• amerikan bağımsızlık savaşı sırasında amerikalı sivri zekaların, amerikan üretimi peyniri ingiliz peynirinden ayırmak için havuç suyu enjekte etmesiyle ortaya çıkmış olan peynir.
  • kaşar niyetine ekmeğin üzerine konup fırınlandığında oldukça başarısız bir sonuç veriyor. lezzetinden birşey kaybetmese de, ağızda naylonun içine doldurulmuş kaşar peyniri hissi bırakıyor, hoş değil.

siz iyisi mi bunu köfte ile domates arasına koymaya devam edin. forvet arkasında da oynatırsanız her sene en az on asist yapar, attığından fazlasını attırır.
  • türkiye'de, burgerlerin içinde yahut pizza hamurlarının arasında yediğiniz, bu isimle lanse edilen sarı renkli eritme peynirin, uzaktan akrabalığı bile yoktur kendisi ile.
  • türkiye'de satılanlarının %90'ının üzerinde cheddar yazar ama tadı bildiğin bim'de satılan kaanbey'den farklı değildir. özellikle yerli imalatlar rengi koyultup normal kaşarı cheddar diye iteliyorlar. biz de yiyoz valla.
    (evet bimden alışveriş yapıyorum)
  • lise ve üniversite yıllarımda bu peynir türünden fazla haz etmezdim.

o yıllarda yeni yeni ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştı. şimdiki gibi her bokun üzerine konmasada insanlar ( en azından benim çevrem) cheddar diye satılan aromalı ve renklendiricili eritme peynirlerini öve öve bitiremiyordu.

zaman ilerledi, yurtdışına taşındım. işte gerçek cheddarı o zaman keşfettim. ingiltere de markette satılan en kötü cheddar peyniri bile o ana kadar yediklerimden çok farklıydı. seve seve tükettim.

sonraları gurme peynirlere merak saldım. damak tadım gelişti. cheddarın öyle abartılcak bir lezzeti olmadığını, olamayacağını cheddar'ın anavatanı somerset de anladım.

türkiye'ye geri dönünce marketlerde satılan neredeyse her markayı denedim. ve ülkedeki peynir üreticilerinin hepsinin analarını saygıyla andım.

zaten cheddar diye satılan peynirlerin yüzde 90'ı
    tost peyniri bile olamayacak kadar kötü kalitede eritme peyniri+aroma verici+renklendirici kombinasyonu.

koca koca cheddar görselleri ile süslenen burger peynirlerinden özellikle uzak durun. onları yapıp piyasaya sürenlerin hepsinin açık açık amına koyayım.

türk insanına bunu yemeyi reva görenlerin de amına koyayım.
  • bizim ezine peynirinin karşısına çıksa diz çöküp aman dileyecek peynir. kaşarın kuzeni. ulan çedar yemekten, çedar sıçacak duruma gelmiş biri olarak söylüyorum bunu. gerekli, gereksiz her boku övmeyin, coleslaw başlığından geldim, fena ayardayım bak. mermiye kafa atar durumdayım şu an.

(bkz: coleslaw/@sir gerard uth mondar)
  • domino's pizza'da dublex pizza hamuru'nun arasına koyulan peynirdir.
  • türk mutfağını ele geçiren gıda maddesi.

kebap, börek, et, tavuk ne varsa üzerine 10 kilo cheddar dökülüp servis edilmeye başlandı. sen sadece burger içinde güzelsin cheddar, yerini bil.
  • en kolay bulunabileni olan pınar cheddar'ın 200 gr'lık pakedi 27 lira olmuş(oha). en son bıraktığımda 14 liraydı.

sainsbury'sde 400 grlık cheddar'ı 2 pound'a alıyordum ingiltere'de. tl'ye çevirince 200 gr'ı 10 liraya geliyor. resmen adam skiyorlar türkiye'de.
  • ciddi ciddi bu ülkede çedar peyniri yediğini sananlar var mekanlarda. belli başlı yerleri tenzih ediyorum ancak çoğu mekanda size çedar diye gelen şey boyanmış kaşar peyniri. hatta kaşar bile değil tost peyniri. renkli tost peyniri.

orta halli çedarların kilosu 130-140 lira. oradan hesaplayın işte artık.
hesabın var mı? giriş yap