• çıkışta seyircilerin çoğunun "çığ gibi üstümüze üstümüze geldi" tepkilerine şahit olduğum ankara devlet tiyatrosu oyunu. bu tepkiler hedef kitlenin hep iyi belirlenmesi gerektiğini bir kez daha ortaya çıkarıyor sanırım. tabii ki emeğe saygım var ama keşke oyun koyucular da aynı fikirde olsaydı. böyle bir metin, her imkana sahip devletin tiyatrosunda, sadece dekora ve kostüme ve hatta dansa dayandırılırsa, sözlerin olabildiğince abartılı, ezber geçermiş gibi çıkması engellenemezse daha çok çığlar gelir üstümüze üstümüze.
  • çığ.

oyunun aralarına serpiştirilmiş danslı müzikli gösteriler oyundaki akıcılığı bozmuş. zorla araya sıkıştırılmış gibi duruyorlar. konu olarak çok etkileyici olduğu su götürmez. ancak, oyunculukların mükemmel olduğunu düşünmedim. hatta gereksiz bağırmalar ve gereksiz vurgularla abartılmış söyleyişler kullanılmış. olayda hali hazırda var olan trajediye bir de oyuncuların komik ölçülere varan replik söyleyişleri eklenince olay tamamen yapmacıklaşıyor. düm düz bağırıp çağırmadan, sosyal mesajları seyircinin kafasına vurmadan ve koro/kolcu ekip çıkarılıp oynansa çok daha etkileyici bir oyun olur.
  • oyunun sonunda, oyuncuların isim ve soy isimlerini tek tek sayarak sahneye davet etme biçimindeki selamlama biçimi son derece gereksiz ve magazinvari olmuş. tiyatroda böyle reklamlara gerek yok. zira oyuncunun isminden ziyade oynadığı karakterdir önemli olan ve belleklerde yer eden de o karakteri oynamaktaki ustalığıdır. çok merak eden açar kataloğu bakar ve öğrenir zaten. böylesi tiyatrodışı değişiklikler oyunun seyirci üzerindeki etkisini birdenbire dağıtmaktan başka işe yaramıyor.
  • iç anadoluda kurutma için kullanılan, asma dallarından yapılan dairesel platform.
  • gitgide büyüyen, öldürücü etkisi olan devasa kar kütlesi. bıçak gibi keskindir derler.
  • çığ türleri için

(bkz: tabaka çığ)
    (bkz: toz çığ)
    (bkz: ıslak çığ)
  • çığ,genellikle bitki örtüsü olmayan engebeli,dağlık ve eğimli arazilerde,vadi yamaçlarında tabakalar halinde birikmiş olan kar kütlesinin iç veya dış kuvvetlerin etkisi ile başlayan bir ilk kayma sonucu tetiklenen,yamaçtan aşağıya dogru hızla kaymasıdır.

çığ kısaca,kar tabakası veya tabakalarının iç veya dış kuvvetler etkisi ile yamaç eğim yönünde gösterdiği akma hareketidir.kar tabakalarının birbirlerinden farklı özellikleri olacağından;çığ,bazen diğer bir tabaka üzerinde kayan bir tabaka veya tabakalar ile veya tüm tabakaların zemin üzerinde topluca kaymaları sonucu oluşur.

oluşma nedenleri 7 başlık altında toplanabilir, bunlar;
    1. yağış
    2. rüzgar
    3. yamaç eğim açısı
    4. yamaç yönelimi (bakı)
    5. sıcaklık
    6. zayıf kar tabakalar
    7. yamaç örtüsü
  • inanılmaz bir beste, inanılmaz bir tını. hele o ilk 15 saniye var ya, işte ben orasını hiç tanımlayamadım abiler...

http://www.youtube.com/watch?v=bnhnmsm-m70
  • yıkıcı etkisi inanılmaz şiddetli olan, şayet çığ sonrası yapılması gerekenler bilinirse sonuçları hafifletilebilen doğal afet.

çığ kayması farkedilir edilmez şunlar yapılmalıdır;

- yürüyüşü yavaşlatan ve sonradan tehlikeli bir mermiye dönüşebilecek bütün yük ya da eşyalardan hemen kurtulmak.
    - bütün olanaklar kullanılarak, başı elden geldiğince uzun süre kar düzeyinin üstünde tutmak.

karla örtülme durumundaysa şunlar yapılmalıdır;

- ağzı ve gözleri kapalı tutmak.
    - bir kolu bükerek yüzü korumak ve böylece küçük bir hava ortamı oluşturmak.
    - elden geldiğince çabuk, yüzeyde bir işaret oluşmasını sağlamak.

çığdan sonra, az derinde ve yaralı olmayan kimse çoğunlukla kendi kendini kurtarabilir. tersi durumda, örgütlü yardım ekibine haber verilmesi durumda, örgütlü yardım ekibine haber verildiğini ve bir araştırma ekibinin hazırlandığını düşünerek paniğe kapılmaması gerekir.

bir ya da bir kaç kişiyi sürükleyen bir çığa uzaktan tanık olan kişi, kar akıntısının kenarlarından birine olan uzaklığı işaretleyerek kazaya uğrayanların yerini belirlemeyi deneyebilir.
  • çığlık kelimesinin kökü olabilir.

çığlık atınca çığ düşmüyor mu filmlerde falan amk. çığlık=çığ düşürmeyi sağlayan, çığ edici.
    yemin ediyorum şimdi kendi kendime düşündüm bunu amk.
    harbi lan! imkanı olan araştırsın bak valla.
hesabın var mı? giriş yap