• bizim sinemamızın marlene dietrich i de cahide sonkudur sanırım.
    aynı erkeksilik, aynı hakimiyet, aynı olduğundan emin olmadığım kapris ve erkekleri peşinden maymun etme.akabinde ne olmuştur, dibe vurmuştur.
    1979 yılında sinema yazarları derneği hizmet ödülü kendisine verilmiştir; bu olay karşısında hüzünlenip ağlayan cahide sonku;
    "demek ki 40 yıldır beni unutmadınız" demiştir.
  • orhan murat arıburnu'nun hakkında o yönetmedi, beklenen şarkı'yı ben yönettim demesi, aynı zamanda filmin bir diğer ortak yönetmeni sami ayanoğlu'na yapılan bir haksızlık olmuştur. ayrıca siyad'ın verdiği hizmet ödülünü cahide sonku törende almamıştır. atilla dorsay'ın elinden bir meyhanede almıştır. 2003 yılında siyad'ın töreninde cahide sonku'ya 1979 yılında verilen ödül burçak evren tarafından bir bit pazarından bulunarak getirtilmiştir. o törenle birlikte en iyi kadın oyuncu ödülünün cahide sonku adına verilmesi kararlaştırılmıştır.

ölümünden sonra hakkında atılıp tutulanlardan geçilememektedir, doğru ya da yanlış öldükten sonra yok o yönetmedi ben yönettim, yok o kötü yıldızdı, çok kötü oynardı, yatmadığı herif kalmadı, kötü bir tonlaması vardı, yeteneksizdi, alkolikti vb... her ne ise, cahide sonku'nun yıldızlığının parladığı dönemde söylenseydi, söyleyenleri cesaretinden ötürü kutlayabilirdim, fakat öldükten sonra, hele ki 70 yaşına gelmiş bir adamın bunca sene susup da hayır o değil ben yönettim demesi, ister yönetsin, ister yönetmesin umrumda olmayan, saygısızlıktan başka bir şey değildir. sinema tarihine katkıda bulunmak için bunlar söylenecekse de zamanında sinema tarihinin yanlış yazılmasına vesile olmamayı deneselermiş ellerinden hürmetle öpebileceğim insanlar olabilirlermiş, lakin türk sinema filmlerine has senin baban benim yavrun geyiğinin film karelerinden çıkıp da reel hayata yansıması haz edilemeyecek türdendir.
  • zamanında hollywood standartlarında yaşayan tek oyuncuydu. agah özgüç'ün türk sinemasının kadınları kitabından aşağıda kendisi hakkında ilginç bilgiler bulunuyor.

" paşa torunu ve bir subay kızı olan cahide yemen toprakları üzerinde bad-ı sabah bölgesinde doğar.yıl 1916'dır.ama kendisi yıllar sonra doğum tarihi konusunda"1919 luyum ben nüfsumda 1916 olduğuna bakmayın.yaşımı büyüttüm tiyatro kadrosunda memur olabilmek için...der". 1933 yılında bir film çevirecektir.söz bir allah bir.ona aşık olduğu söylenen muhsin ertuğrul tarafından sinemaya başlayacaktır.1934 yılında aysel bataklı damın kızı filmiyle kadın seyircilerini etkileyerek bir eşarp modası yaratacaktır.türk sinema tarihinin ilk köy filmi olan bu denemede cahide,başını sardığı eşarp aysel adıyla hayranları arasında yaygınlaşır.bundan böyle eşarbın adı aysel'dir.1935'te ali haydar albayrak'ın uğruna tokatlıyan oteli'ni kapattığı o cahide parlak yıllarının son dönemlerinde tiyatro provalarına sarhoş gidicek ya da bir yerlerde sızıp kalacaktır.balık pazarındaki cumhuriyet meyhanesi'ndeki,krepen pasajında veya parmakkapı'nın arka sokaklarındaki meyhanelerde.yönetmen ülkü erakalın 1971'de mıstık adlı filminde oynatmak için,alkol tedavisi gördüğü akıl hastanesinden özel izinle cahide'yi teslim alıp film setine götürecektir. yükseliş dönemindeki cahide,ayazpaşa'da kunt palas ve ankara palas adlı süper lüks dairelerinde,yeniköy'deki yazlık villalarında kraliçeler gibi yaşar.emrinde üç uşağı,aşçısı,ayaklarının altında buhara halıları,başının üstünde kristal avizeler,gümüş şamdanların süslediği muhteşem yemek masası,evinin önünde bekleyen beyaz özel otomobili...altın tabakasının tekel'e yaptırılmış,üzerinde isminin baş harflerini taşıyan özel sigaraları(sonku o yıllarda tütün kralı yakıştırmasıyla tanınan milyarder ihsan doruk'un eşidir).paris'ten getirilen kürkler,tuvaletler,parfümler,elmaslar.çok özel bir kadındır cahide.hatta abartılmadıysa kleopatra gibi süt banyosun yaptığı iddia edilir. trajik hayatının son ödülünü siyad'ın onur heykelini bir meyhanede alır.selim ileri cahide'yi beyoğlu'nun arka sokaklarında mavi ispirto şişesiyle görecektir.onun için en iyi tanımlamayı ayhan ışık yapmıştır. "tam bir zengin-yoksul romanıdır"cahide'nin yükselişi ve düşüşü.kendisi bile bu olanlar için ben yaptım ben çektim demiştir."
  • "mesleğim beni, ben mesleğimi mahvettim, işte hayatımın kısacık özeti" demiştir...
  • henüz 1932'de darülbedayi'de sahneye çıkan cahide hanım, bir yandan da sinemayla tebelleş olarak, aysel bataklı damın kızı, şehvet kurbanı, senede bir gün, beklenen şarkı gibi zarif filmlerin yangından ilk kurtarılacak aktrisi gibi haklı bir paye ve nam edinmiştir.. döneminin fevkalade kadınlarından biridir sonku; hani bu zamanda yaşasa, fenomen diyeceğim geliyor da, kıyamıyorum efendim..

