• burada tepelere apartman dikilmesine kim izin vermiş merak ediyorum. manyak mısın arkadaş, zaten yüksek kotlu yere 10 katlı apartman dikiyorsun, üstelik daha önünde yolu olmayan, muhtemelen parsel bile olmayan arsaya. belediye de seyrediyor. şehir plancısı çalışmıyor mu bu belediyede?

izmir böyle böyle katlediliyor işte.
  • son yıllarda merkezi bir yer olmaya başlayan izmir ilçesi.

çiğli'nin 1990'lardaki halini bilen, 2000 ve 2010 sürecinde ne kadar değiştiğini görebilir. karşıyaka'ya yakın bir yerdedir. içerisinde kuş cenneti, aosb ve kipa vardır. isminin neden 'çiğli' olduğu konusunda da vaktiyle bu bölgeye düşen 'çiy'lerden dolayı olduğu rivayet edilmektedir. 15 yıl öncesine kadar çiğli belediyesi binası yoktu, yanındaki arazide ibrahim alaeddin gövsa ilkokulu vardı. çok eski bir okuldu, yıktılar yerine sillion adında bir avm diktiler. altında kipa express var.

(bkz: teğmen ali rıza akıncı lisesi)
    (bkz: izmir milli piyango anadolu lisesi)
    (bkz: izmir anadolu öğretmen lisesi)

edit: imla.
  • evvelden karşıyaka'ya bağlı bir semt iken 80'li yıllardan itibaren ıslak pamuktaki fasulye tanesi misali serpilip, kocaman olup ilçe statüsüne kavuşmuştur. çanakkale asfaltı ismiyle maruf e24 karayolunu iki yakasına kurulmuştur.
    karşıyaka ile menemen arasında yer alır. göçmen mahalleri vardır burada bir sürü. ilçe merkezinde, santral, tuzla, domuz ormanı,küçük çiğli gibi mahalleler vardır. yolun karşısında ise egekent, evka 2, maltepe, güzeltepe gibi büyük yerleşimler. yerel bir gazetesi bie vardır. bostanlı, şemikler taraflarından biraz kasılırsa yayan gidilebilir. basmane çiğli banliyo treni için ilk/son duraktır. istasyonu küçük ve çok güzeldir, eskidir. karşıyaka'dan ve otogardan saniyede bir kalkan dolmuşlarla ulaşmak mümkündür.
  • izmir'in 1993'de karşıyaka'dan ayrılan ilçesi. toprak olarak denize kıyısı vardır lakin bir karşıyaka, alsancak tarzı düzenli sahil bandından bahsetmek imkansızdır. ismi kışın bitkilerde oluşan çiğden gelir.

ortasından geçen demir yolu ilçeyi ikiye böler, düzlükte istasyonaltı, yeni mahalle, balatçık, küçük çiğli gibi mahalleler bulunurken tepelik diye tabir ettiğimiz bölgelerde evka2, 5, 6 , egekent, güzeltepe, esentepe, küçük çiğli dağ mahallesi, maltepe gibi mahalleler bulunur.buraların manzarası muntazamdır. bazı yerlerden bornova ve güzelbahçe arasını rahatlıkla görebilirsiniz. özellikle temiz bir gökyüzünün olduğu günler akşamüstü civarı manzara muntazamdır.

izmir banliyösü* ile karşıyaka'dan 15, alsancak'tan yaklaşık 30 dakikada çiğli merkez istasyonuna ulaşır. bu da ulaşım konusunda büyük bir adımdır zira aynı yolları otobüsle almak çok daha fazla süre ve zulüm demektir.

özetle eski köy görünümünden gittikçe uzaklaşmakta olan bir yerdir çiğli. bünyesindeki sanayi sitesi*, kuş cenneti, doğal yaşam parkına ek olarak çeşitli hastahaneler, (özel, üniversite, bölge hastahaneleri) özel üniversiteler ve mevcut havaalanının tekrar sivilleşmesi gibi yatırımlarla gerçekten kuzeyin yükselen yıldızı olmaya adaydır.
  • izmir'in bir ilçesi.
    burada toki'nin yaptığı binalar heyelan tehlikesiyle karşı karşıya. üstelik bu binalarda 'terkedin' uyarısı yapılmasına rağmen yaşayan insanlar var. onların da parası yok.
    hiçbir seçim vaadinde bulunan insan(!) çiğili'ye gitmedi daha. bahsetmediler bile. büyük ihtimalle yıkılan ilk binada ölüler olacak. kim kimi suçlayacak sonra çok merak ediyorum. aslında çok da merak etmiyorum. çünkü yarın iş var. ntv haber'de gece 3'te izlediğim bültenin son haberi çok da sikimde değil.

şimdi kendimden mi nefret etmem gerekiyor?
    yoksa politika, medya ya da spor veya işimden mi?
    kısaca beraber yaşadığım aynı metrobüse defalarca binip ama hiç tanışmadığım insanlardan mı?
    ben kimim amk insan hayatına değer verecek önemli?
    ben mi başındayım bu sorunlarla ilgilenecek kurumların ya da insanların. bunu iş için yapan insanların başında ben mi varım?

galiba ben varım. ama yarın işe gidicem! şuan çok uykum var.
    ilgilenemicem ok?
  • (bkz: istasyonaltı)
  • alt geçidi bir işe yaramamış izmir ilçesi. nedeni ; zaten trafiği tıkayan, izmirden menemen tarafına giden araçlar değil, izmir'den organize sanayi bölgesine giden araçlardı. alt geçit üstündeki yan yollarıda iyice 2 araba yan yana gecemeyecek kadar dar yapınca, malumunuz, işe giriş ve çıkış saatlerinde trafik; allak bullak halini korumakta çiğlimizde. bide alt yolu kullanması gereken menemen dolmuşları; üst tarafı kullanınca, iyice içinden çıkılmaz bir hale gelmiş durumda.

edit: imla
  • doğduğum yer. adını buralarda görmek ne hoş.
  • hemen sınırlarında köpekten kaçarken hayatını kaybeden öğrenci olayı yaşanmışken sanki sokaklarında köpek sürüleri rahat rahat gezmiyormuş gibi billboardlara onlar yaşasın afişleri asan belediye başkanına sahip ilçe. iyi onlar üresin insanlar ölsün
hesabın var mı? giriş yap