• ilk merdivenden ini$ sahnesindeki performansi harikadir.
  • hayao miyazaki bir röportajında karakteri hakkında tom mes in sorduğu soruyu şu şekilde cevaplamıştır:
    -ruhların kaçışı'nın başrol karakteri chihiro, önceki filmlerinizdeki kadın karakterlerden daha farklı bir kadın kahraman gibi görünüyor. açıkçası daha az kahraman ve sebepleri ve zemini hakkında bilgi sahibi olamıyoruz.

-chihironun karakterinin bu şekilde olmasını sadece ben seçmedim, çünkü bu sıralar japonyada buna benzer pek çok genç kız var. ailelerinin onları mutlu etme çalışmalarına gittikçe daha fazla duyarsız davranıyorlar. chihironun babası adını seslendiği zaman karşılık vermediği bir sahne var. ancak babası ikinci kere seslendiğinde cevap veriyor. pek çok çalışanım bana iki yerine üç kerede cevap aldıklarını söylediler. çünkü pek çok kız bugünlerde böyle. ebeveynlerinin çağrılarına çabuk karşılık vermiyorlar. on yaşlarındaki çocukların canlandırıldığı filmlerin olmaması beni bu filmi yapmaya yöneltti. bir arkadaşımın kızını gözlenlediğim esnada, farkettim ki onun için yapılmış ve doğrudan onunla konuşan filmler yoktu. kuşkusuz, ona benzer kızların izlediği filmlerde kendi yaşlarında karakterler vardı fakat ben onları teşhi edemiyorum, çünkü onlar gerçeklerine benzemeyen hayali karakterler.
    ruhların kaçışı ile, onlara "endişelenmeyin, sonunda herşey iyi olacak, sizin için birşeyler olacak" demek istedim, yalnızca sinemada değil, günlük hayatta da. bunun için gereken olağan bir kız kadın kahraman idi, uçabilen ya da imkansız bir şeyler yapabilen değil. japonyanın herhangi bir yerinde rastlayabileceğin herhangi bir kız. her zaman chihiro'nun karakteri ya da yaptıkları ile ilgili şeyler yazdım ya da çizdim, kendime bunun sebebinin arkadaşımın kızının ya da arkadaşlarının olup olmadığını sordum. chihiro'ya verdiğim farklı görev ya da zorluklar olan sahneler için benim ölçütüm bu. çünkü, üstesinden gelinen bu zorluklar esnasında, bu küçük japon kızı kabiliyetli bir insan olmaya başlıyor. bu filmi yapmam 3 yılımı aldı, böylece arkadaşımın kızı 13 yaşına geldi ve 10 yaşını bitirmiş oldu, fakat hala bu filmi seviyor ve bu beni çok mutlu ediyor.
  • en az chihiro'nun kendisi kadar sevimli olan ve de bir zamanlar* haku'su oldugum yazar.
  • guzel bir masalin sonu
  • aslında miyazaki chihiro'nun pek de şirin olmamasını, günümüzün popüler kızlar çocuklarına benzemesini istemiş. ama yine de sevimli olmuş.
  • kanatlanmış, uçmuş insan.
  • kucuk ufak tefek sirin bir kız cocugudur bu basına gelenlere hemen panik yapar,korkar,aglar,sizlanir ama durumunu kavrayınca olabileceginin en iyisi olur,garip bir melankolisi ve komik bir endisesi vardır hayatla ilgili insanin sarilip masallarda ki kotu karakterlerin varolusunu sen yok ediceksin ufaklık diyesi gelir.
  • (bkz: miss ponchi)
  • (bkz: spirited away)
  • marty friedmanin esinin ismi de chirirodur.
hesabın var mı? giriş yap