kurduğu 'sonku film'in yanması hasebiyle servetini yitirip, berduş bir hayat sürmeye başlamıştır cahide sultan.. sonrasında, cahit ırgat'la birlik kurduğu cahitler tiyatrosu da batınca, enikonu kendini alkole vermiş ve "bir serhoşluk boyudur ömür" diyerek çekip gidenlere karışmıştır öylece..
  • beyoğlu'n da ya$amı$ olduğu ev restore edilerek, cahide on5 adında sosyetik/ underground bir mekan haline getirilmi$tir.
  • turk sinemasinin ilk hanimefendisi, cok satafatli bir gencligi olmus, muhsin ertugrulla cektirdigi inanilmaz bir fotografi vardir ayagini bir sandalyenin uzerine koymus, ertugrul'un sac sakal birbirine karismis,gozlerinde gencligin ve cazibenin yagmurlu isiltilari. cok guzel ayaklari var, ayakkabisindan sarap icirtmis, bilegine pirlanta halhal taktirmis derler, mucevherat ayaga dusmez ayiptir demis bu iddiayi kabul etmemistir.

avni dilligil, zeki muren, evrim fer gibi sanatcilarla bir cok filmde rol almistir.
    son gunleri hastaliga, yalnizliga, parasizliga ducar olmus, duygularini ampute ettirmis, sanki zamani murcla kaziyarak ulasmis omrunun sonuna.
  • alkazar sinemasında ölen yıldız.
  • bir belgeselde hülya avşar'ın dediğine göre: ''bir zamanlar sigarasını yakmak için 5 erkeğin aynı anda çakmak uzattığı; ama son günlerinde bir içki parası için yalvaracak hale gelen kadın''.
  • cahide sonku'yu herkes biliyor ancak kızını bilmiyor :
    ender doruk : ender doruk; türk sinemasının ilk ve en önemli kadın starlarından cahide sonku ile milyarder işadamı ihsan doruk’un biricik kızıydı. alman dadı ve oda hizmetçisi doğumundan önce tutulmuştu. 1953’de dünyaya geldiğinde belki de yılın en şanslı bebeği idi. ihsan doruk; ülkenin en zengin adamıydı ve demokrat parti istanbul il örgütünün sözü dinlenen simalarındandı. karısı doğum yapar yapmaz, onu hediyelere boğdu: her gün zümrüt bir yüzük veya pırlanta gerdanlık getirip şımarttı. - yakın çevresinin anlatımına göre, güzel kadınlara çok düşkündü ve her sevgilisine son model rolls royce hediye etmekle ünlüydü. –

ender’in doğduğu yıl, annesi ve babası, avrupa turuna çıkıp en lüks otellerde kaldılar, bavullar dolusu giysiler aldılar.

