• sirkeci-halkalı banlıyö hattında sirkeci'den sonraki ilk durak. tipik eski istanbul semti.
  • türkiye'de mesai ile çalışırlar.

-kurtarma saatleri-
    sabah 10:00 - 14:00
    akşam 16:00 - 18:00
  • sık gitsem de, her gidişimde biraz daha yok olduğunu; mesela ahşap bir evin göz göre göre otoparka ya da en iyi ihtimalle kötü bir restorasyonla otele dönüştüğünü görmemle beni üzen yoksul mahalle.
    bu kadar kısa sürede böyle değişiyorsa eğer bir semt, hepten yok olmadan en kısa zamanda gidilip görülmelidir.
    ev sahipleri ya da içinde yaşayanlar yoksul olduğu ve değil restorasyon, herhangi bir ufak değişiklik için bile belediyeye para yediremediği için ayakta durması mucize gibi görünen, teneke parçalarıyla birbirine tutturulmuş ahşap evlerin ve hemen bitişiklerinde ek katlarla iyice bir heybetlenmiş, ahşap evden bozma otellerin yarattığı çelişkiye tanık olmaya da hazır olunmalı ama.
  • 1- istanbul'un eski semtlerinden. sultanahmet'te cami, köfte, şu-bu derken biraz yay genişletilmeli, yürüyüş yolu buralara inmeli, bu güzel semt mutlaka yürüyerek gezilmelidir.

2- deniz-havuz gibi yüzülesi yerlerde yüksekce bir yere konuşlanıp boğulma tehlikesi geçirenlerin yaşamlarını kurtarmaya yönelik çalışmalarda bulunan kişi. niyeyse zihnimde hep kırmızı şort giyerler gibi kalmış, sahil güvenlik* dizisinden olsa gerek.

3- bildiğin ambulans. can kurtarmaya yarar ama ülkemizde can kurtarmadıklarına inanıldığından olsa gerek bu isim yerine ambulans ya da ambulance filan denir kendisine.
  • özellikle şile-ağva gibi yerlerde yüzme bilen insanın deniz zevkinin içine sıçan görevliler. insanın beline kadar olan derinliğe duba koymuşlar. dubayı biraz geçince siren öttürüp hemen yanınızda bitiveriyorlar. ve her seferinde şu cümleyi tekrarlıyorlar " tamam sen yüzme biliyosun problem yok ancak seni görüp yüzme bilmeyen kişiler de açılıyor... bu yüzden dubaları geçmen yasak kıyıya dön! "
    ulan denizde belime kadar olan yeri geçemeyeceksem ne anladım ben bu işten... ne saçma bir mantık! civarda yüzme bilmeyenler var diye yüzme bilen biri denize giremeyecek mi? belime kadar olan yerde durduktan sonra evde küvete girerim aq
  • çok güzel bir meydanı vardır cankurtaranın. topkapı sarayı'nın ahır kapısı bu meydana bakar. güzeldir cankurtaran. hem sonra balıkçı sabahattin de burada bulunur.
  • eskiden ambulans yerine kullanılırdı bu sözcük. yaşlılarımız hala.ambulans yerine " cankurtaran geliyor" falan derler.
  • istanbul ankara otobaninda bol rüzgarlı karlı ve buzlu mevkii. hatta karayolları ekipleri bile genelde buralara uğramaz.
    buradan buzlu bir günde ankaraya arabanızla artistik buz pateni yapa yapa 3 saatte varabilirsiniz 30~40km hızla. !*
    ayrıca değil otomobillerin, tırların bile dorselerini kaydırmaya yetebilen herzaman buzlu ve tuzlanmayan bir asfalta sahiptir. (bkz: buradan yetkililere sesleniyorum)
  • sultanahmet'in denize nazır ve mahalle kültüründen pek bir şey kaybetmemiş mahallesi. sultanahmet gibi bir yer için çok büyük bir başarı.
  • ambulans yerine, dilimizde şahane bir karşılık bulmuş kelimedir. ben ambulans demem, cankurtaran derim, şahanedir çünkü.
hesabın var mı? giriş yap