• franchise fiyati buyuk fast food zincirleri arasinda en ucuz olan (10.000 dolar sadece), ama franchise vermesi de en zor olan sirket. mcdonalds gibi zincirlere 1-2 milyon dolar verip aninda restoran sahibi olursunuz ve kimse size karismaz, karin ufak bir kismini alirlar. o yuzden subeden subeye fark eder, mcdonalds, wendy’s falan. ama chick fil a’ye franchise basvurusu yapmak ve mulakat sureci 2 yili asabiliyor ve cok kati bir surecten geciyorsunuz. 10000 dolar istiyorlar baslangic olarak dedigim gibi, ve uzun sureci basariyla gecer ve restoraniniz olursa karin da %50’sini aliyorlar - ki en yuksek oranda kar alan fast food’cu bu. ama yukarda da dendigi gibi getirisi o kadar yuksek ki yuzde elli karla bile cok zengin olabilirsiniz. hristiyan ve dindar olmak, referanslari olmak, yazili olmayan sartlardan biri. ama gene de sirf hristiyan ya da cok referansi var diye birine restoran vermiyorlar, cunku oyle adam cok, eleme surecini saglam tutuyorlar.

gelelim chick fil a’yi bu kadar basarili yapan ozelliklere. degerlerine bagli olmasi, evet. adamlar kardan cok degerlerini dusunuyor, o yuzden pazar gunleri ve noel’de (hangi gune denk gelirse gelsin) kapalilar, ne olursa olsun. truett, kitabinda bundan: “bana kar etmem icin pazar da acik olmami soyluyorlar ama ben onlarin 7 gunde kazandigindan fazlasini 6 gunde kazaniyorum zaten” diyerek bahseder. hakikaten de dogrudur, chick fil a pazar kapali diye musteriler cumartesi aksami ve pazartesi sabahi akin eder. thank you diyen musteriye “my pleasure” demek icin egitilir calisanlar, cunku kuruculari truett, bir otelde birine thank you deyince bu cevabi duymus ve cok mutlu olmus, kendi calisanlarina da bunu ogretmis sonra.

restoranlari hep temizdir, mesela bi mcdonalds’a gitseniz yerdeki yagdan ayakkabiniz kayar ve o pis koku burnunuza gelir, ama chick fil a (tabii gorunmeyen mutfak kismi hepsinde pis ama) diger yerlere nazaran cok daha temiz gozukuyor.

dedigim gibi, calisanlari genelde sicakkanli. mcdonalds’ta falan yuzunuze bakmazlar, cunku adam zaten 8 dolara calisiyo, ama burdaki calisanlar genelde enerjik ve mutlu. ıyi basariyorlar calisanlarinin motivasyonunu artirmayi.

yemek kalitesi hakkaten her subede ayni gibi. bi mcdonalds’ta harika olan burger, diger mcdonalds’ta igrenc olabiliyoken, chick fil a’nin her subesinde lezzet ayni tutuluyor. starbucks gibi. ha tabii tavuklarina msg’yi basiyorlar, bagimlilik yaratmasi da o yuzden ama diger fast foodcular msg’yi bassa da bu kadar basarili degil.
  • aşık olunası fast food ' cudur . spicy chicken sandwich deluxe yerken kendinizden geçer , bariz bir şekilde yavaş yavaş yersiniz hemen bitmesin diye .

patatesleri uzun ince değil de enine olarak ciks bir şekilde kesilmiştir ve yerken gerçekten patates yediğinizi hissedersiniz .

türkiye'ye açtıkları ve ürünlerini az çok da makul fiyattan sattıkları takdirde , bırakın kfcyi türkiye'deki diğer büyük fast food zincirlerini bile dağıtacağını düşünüyorum ...
  • adindaki fil a'in okunusu filet'yi cagristirma amaclidir.
  • ne tavuklarının ne de patateslerinin hiçbir numarası yok. güya tek olayları tavuk ama diğer zincirlerin tavuk burgerleri bile daha lezzetli. hatta mevzu tavuksa, istanbul’da düzgün bir yerde yiyeceğiniz pide arası tavuk döner bile buna beş basar.
  • waffle potato diye kendilerinin icadi * bir patates kizartmalari vardir, tadindan yenmez.
  • gay ilişki karşıtı kurumlara yüksek miktarda bağışlar yaptığı için internetlerde tepki çeken bi kurum.
  • bir gun "georgia northern white girl starter pack" yapacaksak eger, icinde kesinlikle bulunmasi gereken. tam liste soyle;

1) study bible,
    2) chick-fil-a kese kagidi ici tavuk salatasi falan dolu,
    3) biraz platine kacan uzun dalgali sari sac,
    4) renkli goz (lens de olumlu),
    5) haftasonu country pop konserine 2 kisilik bilet,
    6) tailgating icin pickup, tercihen ford f-150
    7) ikinci bir study bible (bilmemne church onayli)
  • abd'nin birçok eyaletinde beleş internet bulabileceğiniz tavuk ürünleri odaklı fast food restoranı.

hatta kapalı oldukları pazar günleri bile dükkana yaklaşırsanız free wifi hizmetinden yararlanabilirsiniz*

ayrıca ürünleri lezzetlidir, uygun fiyatlıdır.
  • amerika'nın dinci restoran zinciridir. koca öğrencilik yıllarımda bir kere yedim o kadar. bir özelliği de yoktu.
  • abd'nin demeyeceğim çünkü kuzey bölgesini yeterince gezmedim ama güney kısmında açık ara en lezzetli tavukları yapan fast food restoranıdır. grilled chicken favori yiyeceğimdir. hele bir de chick-fil-a sosu var ki bağımlısı olursunuz.
hesabın var mı? giriş yap