• bizonlardan hoşlandık, hoşlandık deyip peşine niye zorlandığını anlayamayan zihniyette şarkı. hayvanat bahçesinin bir ferdinden hoşlanmadan önce bi düşünmek lazım ilerisini, allah muhafaza esnetirdik esnetirdik filan diye de devamı var, yıprandık diye bitiyo zati...
  • "bir gün trt fm dinlerken, klasik bayan trt sunucularından biri bu şarkıyı sunarken beni gülmekten öldürmüş,bitap düşürmüştür.olanca ciddiyetiyle yaşlı,diksiyonu baya iyi bir teyzenin "ve şimdi bütün kızlar toplandık" demesi fevkalade bir şeydir benim için."
  • -bütün kızlar toplandık.
    -ne yaptınız?
    -toplandık.
    -ne?
    -toplandık.
    -ee?
    -sorduk neden yıprandık?
    -ney,ney?
    -yıııprandık yıprandık.
  • …şu anda açıkhava konserimi izlemeye gelip, beni kameraya çeken çetin'in gözünden görüyorsunuz. o bunları çekmeden iki hafta önce geceleri kabus görüyordum. hep aynı kabus. açıkhava konserime kimse gelmemiş. çetin bile gelmemiş… sahnede çirkin bir cüce dans ediyor. bazı geceler ilk iki sıra doluydu, ama onlar da cüceyi görünce teker teker kayboldular. ama korktuğum başıma gelmedi, sahneye çıktığımda herkes gelmişti. binlerce kişi… artık ben cüce olamazdım o topuklularla. o bunları çekmeden bir hafta önce, paris'te hippopotamus diye bir hamburgercide tek başıma yemek yedim. çıkıp otele yürürken kendime bir soru sorup cevabını verdim: ben niye buradayım? konserime kıyafet almak için… şu soruyu da işime gelmediği için sormadım: kendimi fazla mı önemsemeye başladım? madonna konserine gittim. kapıda bilet buldum. kendimi önemsemem geçti. o bu görüntüleri çekmeden üç gün önce konser yerine röportaja gittim. koltukların arasında yürüdüm, koştum, oturdum. röportajımda sanki kendimden çok eminmişim gibi konuştum. valla ben konserimi verirdim, kim gelir kim gider takmazdım. radyo yayını falan diye hava attım, ama bunlar boştu. önemli olan benim o geceki performansımdı, halim, enerjim, gerçekliğimdi. sanki o konuda şüphem yokmuş gibi yaptım. "kendinize butik şarkıcı diyorsunuz, ama bu kadar büyük bir yerde konser veriyorsunuz, bunlar birbiriyle çelişmiyor mu" diye bir soru geldi. hemen "hayır" dedim. bu görüntüler çekilmeden altı saat önce, etiler'de bir evin bodrum katındaki piyanonun yanında oturup, "sesim kısık" dedim. üç saat önce telefonda, "sesim kısık" dedim. bir saat önce kuliste "sesim kısık mı" dedim. sesim kısık falan değildi. çetin kamerasıyla tam bunu görürken, ben de bana avaz avaz katılan binlerce kız görüyordum. içimden bir ayaklanma başlatmak geldi. ama neye karşı? erkeklere karşı falan değilim ki. sonra aklıma şu geldi, ayaklanıcak bir şey bulsam bile internet sitem yoktu daha. olunca ayaklanırdım. çetin bir gözüyle bu görüntüleri çekerken, kulaklarıyla duyduklarına pek inanamıyordu. kızlar daha ne istiyordu işte her şey onların istediği gibi oluyordu ya. bir tanesi bile yeterken yıpratmaya, bir de toplanıyorlardı. bu nil iyi kızdı hoş kızdı ama işte burda yanılıyordu. çetin'in denklemi basit olabilirdi ama içinden çıkılmaz bir denklem olmaktan iyiydi. konser bittikten iki gün sonra tanımadığımız biri bize bu görüntüleri yolladı. adı çetin'di. ben de bu şarkıya klip çekmektense onun gözünden bir toplanalım bakalım nasıl oluyor dedim. işte bu yüzden bu klip romantik komedi değil, belgesel oldu. içinde korku, enerji, ter, neşe, hız var. bir de kız var. gördüklerinizden kırk bir gün sonra, akşamüstü saat üç buçukta eve pencereden dikdörtgen bir güneş ışığı girdi. ben de o dikdörtgenin içine uzanıp bunları yazdım. takip edip okur musunuz bilmiyorum. bu da altyazısı olsun bu belgeselin… siz seyrettikçe ben toplarım kafamı da, sesleri de, sözleri de… kızları da!......................... p.s. çetin: klip için teşekkür ederim. kızlar meselesinin farkındayım. ama şarkıdır, idare et :), nil
  • - bütün kızlar toplandık
    - ee
    - şarkı söyledik
    - değişti mi bişeyler
    - yoo
    - bi yemek falan bişey yapsaydınız bari.
  • nakarat kısımlarının, kulağımda nameleri kalmış bir tezahürat olduğunu sandığım veya yakında olacağını düşündüğüm, gayet eğlenceli şarkı.

sanki uydurur gibi oldum:

bütün stad toplandık, toplandık, toplandık,
    sorduk neden beş attık, beş attık, beş attık,
    biz onlardan farklıydık, farklıydık, farklıydık,
    şimdi niye az attık, az attık, az attık.
  • "çalardık onları zurna gibi" sözleriyle beni benden alan şarkı. eminim nil böyle bir pot kırdığının farkında değildi sözleri yazarken... bu işin erbabı büyük usta şahink dan örnek vermek gerekirse, (bkz: of yavrum baban da mı zurnacıydı be)...
  • -bütün kizlar toplandiik toplandiiik

+pıh pıhh sahin (k) abi yerlerini tesbit ettik..emrini bekliyoruz abi
hesabın var mı? giriş yap