• twitter'da sıkça kullanılan s2k sosyal medya jargonu örneklerinden sadece birisi.

ingiliççedeki karakter kelimesinin karşılığı olan character'i kısaca char deyip çar diye okuyorlar işte.

birazcık da online oyun literatürlerinden dile dolanmış bir sözcük işte.

hay sizin çağrrr diyen dilinize sokayım ben gerizekalı embesiller.
  • bu lafı karakter kelimesinin yarrak kürek bir eş anlamlısı olarak ilk kim kullandıysa ağzına sıçayım onun ben.
  • virüs gibi yayıldı herkesin dilinde bu kelime; ulan iki seneye kadar çar dedin mi çarlık rusyası gelirdi insanın aklına, şimdi her üç kişiden altısı "ben de sizinle aynı dili konuşuyorum, beni de alın aranıza" demek için olur olmadık her yerde bir çar muhabbeti açıyor.

hee yan çar yan aynen.
  • "çar"
    sezar'dan gelen rus hanlık sıfatı
  • sosyal medyada ilk duyduğum zamanlar bunu kral kelimesinin alternatifi sanmıştım. ‘bu hesap çok iyi bir çar’ eşittir ‘çok kral adam bu’ gibisinden.. ya da ‘abi sen ne süper bi çarsın’ eşittir ‘abi çok kral adamsın’ gibi. malum son zamanların avrasyacı politikalarıyla bazı kelimeleri avrasya topraklarındaki anlamıyla ikame ediyoruz diye düşündüm hatta.

sonra ara ara ‘yan çar’ muhabbetini duydukça içime bir kurt düştü ve kutsal bilgi kaynağına gelip gerçeği öğrendim, ufkum iki katına çıktı. yahu bunu bildiğin rus çarı anlamında kullanmak daha güzel değil miydi be?
  • knight online orjinli bir kelime. character'in kısaltılması olup kısaca char (çar) denilir. sosyal medyada kişi, kullanıcı, insanları belirtmek içinde kullanılır. önüne çeşitli tanımlamalar getirerek kullanılabilir. misal:
    bomboş çar: oyunda hiçbir itemi veya kabiliyeti olmayan çarlar için kullanılırken, sosyal medyada gereksiz, yeteneksiz, boş konuşan, düşüncesiz insanlar için kullanılır
    yan çar: oyunda kullanılan ana çarın yanına çeşitli amaçlarla açılan çarlar için kullanılırken, sosyal medyada genellikle belli bir kullanıcının açtığı veya o kullanıcıya ait olduğu düşünülen fake hesaplar için kullanılır.
    (bkz: karantina günlükleri)
  • latince "caesar"dan bozma bir kelime.
  • twitterda sıkça kullanılan bir sıfat.
  • babaannem rusyalı olduğundan, anneannem bana kızarken "rus çarının torunu" derdi. "çarı" ne demek acaba diye düşünürdüm, "karı" diyecek de kibarlık olsun diye mi öyle diyor acaba derdim kendi kendime. çok sonra öğrendim "çar" demek istediğini.

bende böyle bir anısı olan kelime, imparator kral anlamında işte.
  • mmorpg gibi oyunlarda character kelimesini kısaltmak için kullanılır. oynanılan karakteri karakter yerine çar diye adlandırmak da türkçe'ye biraz garip kaçıyor. sanki ruslar'ın çarlarıyla bir alakası varmış gibi. bir de komik olan ise, character kelimesinin aslında telaffuzu da çarakter değil.
hesabın var mı? giriş yap