• türkiye'de yapılsaydı bulunduğu şehrin her yerinden "şu ilerideki binayı görüyon mu..." esprileri için en sık kullanılan malzeme olurdu.

(bkz: biliyor da vermiyor)
  • eğer ki dubai'ye giderseniz 150 dirhem verip de çıkma hatasına düşmeyin. size önerim burj khalife yer alan

armani otel içerisinde bulunan at.mosphere restaurantın

lounge'undan rezervasyon yaptırın. cam önü olursa adam başı 250 dirhem cam önü olmazsa adam başı 150

dirhemlik harcama yapmak zorundasınız.

hem yiyip içerek 122.kattan keyfinize bakın, hem de burj khalifenin tepesinde 3 dk donmaktan kurtulun,

paranız boşa gitmemiş olsun.
  • hoca komşu köyü ilk kez ziyarete gitmiş, devasa bir minare görmüş, köylülere dönüp;
    - bu nedir ?, demiş.
    köylüler illa muziplik yapacak ya;
    - hoca bu bizim köyün sikidir, demişler.
    hoca gülümsemiş ve;
    - bu sike uygun götünüz var mı?, demiş.

o misal bu da.
  • en tepesine çıkarak dubai'nin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.
    hehe, ne eşsiz manzarası lan, 360 derece çöl manzarası. kaktüs falan.

hele bir de hava rüzgarlıysa, kum bulutlarının arasında kalabilirsiniz.
  • yaklaşık 820 metre yüksekliği olan bu meretin en üst katından daire satın aldığımızda(varsa), yerden yaklaşık 790 metre yüksekde bir dairemiz olduğunu varsayalım.
    kabaca bir denizci hesabı yaparsak, yaklaşık 109 km yarı çapında bir alanı görebiliriz. bu da yaklaşık şu demek, izmir alsancaktaki dairenin penceresinden bakıp, kuşadası nazilli sitesindeki yazlığını görebilir denizin dalgalılık durumuna göre yazlığa gidebilirsin. (tabi teleskopunun olduğunu varsayıyoruz)

veya sarıyerdeki evinde, eskihisar-topçular feribot seferlerinin çalışıp çalışmadığını pencereden bakarak görebilirsin.

enteresan şeyler bunlar.
  • bugün açılışı yapılıyormuş.
    800 m. yükseklik, 160 kat, 900 rezidans, 4 yüzme havuzu, armani tasarımı bir otel gibi abartılı özellikleri var binanın. en abartılı özellik ise şudur zannımca; maliyeti 4,1 miryal dorarmış.
    dilim dolaştı. diyemedim.
  • en büyük binayı biz yapalım da gelişmiş toplum sansınlar fikriyle uzaktan yakından alakası olmayan bir şaheser. adamların derdi bir kere beni modern bilsinler değil ki? o derdin sahibi türkiye'dekiler, büyük bina üzerinden saçma sapan medeniyet şovu. lan adam gidiyor ankara'ya avrupa'nın en büyük bebek avm'sini açıyor mesela demek istediğim alakasızlık bu.

dubai fikir olarak bence eşsiz bir yer, adam bildiğin çölün ortasına milyonlarca turisti çekmeyi geçtim milyonlarca expatı çekiyor. sen ise sahip olduğun onca doğal güzellik ve tarihi mirasa rağmen anca rus-alman-döner üçgeninde takılıp kalmışsın.

bu kadar devasa bir bina anca bu kadar estetik olur, özellikle güneş batarken görülesi, akıllara zarar güzellikte.
  • aynen burj al arab gibi çok yerinde bir kararla yapılmış prestij sembolü.

bugün malezya'yı pek çok insan petronas kuleleri sayesinde tanımıştır örneğin. malezya'nın prestijini bir yapı böyle yükseltiverdi kim aksini iddia edebilir?
    tayvan taipei 101 ile aynı şekilde karizmasını artırmadı mı?
    aynısı dubai için de geçerli. böyle yapılar sayesinde dubai denen çöl, diğer götü boklu bedevilerin gezdiği arap ülkelerinden ayrı bir statüye ve prestije sahip. siz mantıklı bulmamaya devam edebilirsiniz, milyarlarca dolarlık yatırım yapan girişimciler gerizekalı değil merak etmeyin.
  • ayrica teknik bir bilgi olarak su soylenmelidir. bina yaklasik 500m civarina geldiginde agirligi yarim milyon tonu bulmus ve bu bina daha kagit uzerinde masada yatarken hesaplanan cokme miktarindan sadece 1 cm daha az cokmustur. sirf bu hesap kitap ve muhendisligi icin bile hayran kalinacak turden bir yapidir.

havalandirmasi esnasinda yogunlasan su buharinin cevre sulamasi icin kullanilabiliyor olmasi ise cevresel anlamda uzerinde cok dusunuldugunun bi kaniti. binlerce m2lik bir alandan bahsediyoruz sonucta.
  • zamanında gittim ben buna. dedim bi yukarı çıkıp bakalım. meğersem o güne asansöre biletleri bitmiş, 2 gün sonrası için varmış.

saygılarımı sunup mekanı terkettim. yani nedir, biletli asansöre sahip gökdelendir.
hesabın var mı? giriş yap