• derviş zaim'in bir bölümüne konuk olarak sinemasının temellerini ve yola çıkış öyküsünü anlattığı trt belgeseli.

link

"başkaları niçin bize kendimizi nasıl anlatacağımıza dâir kalıplar sunsun ki?"
  • bu kitabı okuduğumda çocukluk bilinci ile büyülenmiştim, özellikle gerçek hayatın %90'ını kaplayan hayal kırıklığını baş tema alması, bana normal insanın yaşadığı hayata çok yakın gelmişti,

bir insanın hayatında çocukluğunda, gençliğinde, yetişkinliğinde ve yaşlılığında tekrar tekrar okuması gerekir bence. ben mi? ben de yakında 2. kez başlayacağım!
  • peaky blinders’ın yaratıcısı steven knight tarafından bbc ve fx için 6 bölümlük diziye uyarlanacak olan charles dickens romanı.
    dizinin yapımcılığını ridley scott ve tom hardy üstlenecek.
    kaynak
  • "+ her şeyimi size borçluyum. onun için söyleyin, benden ne bekliyorsunuz?
    - sevgi.
    + bütün sevgim sizindir.
    - yalan!
    + neyim varsa siz verdiniz bana. istediğiniz anda hepsini geri alabilirsiniz. ama bana vermediğiniz bir şey istiyorsunuz benden!"

"- bana karşı biraz sevgi göstersen ne olur?
    + beni yarattığınız biçimde kabul etmek zorundasınız. çünkü ben sizin elinizin emeğiyim."
  • (bkz: charles dickens)'ın uzun ama gerçekten bir o kadar da sürükleyici romanı.kitap ilk andan itibaren insanı içerisine alıyor. romanda ana karakterimiz duygudan duyguya bürünüyor( nefret, sevgi, vefa , vefasızlık, acıma, kıskançlık…) kitapta pek çok karakter ve olay mevcut. birbirinden bağımsız gibi görünen olay arasında sonlarda bağlantı kuruluyor.
    okuma zevkini artıran bu romanı tüm kitapseverlere tavsiye ederim:)
  • bir charles dickens romanı. martin eden okuyormuş gibi hissettirdi. kalınlığını görünce az biraz gözüm korkmuştu ama öyle güzel ilerliyor ki, elimden bırakasım gelmiyor. yine de hemencecik bitirmemek için direniyorum. okumaya doyamıyorum. hazır buraya gelmişken gitmeden şuraya bir alıntı da bırakayım:

“sanırım benim kavramaktan aciz olduğum birtakım duygular, nasıl diyeyim, sanrılar filan var. beni sevdiğini söylediğin zaman ne demek istediğini, sözlerinin sözlükteki anlamından biliyorum, ondan öte hiçbir şey demiyorlar bana. yüreğimde hiçbir tele dokunmuyorlar, hiçbir yankı uyandırmıyorlar. sözlerini zerrece umursamıyorum.”
  • 1998 yapımı olan filmi, rahatlıkla söyleyebilirim, izlediğim en güzel filmdi.

benim gibi taş kalpli bir insanın gözlerini yaşartmayı başarmıştır.
  • trt'nin yapmış olduğu en güzel belgesel serilerinden birisidir. bir diğeri ise kentler ve gölgelerdir. hasan ali toptaş'ın olduğu bölüm ise asla pas geçilmemeli.
  • insanın tüylerini diken diken eden bir hikaye. çok iyi bir kurgu ve kitabın karakterleriyle öyle güzel baglantı kurulmuş ki hepsi insanın aklında kalıyor.
  • charles dickens romanı.

kitap boyunca yaşanan olayların tümü, kitabın sonunda birbirine bağlanıyor. bu açıdan kurgusunu çok beğendiğim kitap.
hesabın var mı? giriş yap