• italya, özellikle de sicilya tatlısı. tüp seklindeki kızartılmış hamurun içine ricotta peyniri ya da çikolata, vanilya, şeker vs. ile oluşturulan bir krema konularak hazırlanır, amerika'da çikolata sosuna batırarak yerler, oldukça lezzetlidir. şahsen ben istanbulda bulamadım, bulmak isterdim...
  • "leave the gun, take the cannoli." deki tatlı adı.

(bkz: the godfather part 1)
  • istanbul'da bulabildiğim yerlerde denedim.
    sevenlerine iyiden kötüye doğru sıralıyorum.

1. chocca. hamuru, ricotta kreması taptaze. ricottayı da kendileri yapıyor.
    tanesi 10 lira. bir tane yetmiyor zaten. çok çok güzel. ---güncel fiyat 20 lira

2. eataly. porsiyonları büyük. akışkan bir kreması var. ricotta/mascarpone karışımı sanırım. şeker oranı daha yüksek. dondurma ile servis ediyorlar. porsiyon 21 lira. güzel

3. cannoli bakery. beşiktaş'ta. sadece cannoli yapıyorlar. hamuru çok taze tutmuyorlar gördüğüm kadarıyla. kreması da hazır peynirden yapılıyormuş. 16 liraydı.
    vasat altı. --burası kapanmış--

4. trattoria enzo. hamuru/kreması fena kötü idi. 21 lira. değmez denemeye burada.

5. como bakery beşiktaş akaretlerde bulunan hayatımda yediğim en kötü yiyeceği yapan yer. cannoliyi değil yediğim en kötü yiyeceği deneyimletti.
    aman uzak durun.

türkiye sınırları içinde başka yerde yapan varsa lütfen yeşili yaksın.
  • godfather 3'te connie corleone'nin, vaftiz babası ihtiyar deyyus don altobello'yu zehirlemek için kullandığı tatlı. bi yandan opera dürbünüyle adamın nalları dikip dikmediğini izlerken bi yandan da ah vah vaftiz babacığım diye ağlayan bir kadın. üstelik don altobello kadının tatlı ikramını 'çok zayıfsın sen ye' diye savuşturmaya çalışacak kadar çakalın tarih yazanı bir deyyustur. ne var ki, olacakları anlamasına rağmen ya boşluğuna geldiğinden ya da dramatik bir kabulleniş içine girdiğinden cannoli'leri lüp lüp gömer ve ağız tadıyla nalları diker.

ne filimdin be godfather. üstüne neden filim çekiliyor hâlâ, anlamış değilim vesselam.
  • siciliya ya gitmişken yenmeden gelinmemesi gereken hatta paket yaptırılıp getirilmesi gereken bir tatlı.
  • sopranos'ta penis, cuk, sik, bulluk vb* anlamlarda kullanildigini da gormekteyiz.
  • baba 3'ün opera sahnesindeki tatlı.
  • (bkz: underrated)
  • bunun hamurunda marsala şarabı olmazsa olmazıdır.

şaraptaki üzümlerin aromasını kıtır hamurunda almanız lazım.

marsala şarapsız cannoli cannoli değildir.

üzerine çikolata sos dökülen cannoli de italyan değildir.
  • yıllardır yemek istediğim, hem çıtırlığı hem kremasıyla ağzımın sularını akıtan tatlı.
    hâlâ yiyememiş olmam önce şeker detoksundan sonra üşengeçlikten, en çok da bol bol "fark etmez" diyen biri olmamdan kaynaklanıyor sanırım.

karantina gerekçeleri nedeniyle ne zaman chocca'ya gidebilir ve vuslata erişebilirim bilemiyorum ama bu tatlı, bir şeyi daha simgeleyecek artık benim için: beklentiler sadece üzer.
hesabın var mı? giriş yap