• birkaç hafta önceydi, odamdaki küçük televizyonun anteniyle çeşitli cambazlıklar yapmaktaydım, arrested developmentı izleyebilmek için. bir anda çok tanıdık bir müzik ve çok tanıdık bir mekan peydahlandı ekranda. tam da "ulan para biriktirip comedymax mı alsam, taxi izlemek için" dediğim günün ertesiydi hem. bir saniye içinde evde kendimi "ağlatmayın beni lan akşam akşam! ağlatmayın beni!" derken buldum. diane, sam, koç, carla, cliff ve muhteşem karakter norm karşımızdaydı yine.

o gün bugündür böyle bir tutku yok. her akşam ekran karşısındayım. ardından geçen yıllar boyunca benzerleri çokça yapılmış bir komedi tarzı üzerine kurulu, yine de gülümsetiyor. amacı eğlendirmek, yine de gözleri dolduruyor. evde dediğim gibi, ağlatıyor. her şeyin o kadar saf olduğu zamanları hatırlatıyor. hem benim için, hem de... her şey için. sanırım sadece ben değildim saf olan.

bu yüzden her akşam "boston'a gidip bi biranızı içecem ulan" dedirtiyor çocukça. gözler de hala dolu dolu.
  • londra'da "tesekkurler"e yakin* manaya da gelebilen sozcuktur kendi.
  • the simpsons'in bir bolumunde homer *, icecek bir mekan ararken cheers'taki bara girer ve ortami gordukten sonra korkunc birsey gormus gibi kosarak kacar.
  • --- spoiler ---
    sam "mayday" malone karısından ayrılmış, çapkın, alkolik bir adamdır. eski bir beyzbol oyuncusudur aynı zamanda. cheers adlı barı işletmektedir. barda müthiş komik coach ve ablamız carla çalışmaktadır. bir gün diane sevgilisiyle cheers'a gelir, erkek arkadaşı onu orada terk eder ve diane cheers'ta çalışmaya başlar. akıllı ve romantik olan diane bir uçta, çapkın, gününü gün eden sam "mayday" malone diğer uçta. ve çekim başlar bu ikili arasında. kavgalar, tatlı atışmalar, romantizm, tutku... işler beklendiği gibi olmaz, dr. frasier (evet bildiğimiz cnbc-e dizisinin başrol oyuncusu dr.fraser karakteri buradan doğmuştur) işleri karıştırır, işler tekrar düzelir ancak bu sefer başka problemler çıkar. dizinin ileriki sezonlarında diane gidecektir. bugün kilo problemleriyle boğuşan kirstie alley diziye katılır. coach vefat eder. dizi uzun yıllar devam eder.

diane, norm, carla, coach ve sam'li bölümler çok tatlıdır, sıcaktır, espriler kalitelidir. cheers bir tv klasiğidir.
    --- spoiler ---
  • işten eve dönünce bir bira açıp seyredeceğimiz ve gün boyu kararan kalbimizi sayesinde parlatacağımız sıcacık dizi.
  • icinden frasier gibi bir diziyi cikartmis, taxi le beraber ilk sit- comlardan sayilan, mukemmel bir bara (desk) sahip komedi dizisi. ne sam ne de diane asil gizli kahramalar coach ve cliff'dir kanimca.
  • içinde sanıyorum avril lavigne'in ı'm with yousundaki "yeiye yeiye yeiye"sini barındıran rihanna'nın loud'unun 3. şarkısı.

cheers to the freaking weekend
    i drink to that, yeah yeah
    oh let the jameson sink in
    i drink to that, yeah yeah
    don’t let the bastards get you down
    turn it around with another round
    there’s a party at the bar everybody put your glasses up and
    i drink to that, i drink to that, i drink to that

life’s too short to be sitting around miserable
    people gonna talk whether you doing bad or good, yeah
    got a drink on my mind and my mind on my money, yeah
    looking so bomb, gonna find me a honey
    got my ray-bans on and i’m feeling hella cool tonight, yeah
    everybody’s vibing so don’t nobody start a fight, yeah-ah-ah-ah

‘bout to hop on the bar, put it all on my card tonight, yeah
    might be mad in the morning but you know we goin hard tonight
    it’s getting coyote ugly up in here, no tyra
    it’s only up from here, no downward spiral
    got my ray-bans on and i’m feeling hella cool tonight, yeah
    everybody’s vibing so don’t nobody start a fight, yeah
  • piyasada saçmasapan binlerce diziye dakikasında altyazı yapılırken bu dizinin ilk iki sezonu dışında doğru düzgün altyazısı yoktur, dizi sitelerinde bile birinci sezonu dahi zor bulunur. halbuki komedi dizileri tarihinde bana göre friends'le, seinfeld'le yarışabilecek bir diziydi. seksenlerin o tatlı nostaljisini çok güzel veriyordu. e2 test yayını zamanında reklamsız bu diziyi yayınlardı, şimdi gossip girl'ün, smallville'in saçmasapan bin tane tekrarını yapacağına yine şu diziyi yayınlasa keşke...

izlediğim en güzel dizilerden biri.
  • --- spoiler ---

bir hayır işi için sam malone'un beyzbol forması satılmaktadır. diane gönüllü olarak televizyon kanalında satışları koordine eden programda telefonlara bakmaktadır. aniden gülmeye başlar. sunucu yanına gelir ve ne olduğunu sorar. diane, telefondaki bir adamın şu espriyi yaptığını aktarır:

- bir ampulü değiştirmek için kaç sürrealist gerekir?
    cvp: 1 balık !

bu nasıl bir twisted mind ürünüdür demeden duramıyor insan, metin yazarını delicesine tebrik ediyor...` :amerikan espri anlayisi`

--- spoiler ---
  • ingiliz ingilizcesinde tesekkurler
hesabın var mı? giriş yap