• antrenmanlı, sürekli çalışan insanı bile rezil edebilecek bir egzersiz. yeri gelir tarlanız yanmış gibi usulca çöker kalırsınız, yeri gelir şınav diye yatar tomruk gibi uzanırsınız. nizami olarak başlamak ve bir anda gaza gelmek çok güzel de aynı şekilde devam edebilmek zor. her egzersizin, hareketin kendi vücudunuz açısından bir sınırı var ancak zorlayarak üzerine 3-5-10 koymak mümkün, bu arkadaş buna asla müsaade etmiyor. kendi sınırınıza geldikten sonra ya tempoyu kaybedip dinlene dinlene merdiven çıkan yaşlı moduna geçiyorsunuz ya da tempoyu kaybetmeyeyim diye zorlarken hareketleri saptırıp oltaya takılmış balık gibi çırpınıyorsunuz.

yanınızda, yörenizde insan varken yapılmaması tavsiye edilir. nice koç yiğitleri, fit ablaları yamulttuğuna şahit olduk da göz yaşlarımızı ter yoluyla akıttık.
  • herkes için farklı hikayesi olduğunu düşündüğüm harekettir. şöyle ki;

önceden vg geçmişiniz vardır ama sıkılmışınızdır. crossfit'e merak salarsınız. bi salona kaydolursunuz. bir ay adaptasyon programı yaparsınız. yeni arkadaşlar edinirsiniz. wod nasıl geçti kanka? diye sorarsınız. hepsi tek bi ağızdan abi burpees vardı ebemiz sikildi der. bu burpees hangisiydi lan diye düşünürsünüz. eve gidersiniz. youtubedan bakarsınız. kolaymış lan dersiniz. millet bunda yoruluyorsa ben bu crossfitin amına korum diye düşünürsünüz. gün gelir devran döner burpeesli wod vardır. başlarsınız. 5 tane burpees yaparsınız kolaymış lan dersiniz ama önünüzde daha 25 tane burpees daha vardır. işte 10. burpeesden sonra bunu fark edersiniz. kafanızdan su kütlesi yere dökülür. kalbiniz güm güm diye atmaya başlar. hoca daha yükseğe zıpla burpees yapıyorsun diye bağırır. kollarda inanılmaz bi yanma olur... sonra sizde yeni gelen çocuğa wodda burpees vardı ebem sikildi dersiniz.

böyle acıklı bir şeydir işte burpees...
  • pilatesin yasin suresi. bundan 25 tane yapanin diger hareketleri yapmasina gerek kalmiyor.
  • "ölümüm sonunda bundan olacak" dediğim hareket. millet 10 dakikada 150 yaptım diyor. benim 25 taneden sonra gözlerim doluyor. "ya beni öldürün yada bacaklarımı kesin artık nasılsa kullanamam" diye yalvarıyorum. bu arada rekorum 47. ama dakikasını sormayın. bir de sonlarına doğru ilk baştaki enerjik ve hızlı halim yerini "slow motion mod on" 'a bırakıyor.

edit: son rekorum 80. spor güzel bir şey.*
  • ilk beş tekrar yapılırken insana anlamsız bir özgüven yükleyen hareket. ne yazıktır ki 10 uncu tekrardan sonrasını yapmak, özgüvenden fazlasını gerektirmektedir.
  • 6 aydır düzenli olarak spor yapmama, her antrenmandan evvel koşmama, haftada 2 3 gün bisiklet sürmeme karşın bu lanet hareket bana mısın demiyor. aralıksız yaptığım 15 tekrardan sonra vücudum tekliyor. 3 setten sonrasıysa tam bir cehennem azabı. eğer hakkıyla yapılırsa kollar ve bacaklara ek olarak zaten komple bütün gövde zorlanıyor ve nefessiz kalınıyor. koşuda ya da ip atlarken bile vücudunun tam ağırlığıyla çalışıyorsun. bunda ise kalkarak sıçradığın için maruz kaldığın güç vücut ağırlığından daha fazla.

sözün özü; burpee'den geçmemiş kimse gerçek anlamda vücudunu zorlamamıştır.
  • ilk görüldüğünde, ehhe ne lan bu; oyun gibi, denilen ama başlandığında metabolizmanın amınakoyabilen enteresan bir egzersizdir kendisi.
  • bir tekrarda toplam 32 kasın çalıştığı hareket.
  • sade squat / push up falan bunun yanında ip atlama, şekerleme gibi kalır. eğer robot değilseniz 5 dakikada 100 yapmak için kesinlikle bir yerlerden kesiyor olmanız lazım. push up tam push up değildir ya da aradaki squat düzgün değildir ya da hareket bitimi zıplanmıyordur vs. burpee'nin hakkını vermek için eksiksiz yapmak lazım.
  • türkiye'de genellikle dört sayılı hareket olarak tabir edilir. yüzücülerin kara idmanlarında fazlaca kullanılan bir egzersizdir. oldukça fazla kas grubunu çalıştırır ve güç dayanıklılık idmanlarında yer alır. aslen budur;

http://www.youtube.com/watch?v=c_dq_nczj8m

ancak aynı tekrar sayısıyla daha da zor olmasını sağlamak, gücü artırmak ve yüksek güçte dayanıklılığı sağlamak için araya şınav da eklenebilir.
hesabın var mı? giriş yap