• olmaz öyle saçma tarihin özü: "bana cevabını google'dan bakıp bulabileceğiniz sorularla gelmeyin."

bunu da mı bilmiyorsun birinci bölümün özü: cevabını google'dan bakıp bulabileceğiniz sorular
  • olmamış ve neden olmadığı da herkesin malumu olan show.

önce birkaç kelam edeyim; ben ilker canikligil'i olmaz öyle saçma şey serisiyle, hayli geç tanıdım. twitter'dan severek takip ettiğim emrah safa gürkan ile yolları youtube üzerinde kesiştiğinde baya mutlu olmuştum ki olmaz öyle saçma tarih serisinin tutması da herkesin bu ortaklıktan mutlu olduğunu gösteriyor.

bunca zaman, insanların ilker canikligil'den neden haz etmediğini anlamadım, hala da anlamıyorum. bazı konular üzerinde çok keskin yorumları olabilir, beni bugüne kadar rahatsız etmedi, bazı yorumlarının tam karşısında dursam dahi. konumuz bu değil tabi, konumuz bunu da mı bilmiyorsun.

safa hoca, olmaz öyle saçma tarihin yıldızıydı. tripod üzerinde yükselen tek bir kameranın karşısında, hocayla göz göze olduğumuz için sohbet daha samimi geliyordu. ilker canikligil'i ara ara görsek bile değişmezdi çünkü dediğim gibi programın yıldızı safa hocaydı, biz onu dinliyorduk, ilker canikligil kamera arkasında bekliyor (!) sanıyorduk. ee, bunun böyle olmadığı hemen ortaya çıktı. tabi mesele safa hocanın anlattıklarıydı ama doğru yönlendirme ile anlattıklarıydı. olmaz öyle saçma x konseptinin, x değişkeninin yerine ne koyarsanız koyun tutma sebebi de bu bence.

emrah safa gürkan çok şey biliyor, her şeyi bilme iddiasında olduğunu sanmıyorum. bu bilgisinden maksimum faydalanmak için karşısında da, tabi onun kadar değilse de, az buçuk birikimi ya da hiç değilse konularla ilgili ön hazırlığı olan birinin olması gerekiyor. bengü üçüncü'nün bilgisi ya da ön hazırlığı yok iddiasında değilim, boş bir iddia olur ama konsept biraz bu noktada çöküyor. çünkü;

1. ekşi sözlük entryleriyle sürdürmeye çalışılıyor, olmaz. insanın biri "hipotenüs, pisagorun karısının adıymış" yazmış, bunu tarih doçentine sormak biraz yakışıksız oluyor.
    2. bengü üçüncü, bir showrunnera göre programın yıldızından hayli rol çalıyor ve bu çalınan vaktin bize hiçbir faydası yok. teorik olarak bu programın sahibi bengü üçüncü, konuğu emrah safa gürkan ama eğer huysuz virjin gibi yıldız karakter değilsen konuktan bu kadar rol çalmak uygun düşmez.
    3. başta bengü üçüncü'nün sürekli söz kesmesi, bunun ardından çalınan zil bütünlüğü dağıtıyor, takip edilebilirliği zorlaştırıyor.
    4. daldan dala atladık, hiçbir şey anlaşılmadı. sağ soldan uzaylıların sperm hırsızlığına, oradan da büyük iskender'in diri gömüldüğüne nasıl geldik, anlayamadım. takip de edemedim.
    5. elimin kapat tuşuna gittiği bölümler, bengü üçüncü'nün kamera arkasına laf attığı bölümler oldu. vaktimizi çalmayın arkadaş, aranızda yine konuşursunuz.

seste, montajda sıkıntılar var ama ilk elin günahı olmaz, bunlar düzeltilir. safa hocanın arkasındaki kamera, 3. sınıf yapımlarda kadrajın sağ sol köşelerinde beliren boom hissiyatı yarattı.

velhasıl, ilker canikligil'in ne kadar önemli bir iş yaptığı anlaşıldı. bu yeni bir iş, olmaz öyle saçma tarihin kopyası bir iş istemiyorum, beklemiyorum da ama safa hoca'dan ve tarih bilgisinden maksimum faydalanmak istiyorum, bu şekilde zor görünüyor. bakalım, dediğim gibi ilk elin günahı olmaz.

