• "ellerin" şiiri ders gibidir. 3 mısra:

"...
    ekmek gibi ellerin var
    sıcacık
    seni niçin sevmeyeyim?
    ..."

daha ne olsun! dün geceyi ben bu şiiri mırıldanıp etrafıma bakınarak geçirdim, ne güzel adammışsın cahit ırgat.

etraflıca düşününce cahit ırgat'ı bir akıma dahil etmek epey zor, ama "şiir ne?" diye soran birine şiirlerini okutmak lazım. bu kadar net, bu kadar düz, bu kadar güzel, bu kadar ince, iyi, dikkatli, özenli bir anlatım şiirde pek kimseye nasip olmaz.

bu da savaş karşıtı bir şiiri:

"...
    anne giremem bu oyuncak dükkanına
    orda toplar, tayyareler, tanklar var.

seviyorum söğüt dalı atımı
    tekme atmaz, ısırmaz

ben yaşamak istiyorum
    ağaç gibi sessiz sessiz ve rahat.
    karınca kararınca değil,
    serile serpile boylu boyumca.

anne giremem bu oyuncak dükkanına
    orda toplar, tayyareler, tanklar var.
    ..."
  • "halkın azını aldatırsınız
    her zaman
    halkın çoğunu aldatırsınız
    zaman zaman,
    ama halkın tümünü?
    hiçbir zaman
    hiçbir zaman" demiş şair -65'te ap'nin seçimleri kazanması sonunda-.. bugün aklıma geldi dizeler, nereden nereye dedim...
  • "ekmeğimi gözyaşıma bandım da yedim"

diyebilen nadir şairlerdendir.
  • "selam alın teriyle ekmek yiyen herkese
    selam bu günü hazırlayan ölüye
    selam saçlarından asılan
    tabanından çivilenen diriye.
    selam seksen ayak merdivenli
    kara yüzlü binanın
    üst katından atılan
    berrak gözlü
    paramparça cesede
    giden gitti ,kalana sabır
    bu kara kışlara ,açlığa sabır
    sabır sürgündeki, zindandaki dostlara
    yeni bir gün doğuyor."
    şiiriyle gönlümü fethetmiş şairdir.
  • ötme vapur gelemem
    dört duvarla sarılmışım
  • ankara devlet konservatuvarı son sınıftayken aşırı sol fikirlere sahip olduğu gerekcesiyle okuldan kovuldu. bu kararın altındaki imza zamanın milli eğitim bakanı hasan ali yücele aitti. cahit irgat yıllar sonra paris'te ünlü ressam avni arbaş'ın evindeki davette çok sarhoşken hasan ali yücelin yakasına yapıştı ve "sizin başka işiniz yok muydu ki, maarif vekilliği'ne gelir gelmez attığınız imzalardan biri de benim konservatuardan kovulmam için oldu" diye bağırdı. hasan ali yücel "iyi ki yapmışım, şimdi sanatcısın, orada kalsan maaşlı devlet oyuncusu olabilecektin ancak" diye cevap verdi.
  • ortalık (1952) adlı şiir kitabı dolayısıyla yargılanmış, mahkeme beraat ettirmiş, savcı temyiz etmiş ama yargıtay savcının isteğini vârit görmeyip beraat ettirmiştir (1953).

.

"ortalık adlı eserde münteşir manzumelerde, komünizmi öğme veya propaganda mahiyeti bulunmadığı karar yerinde tavzih ve teşrih ve ehli vukuf mütealasına da istinat olunarak maznun cahit ırgat hakkında beraet hükmü tesis edilmiş bulunmasına göre, c. müddeiumumisinin vârit görülmeyen temyiz itirazlarının reddile usul ve kanuna uygun olan hükmün tebliğnâmedeki mütalâa veçhile tasdıkına ittifakla karar verildi"
  • cahit saffet ırgat'tır asıl adı.
    hem şair hem aktör. dormen tiyatrosunun rahmetli oyuncularından.yeşilçam'da genelde kötü karakterleri canlandırmıştı. şiirlerinde ise, sözgelimi "kavun" dedi mi, kavunun kokusunu duyar şiiri okuyan, öyle içten ve güzeldir.
    cahit sıtkı tarancı ile beyoğlu'nda gece vakti iki sarhoş yürürlerken cahit sıtkı'nın isyan edip kendini tramvayın önüne atmalarında kendisini kurtaran "yol arkadaşı".

yakacak odun kalmadı ocakta
    körolası gözüm tahta bacakta
    seni de sarsın alev, kül etsin ocak,
    yan tahta bacak!

der bitirir.
  • cahit ki bu hasta düzende sağlıklı bir kanserdi
    cahit ki haksızlığa karşı üreyen hücrelerdi
    yorgun develer gibi çöktüğü dormen şölenlerinde bile
    "siz paranızı, ben kendi kendimi yerim", derdi

cahit zaten azalarak yaşayanlardan değil
    çoğalarak ölenlerdendi

-can yücel-
  • ırgatın türküsü adlı kitabının 2. bölüm 8. kısmındaki şiiri yüreğimi en çok burkandir.

hayran hayran acıyor
    gençliğime, halime
    şu mavi gök, mavi deniz, uçan kuş
    işe giden insanlar
    ipimi çeken cellat.
    seni de seviyorum
    ipimi çeken cellat
    biliyorum ekmeğin var
    boynumdaki ilmikte.

hatta ve hatta, tuncel kurtiz'in de sesinden dinleme fırsatımız vardır. buyrunuz
hesabın var mı? giriş yap