• bu "chat" denen meret yuzunden dogru durust yazmayi da unuttuk, konusmayi da. ne imla kaldi, ne noktalama, ne baska bir zikkim. ulen harfleri bile degistirir olduk. kirk yillik "v" oldu sana "w". nedir yani, "var" yerine "war" yazinca ne bok oluyor? kime artistlik yapiyorsun, neye yapiyorsun? "ks" yerine "x" yazinca madalya mi takacaklar sana? tum sesli harflerin irzina gecip meydani sessizlere birakmayi marifet mi sayiyorsun? "tmm" yazinca ben bunun "travesti mendeburlar meclisi"nin kisaltmasi olmadigini nerden bileyim? "kib" nedir, "kamu iktisadi bullukleri" midir? hadi sms yazarken kolaylik olsun diyorsunuz, bari bunu chat programlarinda yapmayin. inanin o 101 tuslu q turkce klavyede "tskler" yazmak "tesekkurler" yazmaktan daha zor.

ayiptir yahu, adam gibi yazin, adam gibi okunsun, adam yerine konulasiniz. sictiniz su canim dilin icine, ne buyuk unlu uyumu kaldi, ne sondan eklemesi. kasgarli mahmut kabrinden size ana avrat duz gitmiyorsa ben de sert sessizlerin yumusamasina ugrayayim, e mi?
  • aslinda chat ile alakali bir sey yazmak niyetinde degilim. istedigim soyle bire baslik altinda ozetlenebilirdi: "amerikaya giden insanin turkiyedeki bir takim esi dostu ile konusurken muhatap oldugu anlamsiz hitap bicimleri" . ama bakin, hem cok uzun, hem de oouv amerkada oldugunu belli etme yollari, mollari diye bkz verecek bir dolu adam var. "otis boyle ibislerden cekiniyor musun?" diye soracaksiniz, evet anasini satayim, cekiniyorum. otisi yildirdiniz. otis yildi.

chat'in gurbetci icin onemi buyuk. gurbetcinin memleketteki gozu, kulagi, ayagi chat. bir dost sesi duymak, bir tanidik yuz gormenin iptidai bir bicimi. o yuzden bizi sabah karsi, sizin icin gecenin bir siki tuhaf hallerde mazlum msn de, icq da asili gordugunuzde aslinda icten ice bir mesaj sallayin isteriz, yalan degil. evet, isteriz ki hallerimizi sorun: "nasilsin? iyi misin? hallerin nicedir?" bunlari diyin. gurbetci bunlari bekler.

ama aranizda bazilari var (isim vermeyecegim), ne zaman gorseniz bir mesaj salliyorsunuz, ama nasil?

- hi ya? what's up?
    - merhaba, iyiyim
    - good ya seni gordugume sevindim. how's manhattan?
    - cok iyi. sen nasilsin?
    - fan-fuckin-tastic. dinner'a cikmam lazim. see ya!
    - ya tabi. gule gule.

hayir, cok da iyi biliyorum, kotu niyetli de degilsin. istiyorsun ki yurtdisindaki su kardesin ile "onun anlayacagi bir dilde" konusulsun, sempati seysi olsun. istiyorsun ki senin de bir degil 40 manhattan kaldiracak ingilizcen oldugunu bir an icin dahi unutmayalim. istiyorsun ki amerikada yasadigi icin facasi ve diyalekti ortadirek saban gibi maymun oldugunu umdugun su kardesin ile boylesi bir musterekte bulusulsun.

ama o varsayimlarin var ya, bu tip hitaplari sevimli bulacagimiza yonelik faraziyeleriniz var ya, nasil yalan, nasil kenarindan emilmis mandalina gibi porsumus, ici gecmis bir dostlugun habercisi olarak algilaniyor okyanusun bu tarafindan, nasil hiyaragasi konumuna dusuyorsun gozumde, biliyor musun?

bak bir omur degil, iki dakika dusun: gurbetci senden "hey havyudurili?" diye hitaplar beklese o chat windowunda asili durur mu? kendine koynundan turk bayragi acmaya hazir gurbetci sekli verir mi? vermez degil mi?

hayir, ozbek forumlarina mesaj atan ebleh ulkuculer gibi "irkdasim, budundasim, hedef turan" gibisinden mesajlar atmani da beklemiyorum. istedigim "lan kerhaneci nasilsin? lan pic neredesin, ozledik?" boyle samimi yaklasimlar. ama sen hala see ya, me ya. o see ya diyen katolik kiz lisesi agizlarini buzup buzup kirmak istiyorum. cok ciddiyim. see ya ymis. anandan welcome diye mi dogdun it? senin ile ingiliz sefirliginde mi dost olduk gotos?

pardon kizdim. i am terribly sorry.
  • bir dönemin* sanal flört platformu.
    şöyle başlar:

handsome77: slm
    sweetgirl86: slm
    handsome77: asl pls?
    sweetgirl86: 18f ` :kızımız burda 13'ünde var-yok.`, u?
    handsome77: 20 m, nasıl birisin tarif eder misin sviitgörl?
    sweetgirl86: sarışın, mavi gözlü, 1.70 boylarında, alımlı, güzel, müthiş.. u?*
    handsome77: (tam bana göre bu olum, sarıymış da dur bi yazılayım ben buna)ben de çok yakışıklı biriyim, nickimden de belli oluyodur zaten.
    handsome77: ayrıca çok romantiğimdir. gözlerin nehir,kirpiklerin köprü olsun,ben tam üzerinden geçerken ipler kopsun,düstügüm o yer dudaklarin olsun. benden sana bu söz.
    sweetgirl86: seni seviyorum hendsım.