ekli edit: bunu söylemeyecektim, bir insanın giyim tarzını ya da komple tarzını eleştirmek bana düşmez, kendime de yakıştırmam ama karşısında papyonla ceketle oturan temiz traşlı biri varken basic oversize tişört, dağınık saçla oturmak kontrast yaratmamış, oksimoron olmuş.
  • bana göre ekşi sözlük sadece sözlüktür. bizler de sadece yazarız. ben hem pena youtube kanalına hem de ekşi şeyler denen yere girmiyorum. çünkü ekşi sözlük yazarıyım ve sadece burayı seviyorum.

yeni bir şeyler yapma çabanız anlamakla birlikte desteklemiyorum. paralı troller, eş zamanlı entry girerek başlık yükseltmeler, reklamlar, olmamış olaylar hakkında başlık açanlar, tüm sayfayı kaplayan saçma sapan reklamlar, her entrysinde küfür edenler ve dahası bunun gibi onlarca sorun dururken bu yenilikler sadece otobüsü aksayan bir hattın üzerinde yeni gösterişli duraklar açmak gibi, karnı aç olduğu halde tüm parasıyla telefonuna yeni kılıf almak gibi görüyorum. fuzuli.

velhasıl ekşi sadece sözlüktür. umarım bu girdiğim entry ticari kaygılar sebebiyle zararlı bulunup silinmez çünkü sadece düşündüklerimi yazdım.
  • daha başlarken 10 bölüm üzerinden pena ile anlaşılmış program. ama şimdiden bitmesi ardından yapılacak "tutmayınca bıraktılar abi, ilker olmayınca olmuyor" yorumlarını görebiliyorum.
  • ust edit: flu dan ayrilan esg degilmis, ilker devam etmek istememis. kaynak ilk bolumdeki yorumdur (link direk videodaki yoruma gider)

bengu iticisinin gaza gelerek, biz de yapariz diye, esg yi para vaadiyle kandirdigi, sark cakalligi ile ortaya cikmis olan vasat program. tam tahmin ettigim, daha once yazdigim gibi olmus. esg programi tek basina yapsa, eminim ki su halinden 20 kat falan daha iyi olur.

bengu senin esg gibi bi adami, yonlendirip, konusturacak altyapin mi var ulan? showrunner denen sey nedir ne degildir okuyun ogrenin amk. esg sen de bu bebelerin aklina uyup gaza gelmissin ya, gercekten yazik. ulan hic mi benguye ve ilkere bakip, aralarindaki iq ve tecrube farkini goremiyorsun?

goruyorsun da, para tatli gelmis. ama ben sana diyim, pisman olacaksin hacim. butun 15lik ergen tayfasinin, el cirpip sevdigi bir baska onemsiz olma yolunda kosarak ilerliyorsun su an. ha bu dediklerim pena nin skinde mi sence? degil. tik ugruna eksinin anasini skmis olan yonetimin, buna benzer programlarda, tik geldikce niteligi skine takacaklarini dusunen maldir. kendini bitirdin hacim, gecmis olsun.

ne diyim. banene amk.

edit: simdi bu baglamda ayrilan esg degilse, ustteki bazi cumlelerim kifayetsiz kalmis. ilker aciklasin madem neden devam etmek istememis.

esg hocama da samimi tavsiye: bengu yu arkaplana al, ya da seni daha iyi yonlendirip, modare edebilecek biri ile calis hocam. pek degerli bir insansin, ancak bu sekilde isin cok zor hocam.
  • ilker'i satanı affetmeyiz. geçiniz.

t: tutmayacak olan program.
  • linç yemeyeceksem olmaz öyle saçma tarih'den daha fazla sevdiğim program olmuştur. ilker canıklıgil'in soruları belki daha ilgi çekiciydi ama konunun çok dağılmasına sebep oluyordu ve konuşulması gereken pek çok şey es geçiliyordu.
    şimdi daha az çatışma içeren bir konsept oluşturulduğundan daha derli toplu olarak anlatılabiliyor konular.
  • kocaman gözlüklü ablayı görmek zorunda olduğumuz youtube serisi.
  • esg'ye sevgimiz saygımız sonsuz. bengü de uzak kuzen gibi ne iyi ne kötü... flu tv'deki muhteşem ve görkemli şovdan sonra bu programlar maalesef o tadı vermiyor. sanki bu format ilk hali de flu ileri düzeyi gibi.... soruya soruyla cevap vermek istemem ama showrunner nedir?
    görüşmek üzere
  • ses problemli, kurgu yok , muhabbet dağılıyor, moderatör alakalı alakasız konuya giriyor. isim desen zorlama ... umarım paraya değmiştir hocam pek kaliteli bir iş gibi durmuyor. hep bahsettiğiniz ilker canıklıgil'in soruları aranıyor.
hesabın var mı? giriş yap