• scream for me seattle!

iki gece önce seattle'daki iron maiden konserinde yine muhteşem bir performans gösteren, 61 yaşındaki birine göre inanılmaz seviyede enerjik olan, konserin başından sonuna kadar insanları coşturmayı başaran ve 35 yıldan fazla uzanan konser tarihçesinde performansından hiçbir şey kaybetmemiş olan vokalist.

seattle'daki konser sırasında seyircilerden biri taşkınlık yapınca güvenlik görevlileri polisi çağırdı ve polis adamı yaka paça dışarı atarken darp edip kafasını yardı. bruce bunu sahneden görünce söylemekte olduğu şarkıyı yarıda kesti ve sahneden polislere giydirdi. "uzun zamandır tüm dünyada konser verdim, böyle rezalet görmedim, umarım o genç hepinizi mahkemeye verip kıçınızdaki dona kadar alır" mealinde bir şeyler söyledi.

bu olayı saymazsak inanılmaz güzel bir gece yaşadık. bu benim 4. iron maiden konserimdi ve her seferinde "bu kez eski performansı yakalayamazlar" diyorum ama adamlarda en ufak bir performans düşüşü yok. sevmediğim tek şey bu sefer önceki konserlere göre sahne boyutu daha ufak olduğu için eskisi kadar hareket alanı yoktu. yine de ufak alanı en iyi şekilde değerlendirdiler. mesela aces high çalarken sahneye gerçek savaş uçağı boyutunda bir şişme uçak geldi. dev eddie ve konserden önce oynayan eddie animasyonunu çok beğendim. bruce bir ara eline flamethrower alıp etrafa alev saçtı ve ortaya oldukça eğlenceli bir görüntü çıktı.

adam sahnede bir an için olsun statik olarak durmadı. sürekli hareket halindeydi ve sürekli seyirciyle iletişim halindeydi. sesinden de hiçbir şey kaybetmemiş. 1984'deki powerslave turunda ses performansı nasılsa dünkü konserde de aynıydı. keşke rahmetli freddie mercury ile kendisini aynı sahnede görebilseydik.

aradan 2 gün geçmesine rağmen şu anda sesim kısılmış durumda ve kulaklarım çınlıyor ama adamlar ertesi gün portland'a gidip bir konser daha verdiler. haftaya da california'da 3 konser verecekler. ben de san francisco bölgesindeki (oakland) konserde olacağım ve grubu bir hafta içinde ikinci kez görmüş olacağım.

bu yaşta bir haftada 5-6 konser verip böyle bir performansa sahip olmak gerçekten inanılmaz. umarım bir gün 60 yaşıma geldiğimde bu adamlardaki enerjinin yarısına sahip olurum.
  • bu adamın profesyonel eskrimci ve pilot olması beni hep şaşırtmıştır. gelmiş geçmiş en büyük heavy metal gruplarından birinin vokalisin. bu yetmezmiş gibi, gösterilen en iyi 10 vokalden birisin. bir de profesyonel olarak eskrim sporuyla ilgilenip, turnuvalara davet ediliyorsun (birçoğuna konser yoğunluğundan katılamıyor) ve çeşitli hava yolu şirketlerinde pilotluk yapıyorsun. kah liverpool'u kah newcastle united'ı deplasmanlara götürüyorsun.

şu adamın elde ettiği başarıların yüzde 10'unu elde etsem, evde oturup götüme buzlu badem sokar, kazandığım paralarla kıçımı silerdim. gıpta edilecek bir azim ve kariyer, ne diyelim.
  • roskilde festival'de, daha çıkmayan albümlerindeki wildest dreams'i çalmadan önce şöyle diyen insan;
    "albüm daha çıkmadı ama, lütfen dijital kayıt cihazlarınızı, mp3 çalıcılarınızı, telefonlarınızı veya kayıt edebilen neyiniz varsa onu çıkartın. kayıtları internete koyun, tüm dünyaya yayın. ama bir şartla; yeni albümü duyduğunuzda eğer beğenirseniz, üç bira içmeyip, gidip orjinalini alın. ama eğer sevmezseniz albümü, bu dediklerimi unutun! biz metallica gibi değiliz!"
    evet süper herif bu demiştim dimi?
  • rock in rio'da sahnede sürekli koşmasından sonra babamla karşılaştırdığım insan."baba bak adam 50 yaşında ama hala koşup zıplıyor,sen koltuk uzanıp çekirdek yiyorsun" demem üzerine babam şu cevabı vermiştir "olm bana da 300.000 $ verseler bende koşarım deli gibi sahnede"
  • iron maiden'in 20 haziran boston konserinde amerikan futboluyla tasak gectikten sonra, sahnede "bugun turkiye kazandi ama sizin umurunuzda mi ki.." diyerek got olmus sekilde sahneye bakan amerikalilar arasinda bizi bagartmis, mutlu etmis insan.
  • ne kadar süper bir vokal olduğuna şüphe yok . ironmaiden.com da yapılan q&a da şöle bir soru dikkatimizi çekior .

-why dont you come to turkey? weve been waiting for overcrowded(!) im for a very long time up the irons up the black eagles(bjk)
    mahmut ibrahim
    ıstanbul/turkey

bruce:what label are the bjk on and what's their album called?

(bkz: bir türk dünyaya bedeldir)
  • yılbaşı öncesi rutin kontrol için doktora gittiğinde dilinin arka tarafında küçük bir kanserli tümor tespit edilmiş. 7 hafta süren bir kemoterapi, ve radyoterapi süreci dün tamamlanmış. erken bir evrede yakalanması işi kolaylaştırmış ve şu an durumu iyiymiş. doktorları tam bir iyileşme ve geri dönüş için mayıs ayı sonlarını öngörüyorlarmış.

alemlerin en büyük solistine büyük bir geçmiş olsun diyelim. daha söyleyeceğin ve insanları mest edeceğin çok şarkı var.
  • "doesn't matter if you're hindu, christian, buddhist, muslim...or jedi. ıf you're a maiden fan, you're part of the family."
    bruce dickinson- 2011
  • çağımızın kanuni'si:

"ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren allah'ın yeryüzündeki gölgesi akdeniz'in ve karadeniz'in ve rumeli'nin ve anadolu'nun ve azerbaycan'ın ve şam'ın ve halep'in ve mısır'ın ve mekke ve medine'nin ve kudüs'ün ve bütün arap diyarının ve yemen'in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı sultan bayezid han oğlu sultan selim han oğlu sultan süleyman han'ım..." ~1. süleyman, 16. yy

"paul bruce dickinson (born 7 august 1958) is an english singer, airline pilot, fencer, broadcaster, author, director, musician, screenwriter, actor, marketing director, entrepreneur and songwriter best known as the vocalist of the heavy metal group iron maiden." wikipedia, 21. yy
  • operatik şarkı söyleme stili - tamam

4+ oktavlik ses aralığı - tamam

yüksek notaların hakkını verebilmesi - tamam

bir çok farklı müzik türünde sırıtmadan söyleyebilmesi - tamam

seyirciyle iletişimi - tamam

sahne hakimiyeti - tamam

bitmek tükenmek bilmeyen sahne enerjisi - tamam

2 saatlik konser boyunca sürekli coşup coşturması - tamam

konserlerde herkesle göz teması kurması - tamam

ingiliz - tamam

bugüne kadar nasıl farketmemişim bilmiyorum ama freddie mercury'nin ruhu bruce dickinson'da yaşıyor.

hatta:

https://www.youtube.com/watch?v=qglrybzyefc

ve:

https://www.youtube.com/watch?v=bltyz_meyvi
hesabın var mı? giriş yap