyin. aksi takdirde silmekten tahriş olmuş burnunuz temas eden yağın etkisiyle havuç rengine dönüp bir süre boyunca öyle kalacaktır. demedi demeyin.
  • zamanında fena halde çektiğim 20 yaş dişi sancısını 1 saniyede bünyemden kovmuş mucizevi, kelimelerin kifayetsiz kaldığı ilaç. diş ağrısının bir de başa vurması nedeniyle, oraya da masaj yordamıyla uygulayınca kızgın kumlardan serin sulara atlamış gibi oluyor insan. ızdıraptan mutluluğa geçiş köprüsü.
  • yorgun ve surekli ayakta gecen bir gunun ardından bir kova ılık suya 5 -10 damla damlatılıp ayacıklarınızı daldırdıktan 15 dakika sonra 1 saatlik masaj etkisiyle rahatladığınız, kışı en iyi şekilde atlatmanızı sağlayan, gece sürekli öksüren ve uyuyamayan babannenize bir bardak ılık su eşliğinde bir kaç damla vermenizle hatırı sayılır hayır dua aldıran halı saha maçından önce kesme şekere damlatılıp alınınca ciğerlerinizi körük kıvamına getiren (ki profesyonel futbolcularda tüm baldırlara uygularlar maçtan önce) içinde china kelimesi geçmesine rağmen güvenle kullanılan hayat iksiridir.

ayrıca almanya’da 50 yılı aşkın bir zamandan beri kullanılan ve oldukça popüler ürün china oil, alman federal eczacılar birliği tarafından da dört kez yılın en iyi doğal ilacı seçilecek kadar da bir üne sahipmiş.
  • (bkz: küme tipi baş ağrısı) çekenler için mutlak cozumdur. ağrı başlamış bile olsa, küçük bir pamuğa bir kaç damla damlatin. önce burnunuzu yakacak kadar koklayin, daha sonra sakaginiza surun ve yağın gözünüze doğru akmasına izin verin, ellerinize bulaşmış olacaktır az da olsa gözünüzü ovusturun.

bana manyak mısın cayır cayır yanarsın diyenlere tek sözüm; ağrıdan intiharın eşiğine gelmektense azcik gözüm yanar daha iyi.
hesabın var mı? giriş yap