• anne, baba, çocuk(lar) ve kumandadan oluşur.
  • gözlemlerime göre çekirdek aile olarak yaşasalar da yakın aile ve akrabalarla irtibatı koparmayan, çocuklarını onlara tanıtan ailelerin çocukları daha zeki ve sosyal oluyor. aksine daha içe kapanık bir aile olmaya çalışan ailenin çocukları daha asosyal, yabani ve olayları değerlendirmede daha zayıf oluyor.

aynı evde yaşamayın tabii ki anne babanızla bir aile kurmuş olarak ama çocuklarınızı da yakın akrabalardan uzak tutmamaya çalışın. onları bilsinler öğrensinler.
  • kanal d den beklenmiycek kadar guzel bi dizi..
  • ana baba ve çocuklardan (standart pakette 2 adet) oluşan aile. başta gelen eğlenceleri çekirdek çitleyip televizyon seyretmektir.
  • nukleus familyus olarak bilim dünyasında adlandırılan minnacık aileleri anlatan yapı
  • anne televizyonda dizi, baba öbür televizyonda maç ve çocuk bilgisayardan oluşur.
    en çekirdek aile ise,
    karı ve koca henüz çocuk yok.
    hakiki çekirdek aile,
    baba ve çocuk var anne yok.
    en hakiki çekirdek aile,
    anne ve çocuk var baba yok.
    bundan en öz hakiki çekirdek aile,
    henüz evlenmemiş tek yaşıyan bay ya da bayandır.
    daha da çekirdeğini bulamadım.
  • 8 yıl sonra gelen spoiler

--- spoiler ---
    yüksel, özel tahmin yeteneği olduğunu idda eder ve kardeşinin eline değişik çizgilerden oluşan kartlar verir.sırayla tahmin etmeye çalışır ama bütün kartlara dalgalı çizgiler tahminini yapar.4-5 kart sonra dalgalı çizgiler gelince de gördünmü ben sana söylemiştim gibilerinden havaya girer.çok eğlenceli bir sahneydi, belki yüksel karakterini oynayan kartal balabana bayıldığım için bana öyle gelmiş olabilir ama 8 yıldır kullandığım repliklerden biridir dalgalı çizgiler.

--- spoiler ---
  • çekirdek aileyi parçalamayı deneyin, içinde nice öyküyü açığa çıkarabilecek güçte bir potansiyel enerji taşıdığını farkedeceksiniz. radyoaktif bir elementin enerjisine sahiptir çekirdek aile; reaktörü kurup işletmeye başlattığınızda "kutsal" çekirdek parçalanacak ve enerji açığa çıkacaktır. kutsal mı? aile kutsal bir şey değildir. kişinin her seferinde yeniden sahiplenebileceği tek aile parçalanmış, üretime dönüşmüş, kutsallığı yerle bir olmuş bireylerin değerden düşmüş hallerine duyduğu sevginin sonucudur. ne baba tanrısaldır ne de anne kutsal..buna bir kez ikna olunca ikisi arasındaki son derece renkli ve komik anları hayal etmenin sınırı yoktur. gözünüzün önünde cereyan ettirdikleri son derece şiddetli şeyleri yeniden düşünüp de içlerindeki çocuksuluğu fark etmemek olanaksızdır. aile ortamı dışındaki bireyselliklerini fark ettiğimizdeyse ailenin unufak oluşu tamamlanarak etrafındaki erkeklerin güzelliğine bakıp bakmadığına dikkat eden anne ya da yabancı bir kadını tepeden tırnağa süzen baba kalır geride. sayısız öykü potansiyeli.

anne-baba-çocuk..aynı çatı altıdna geçirilen yıllar..bunun içinde kutsal olan hiçbir şey yoktur. yalnızca öyküler ve henüz öyküye dönüşememiş travmalar vardır. anneler ve babalar kutsadıkları çocukları için saygıdeğer çabalara girişirler; çocukların saygıdeğer çabalarıysa onların kendilerine atfettikleri kutsallığı yıkarak bireyselliklerini ilan etmeleri ve büyüklerine "bak ben ne yaptım" diye yıkıcılıklarını göstermeleridir.

çekirdeğin enerjisi büyüleyicidir. istediği kadar sevgive huzur dolu olsun, aile ortamı bir savaş meydanıdır. çekirdeğin çekim enerjisinden kurtularak ailenin büyülü çemberinden çıkmak çocukluktan yetişkinliğe adım atmaktır. anne-babalarınızı kırmaktan çekinmeyin, onlar dayanıklıdır, gümüşlüklerinde sergiledikleri biblolar kadar kırılgan değildirler ve yaptığınız şeyin saygıdeğer olduğunu hissederler, hatta acımasızlığınızla övünürler "özgür insanlar yetiştirdik" diyerek.
  • yanlarında osurabildiğin insan grubu
  • paşhan yılmazel'i rastalı gördüğümüz dizidir.
hesabın var mı? giriş yap