ama bu binbir gece masalı uzun sürmedi: cahide sonku ile ihsan doruk ayrıldı. ender bir süre annesinin yanında kaldı. babası, kızının sarhoş bir anneyle bulunmasına rıza göstermediğinden mahkemeden vasisi olamayacağına ilişkin bir karar aldırdı. ihsan doruk, yeni bir evlilik yapmış şükran (özer) doruk ile hayatını birleştirmişti. şükran özer çok güzel kadındı ve ayrıca tanınmış ses ve piyano sanatçısıydı.

ender londra’ya iyi bir eğitim için yollandı; özel okullarda yüksek ücretli bir eğitim görmesi düşünüldü. kader, ender’i londra’da yakaladı; kahramanımız 18 yaşındaydı. "acil gel" mektubunu alınca londra'dan istanbul'a geldi. arı saçlı, rüya yüzlüydü.
    annesi cahide sonku, kızına özetle, "baban öldü yavrum. biliyorsun başkasıyla evli, bende kuruş yok. okul masrafını gönderemem" dedi, "mirastan payını alınca okuluna dönersin."
    miras paylaşımı zorlu çıktı. memleket gibi para... babasının son eşi sıkı avukatlar tutmuştu. ana kızın avukat tutacak parası yoktu. babasının tek evladıydı oysa, payı müthişti ama alamıyordu. bir yandan okul vakti geliyordu, kayıt parası gerekliydi.
    yapımcı ümit utku, ana kızı bir filme razı etti, gazetemde özenle tanıttım, film iş yaptı, utku iyi para ödedi. ancak, öyle pahalı bir okulda okuyordu ki ender, yeşilçam tek filmle bedeli karşılayamazdı.
    dava uzadı, araya girdim, son eşe ricada bulundum işe yaramadı. ender bir gün vedaya geldi, "gidiyorum" dedi. londra'ya dönüyormuş. "dava n'oldu?" diye sordum. "ilgilenmiyorum" demez mi.
    "para için savaşmak midemi bulandırıyor. tiksindim" diyerek çekti gitti. beş kuruşsuz...
    peki, sonra neler oldu ?

cahide sonku kızına kavuşunca içkiyi bırakmıştı, gidince tekrar başladı. bir dönemin tek yıldızının acıklı sonunu iyi bilirim.
    ender bir daha türkiye'ye dönmedi. eşlerine rolls royce hediye eden meşhur tütüncü ihsan doruk'un tek evladı izini kaybettirdi. yıllar sonra bir hamburgercide garsonluk yaptığını duydum. sonra da bir öğretmenle hayatını birleştirdi. bir daha da ülkesine dönmedi …

gelelim bundan sonrasına ilahi adalet var mı birlikte turlayalım .

ender doruk'un babası tütün kralı ölünce dul eşi şükran özer doruk avukat ismail hakkı dağdeviren ile evlendi. cahide sonku için yaptırılan evde yaşamaya başladılar. ve bir gün geldi, eve giren hırsızlar her şeyi aldı götürdü.

sanatçı şükran özer doruk, olaya ilişkin aa muhabirine yaptığı açıklamada, 14 yaşından beri sahnelerden elde ettiği tüm kazancının çalındığını söyledi.

doruk, olayı şöyle anlattı:

''dün eşimle dışarıya çıktık. eve döndüğümüzde manzara çok korkunçtu. hırsızlar evin altını üstüne getirmişlerdi. her yer didik didik aranmıştı. yatak odamdaki kasayı balkon kapısına kadar sürüklemişler, daha sonra da anahtarını buldukları için boşaltmışlardı. bu çok büyük bir hırsızlık olayı. evde bekçimiz ve 4 çalışanımız var. hepsi bizimle uzun zamandır beraber. ama bekçi gelmeden yaklaşık 1,5 saat önce evi soymuşlar. demek ki eşimle beni takip ettiler. çünkü olay 1,5 saat içinde gerçekleşti. olayı detaylı şekilde soruşturan emniyet teşkilatına teşekkür ediyoruz. umarım polisimiz olayı kısa sürede çözer.''

öte yandan, bir alt katta oturan doruk'un kızı çiçek doruk da olay sırasında evde olduğunu ifade ederek, üst kattan gelen sesleri, rüzgardan kaynaklandığı düşüncesiyle önemsemediğini anlattı.

o ev :
    şükran özer doruk dağdeviren : şurada
    şükran özer'in sesinden dinleyelim : şurada

avukatın ölüm ilanı : şurada
hesabın var mı? giriş yap