• kendisine bakü'de bulunan bir yazar tarafından sorulan

“orhan pamuk'a nobel verdiler; bir çok kez aday gösterilmenize rağmen size nobel vermediler?”

sorusu üzerine

“nobel, yazara değil; hak edene verilir. nobel de, dağıttıklarını şu an koynunda oturduğumuz hazar’dan aldı. (nobel kardeşlerin hazar petrolleri sayesinde zengin olduğuna gönderme yapıyor) yani benden aldı. benden aldığını bana mı verecek? çağdaş dünya bu kadar insaflı değildir.”

demek suretiyle kendi çapını ve nobel'in çapını ortaya koymuş yazardır.

hey gidi 3,14! haydi durma! matematiğinin yettiğince ölç ve biç!
  • birgun fakultenin onunden taksiye bindim, $oforle ho$be$ ederken , adam bana neler okuyorsunuz gibi bir soru yoneltti, e ben de $unu bunu falan dedim, adam kitap kurdu cikmasin mi, anlatti da anlatti , sonra lafi aytmatov`a getirdi, cok severim ben ,hic okudun mu dedi, ben okumadim dedim, o kadar garibine gitti ki , neredeyse bir yuhalamadigi kaldi beni, sana kitabini veririm okursun dedi sonra da. indim taksiden , geldim evdekilere sordum. ulan ben haric herkes biliyor adami, ben ismini duymami$im. icimde ukte kaldi aytmatov aldim cemile'sini okudum, rahatladim. ama o taksici bey amca aklimda kaldi yazardan cok, saolsun sayesinde bir$ey ogrendik, ne demi$ler bilmemek degil ogrenmemek ayip. boyle taksicisi de var $ehr-i guzel istanbulumun . super bagladim.
  • kendisi hakkında yazarken "balon" kelimesine klavyesi gidenleri görünce gerçekten çok şaşırdım. edebiyat bölümünde bu söylense söyleyeni orada kantine bir yere bağlayıp ıslatıp ıslatıp döverler.

az önce, sözlüğün en saçma entrysini gördüm beyler.
  • cengiz aytmatov'u türk olarak görmeyen bazı orospu çocuğu şakirtlere inat öz be öz türktür. bize göre değil bu şakirt kardeş. adam kendisini türk olarak görüyordu. turancı idi lan adam.
    türk düşmanı pezevenkler sizi.

yine de tam tanım yapalım. türklerin yetiştirdiği en büyük edebiyatçı.
  • "iki tarafın da mutlu olduğu evlilikler çok azdır ama vardır. garip ama hayatta böyle şeyler de mümkündür" *
  • "insan için en zor şey, her gün insan olarak kalmaktır"- sözün sahibi.

kırgızcası - adam üçün en kıyın, kün sayın adam boluu...
  • aliya izzebegoviç ve edward said için yazmıştım bu mısraları evvelden, şimdi de aytmatov için hatırlamak varmış.

gittin emma ki kodun hasret ile cânı bile
    istemem sensiz olan sohbet-i yarânı bile
    *

cengiz aytmatov kırgızistan'ın ruhuydu. sovyet tecrübesinin gözümüzden, dimağımızdan uzağa düşürdüğü bir coğrafyanın yorulmaz edebiyat işçisiydi. yazdıkları romandan ve hikayeden ziyade bir hafıza tazelemeydi. asya'nın ortasında küçük bir ülkenin dramlarından, evrensel bir destansı dil devşirmişti. kitapları, sözleri gelecek nesiller için miras niteliğindedir.

insanı, tabiatı, insanın otoriteyle, babayla, devletle, aşkla, dostlukla sonra ne bileyim bir hayvanla misal bir atla, evet gülsarı'yla imtihanını onun gibi anlatan başka bir yazar daha çıkmayacak. çünkü bir daha kimse sovyetler birliği'nin kırgızistan derler yaman bir ülkesinde ve ismi şeker olan bir köyde 1928 yılında doğmayacak ve 14 yaşında komünist parti sekreterliğinde çalışmaya başlamayacak.

elimdeki kitapları evimin terekesi olacaktır.

allah rahmet eylesin.
  • babamın* kütüphanesinde toprak anayı görmüştüm, baba bu kitap güzel mi diye sormuştum. aldığım cevap net olarak: "cengiz aytmatovun bütün eserleri güzeldir."
  • törekulovic;kizil elma, toprak ana, disi kurdun hikayeleri, cengiz han'a kusen bulut. turk dunyasinda sevilen, kabul goren bir yazar, zira turk kulturu ve yasayisina, soylencesine ve yazinina ilgi ve onem gostermis, ortaasya - avrasya gercegini dile getirmistir. soljetsin'i, galiyev`i begenmeyenler, tabii ki aytmatov'u da sevmezler, cunku bu isimler, ekim devrimini ve ikinci dunya savasini yasamis, stalin'in devrime ihanetini ve halka zulmunu eserlerinde dile getirmislerdir.aytmatov'un babasi, stalinin gulaginda katledilmis ve toplu mezarinda bulunmustur.
  • soğuğu betimlerken üşüten, sıcağı betimlerken yakan, kısacası neyi anlatıyorsa onu yaşatan deha. kağıttaki mürekkep ses oluyor, koku oluyor, tat oluyor, renk oluyor, his oluyor.
hesabın var mı? giriş yap