• autocad ve solidworks ezberine tutulmuşların bir türlü kullanamadığı program. hayır bir de bu adamlar diğer programlarla kolayca çizdiklerini iddia ettikleri uyduruk şeyleri sanki catia da yapmak imkansızmış gibi anlatıyorlar ya fıttırıyorum. bazen profesyonel iş ahlakını bırakıp "kardeşim catia ile her türlü ortamda eline veririm klavyeyi " diyesim geliyor ama yutkunuyorum.

yani demem o ki , catia derya deniz bir program yapılması mümkün olmayan şey yok gibi tabi nasıl kullanacağını bildikten sonra o nedenle gidip dandik dundik cnc de 2-3 paso da üretilecek şeyleri "solidworks'de çizdim ben bunları hacı" diye gerinmeyin çok komik oluyor, mühendislik yapmak istiyorsanız biraz catia ile takılın, ansys ile takılın kurcalayın, kurcalattırı, bırakın artık şu "drafting" olaylarını.

edit: çizim mizim işleri için yardım isterseniz eyvallah, her zaman eğitim adına yardımcı oluruz ama direk olarak "çizim var sana zahmet bir yapar mısın" tadında lütfen mesaj göndermeyin komik oluyor.
  • bebek gibi programdir. tamamen hakim olmak, devamlilik ve azimli bir calisma ister. catia ogrenmek dil ogrenmek gibi, zevkli ve bir o kadar nankordur.
    autocad e benzemez, finite element metodu kullanarak analiz yapabilir.
    muhendislik egitiminin en zevkli asamasidir.
    itu'de ucak uzay muh. bolumlerine, barbaros soyer tarafindan verilir. sinifin en iyilerinden, programi en cok kapmis ogrencilerden biri olarak finalinden 100 alinilir, yaptim ulan parcayi sunun guzelligine bak bebek gibi der insan, donem sonunda cb notu gorulur. lakin, bu vahim durum, programi sevmeye engel degildir.

benim olucak cnc, cikicam ustune, vurucam kirbaci vurucam kirbaci.
  • catia acilir, disari cikip bir sigara yakilir, sigara bitip de dondugumuzde henuz acilmistir.
  • (c)omputer-(a)ided (t)hree-dimensional (i)nteractive (a)pplications [bilgisayar destekli üç boyutlu etkileşimli uygulamar] ifadesinin bas harflerinden olusur
  • boeing 777, catia sayesinde mock-up uretilmeden yapilmistir.
    %100 cad ile yapilan ilk ucak olma ozelligi tasir.
  • ilk duyulduğunda "hohaha o ne lan katı yağ" diye dalga geçilip, sonra kırılmışı bulunup kurcalandığında, solidworks'ü baştacı yapan bünyeye "oha lan bu ne" dedirten 3d tasarım şeysi.
  • bu saate kadar ayakta olmamın sebebi, leş program. alt tarafı adamın birine ( adı manikin mi ne) masa üzerinden kutu aldırıp yere koyduracağız. masa kayıyor, adam bir yere fırtlıyor, kutu anasının gözüne kadar gidiyor. masayı sabitlesek kutuyu masadan ayıramıyoruz vay efendim. ne saçma programmış. bu simülasyonu yapamazsak muhtemelen kendimi falan asacağım ya hu. bu sefer de başaramazsam bu şehri terk edeceğim en olmadı. vallaha hayat çok zor bugün. daral geldi yeminlen. biri şu programı ya dünyadan yok etsin ya da bir kolaylık sağlansın artık. hayır, ağlamıyorum, gözüme manikin kaçtı. napıyoruz biz ki?

edit: o manikin denen zırtapozu yürüttüm, oynattım, dans bile ettirdim lakin arkasını döndüremedim. kendimi asmadım ama kariyerime mahallenin delisi olarak devam ediyorum. çöplere ekmek bırakın yiyeyim, kitap bırakın okuyayım. sevgiler.
  • adı gibi kadınsı olan, bir günü bir gününü tutmayan 3d modelleme ve 2d çizim programı. bir gün oluşturamadığınız yüzeyi ertesi gün aynı şekilde yapmanıza rağmen oluşturabilen değişik hal ve hareketler içinde sizi krizlere sokandır. kardeşim noldu da bugün oldu? dün neden olmadı o radyus?
  • v5 sürümü için konuşursak, solidworksten sonra arayüzü, tasarımı biraz ilkel gelebilir. ama biraz içine girip konuya hakim olunca çağüstü bir program olduğu anlaşılıyor. tutku gibi, bağımlılık yapıyor insanda. kendi adıma beni alevlendiren, azim veren yegane şeyin teknik tasarım, özellikle de catia olduğunu söyleyebilirim. fazlasıyla başarılı ve hayal etmesi güç şeyleri bile mümkün kılan bir program. en önemlisi de surface modelling modülünün bu kadar kullanışlı ve başarılı olması sanırım. simülsayon modülü bence solidworks'e göre daha dolambaçlı ama render'ı müthiş. 2d drafting konusunda da üzerine program tanımıyorum. sahi autocad'i niye öğreniyoruz hala?*

bu kadar aşkla buraya koşmamın sebebi de aylar öncesi bitirdiğim kurs belgemin bugün elime geçmiş olması. nasıl gurur verici bir şeymiş böyle. herkese benden çay.
  • -catia kutya nereye kadar hocam???.. bilimum cad\cam, fem programlarini bilen, universitesinden birincilikle mezun arkadasimizin aldigi maas zammi karsisindaki tepkisi..
hesabın var mı? giriş yap