• aynı adlı oblastın yönetim merkezidir. ikinci dünya savaşı sırasında çelyabinsk traktör fabrikasında deli gibi tank üretildiği için adı o dönem tankograd olarak anılmıştır.
  • kiralar, eli yuzu duzgun bir ev icin 25000 ruble civari olan sehir. eski fiyatlar yok artik. gece hayati ararsaniz rusya'nin her yerinde var zaten.

sehir biraz kesmekes ve karisik. ozellikle ikinci dunya savasi sirasinda fabrikalarin buraya tasinma karari sonucunda bir anda asiri buyuyen sehir diger sovyet planlamacilik orneklerine gore biraz daginik kaliyor (kendi kriterlerine gore diyorum yoksa, turkiye'de boyle bir ornek yok).

sehirin ic kisimlari da keza bir cok sovyet kentine gore daha az yesil bu dedigim durumdan dolayi. ancak sehirin biraz disina cikinca inanilmaz guzellikte yesil alanlar ve goller gorebilirsiniz. bu arada sehirin icinde sovyetlerden kalma terkedilmis alan var kesfetmelik. ancak bu aralar insaat calismasi vardi. belki yikarlar. halbuki turistlik olarak kullansalar ne guzel olurdu. bu arada buraya gelirseniz tank muzesine ugramadan gitmeyin. hele benim gibi bir tank delisiyseniz.
  • dünyada radyoaktif kirliliğin en yüksek olduğu yerlerden biri olan mayak nükleer tesislerine ev sahipliği yapan kent. ayrıca kentin diğer şanssızlığı da, ikinci dünya savaşında almanların buraya ulaşamayacağını düşündükleri için, tüm ağır sanayilerini bu kent civarına taşımıştır.

uçsuz bucaksız ural dağlarının dibinde olan bu kent dünyanın en kirli kentleri arasındadır.
  • zamanında buranın yakınlarında yapılan nükleer testler ve yaşanan kazalar sonuçu yer yüzünün en fazla radyoaktif kirliliğe ulaşmış bölgelerini barındıran yer.
    halen girilmeyen bazı bölgeleri varmış. (ben söyleyenlerin yalancısıyım.) gidip görmek lazım.
  • unutumuş bir bölge. konuyu gündeme getiren bir yazı;

http://www.radikal.com.tr/…id=1131132&categoryid=77
  • yüzde 13'ü türk halklarından oluşan rusya oblastı.
  • time zone'u yekaterinburg (utc/gmt +5 hours) olan şehir.
  • ural dağlarının dibinde aşırı kirli havası olan bir rusya şehri.moskovadan uçakla 1.5 saat s7airlines ile bir sabah ,bir akşam direk uçuş var ara saatlerde aktarmalı gidiyorsunuz.sehirde bankalar akşam 7 ye kadar açık,turist olarak gidiyorsanız kredi kartlariniz çalışmıyor ,bankadan dolar bozdurun ve harcayın .ulaşım için ise yandex go indirin ve heryere taksi çağırın çok pahalı değil.sehrin merkezi revoluation meydanı ve kirova caddesi güzel cafeler barlar yemek yerleri var d club ünlü ama yanınızda muhakkak bir rus arkadaş olsun.muzik üniversitesi var pazarları amatör gruplar toplanıyorlar girin herhangi bir odaya dinleyin caz,blues vs ..şehir su aylarda aşırı soğuk giysi almak pahalı ona göre yanınızda götürün .marketten alkol alın çok ucuz ve geri dönerken bavula atın getirin sorun olmadi
  • 90'lı yıllara kadar ciddi bir alman nüfusu içeriyordu. doksanlarda hemen hepsi almanya'ya kaçtılar.
hesabın var mı? giriş yap