diğer taraftan da bi takım kişilerden erotiksite linkleri atılır, tıkla ve gör gibisinden.
    bi nesil böyle büyüdü.
  • gunumuz toplumunda sosyaliteyi surdurmenın, geliştirmenin en masrafsız yolu. irc de herhangi bir odaya daldığınızda gordugunuz nicklere adeta aşık olursunuz. öyle afiili, çekici, cezbedici, etkileyici nickler görürsünüz ki sanırsınız odadaki herkes herşeyiyle dünyadaki en mukemmel kişiliktir. chat odalarına girince soy adı kanunu gelir aklıma.. soyadı kanunu çıkınca herkes bir soy adı almak mecburiyetin de kalmıştı. o süreci yaşayan aile buyukleri soy adlarını secme haklarını istedikleri şekilde kullanmakta serbest bırakıldılar. fakat şeçilen soy adları genellikle soy adını alan kişinin tam tersi duruşları tarifliyordu. en korkaklar aslan, kaplan, çita gibi soy adları almaya başladılar. özünde çerkez, pomak, boşnak, pontus rum'u, arap'ı , gürcü'sü velhasıl memlekette yaşayan 47 farklı insan topluluğu türk, öz türk, en bi öz türk gibi soy adları aldılar. chat odasına girdiğiniz de gördüğünüz nick'in arkasında ki kişi nick le anlatılanın tam tersidir. sürekli dürüstüm diyen adam, dürüstlüğe sürekli vurgu yapan birinin dürüstlüğü kuşkuludur. önüyle övünenin ardıyla derdi vardır böyleyken böyle..
  • yapanlarin kimler oldugu ve ne amacla yapildigi ile degerlendirilmesi gereken cagimizin en populer iletisim yoludur. evet niye yapildigi onemlidir, is icin yapiliyorsa iyidir mesela, zamandan kazandirir. sosyallesmek icin de fena degildir, insana hayati boyunca karsilasamayacagi irklarla muhabbet imkani tanir, arkadasliklarin baslangicidir. fakat chat yapan iki sevgiliyse, hele ki uzun bir mesafe ile ayrilmis, ayri kalmis iki sevgiliyse; chat ilk basta iki sevgilinin arasindaki mesafeyi bir nebze olsun kisaltmak icin birebir zannedilen, aslinda oyle olmadigi kisa zamanda anlasilan bir seytan icadidir.

cunku ask muhabbet degildir, entellektuel paylasimlar degildir, bilgi alis verisi degildir kisaca evrim surecinin bize kazandirdigi ozelliklerin hicbiri degildir. ask evrimlesmeden, teknolojiden once zaten varolan seydir, iki tenin temas ettigi noktadan vucuda yayilan seydir ask. insanlari arkadas degilde “sevgili“ yapan sey birbirlerine sunduklari, korkusuzca digerinin eline biraktiklari ciplak tenleridir. o temasin guzelligidir insana “benim bu kadin/adam’dan cocuk istiyorum” dedirten. beraberken nekadar eglendikleri, nekadar buyuk bir entellektuel birikimi paylastiklari degil.

iste bu paylasim kablolar vasitasiyla -haliyle- olamiyor. chat dedigimiz ortam birbirini ozlemis iki sevgilinin, sadece kavga etmesine, tartismasina olanak saglayan bir platform oluveriyor zamanla ki, zamanla iki sevgili icin en kotu seyin uzun sure bedenen ayri kalip sadece beyin vasitasi ile iliski kurmanin zehirleyici etkisi oldugunu anliyorsunuz. cunku kablolardan ask, anlayis, sabir yerine sadece bit’ler byte’ler iletilebiliyor.

burdan aralarina mesafe girmis sevgililere sesleniyorum, size tavsiyem chat denen illetten uzak durun. ilk baslarda zor olacaktir evet ancak mutlaka alisacaksiniz ve zaten goreceksinizki sarilip opemedigin sevgiliye klavyeden birseyler yazmissin yazmamissin farketmiyor. haberlesmekmi? mektup yazin (e-mail degil), boylelikle ozlemi daha derin ve daha anlamli tatmis olacaksiniz. aradan gecen zamanin biriktirdiklerini birbirinize bagira cagira, kotu sozlerle degil, iletisiminizin kisitli oldugu mektupta daha anlayisli, daha sevecen anlatmaya calisacaksiniz. nacizane onerimdir…
  • günümüzde hala ihtiyaç var bence. random biriyle mesela şu saatte konuşup içimi dökmek isterim, zira psikolog seansları çok pahalı.
  • ayça_22 şuan oturum açtı.
  • başta ingizlice'yi ve diğer dilleri mahvetmek için yapılmıi icat!
  • dijital kahvehane, evde kalmışlar hamamı, ileri teknoloji stres atma kaynağı, dağ dağa kavuşmaz font font’a kavuşur hesabı...
  • irc ve icq başta olmak üzere zaman geçirmek amaçlı hoş ama bi okadarda boş `sanal sohbet ortamı
hesabın var mı? giriş yap