• her öksürük sesi duyanın, alternatif tıbbıyla koştuğu, bir tür ciğer söken hastalık bu. sırf yeni bir içecek karışımı tarifi duymayayım diye bir haftadır içime içime öksürdüm. ne balı kaldı, ne tarçını, ne karabiberi, ne ayvası… oysa hepi topu doktor raporuyla yatmaya ve 1000lik antibiyotiğe bakıyormuş. ay lav yu bana rapor veren doktor.
  • bronşların iltihaplanması ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. bu iltihaplanmaya, virüs, bakteri, sigara vebenzeri*nin yanısıra bilumum kimyasal maddelerin akciğere yerleşmesi ve atmosferde bulunan toz taneleri neden olabilir. akut bronşit ve kronik bronşit diye temel iki başlık altında incelenebilir.

akut bronşitin ağır soğuk algınlığına benzer belirtileri vardır. grip veya soğuk algınlığı gibi halsizlik, burun akıntısı, öksürük gibi benzer bulgularla başlayabilir. başladığı anlarda öksürük en temel belirti olup, uzun ve rahatsız edici boyutta devam edebilir. akciğerlerden salgılanan salgı ilk dönemler az miktarda ya da hiç olmayabilir. başlangıçta mukus* saydam görüntüde olup hastalığın ilerlediği durumlarda mukus daha enfekte görünüm alır. hastalığın etkenine göre ateş değişimi görülebilir. ciğerlerde öksürürken acıma hissi ve dinlenme halinde hastanın nefes alıp vermesinde gürültülü sesler duyulabilir. sigara kullananlara göre kullanmayanlar hastalığı daha kolay atlatabilirler. ortalama 10 gün sürer, halsizlik ve göğüs ağrıları en ciddi belirtilerin başındadır. hastanın dinlenmesi oldukça önemlidir.
    mycoplasma pneumoniae, chlamydia pneumoniae gibi bakteriler de bu hastalığa neden olabilir. bu nedenle hastanın kendisine iyi bakmaması durumunda, akut bronşitin zatürreye dönüşme tehlikesi bulunmaktadır.***

kronik bronşitde mukus* ile öksürük sıklığı, akut broşite göre oldukça artış göstermiştir. bununla birlikte balgamın miktarı, yoğunluğunun artışı ve renginin değişimi, halsizlik tanıya yardımcı olan bulgulardır. öksürük ve dispnede* artış olabilir. bilinmesi gereken en önemli nokta, kronik bronşit durumlarında kalp rahatsızlıkları, kanser, akciğer rahatsızlıkları ve diğer kronik hastalıkların, bronşitin etkisini artırmakta olduğudur. kronik bronşit, arka arkaya oluşan akut bronşit rahatsızlıkları sonucu oluşabilir. çok sigara tüketimi ve kirli havanın da katalizör etkisi, rahatsızlığın oluşmasına yardımcı olur. kronik bronşit hastası olan ve sigara kullananlar kendi başlarına değil, bir doktor yardımı ile tedavi olmalıdırlar. nefes yolu açan ve öksürüğe karşı olan ama doktor tarafından önerilmemiş birçok ilaç istenmeyen sonuçlar doğurabilir. ayrıca c vitamininin bronşlarda etkili olduğunu kanıtlayan bir bilgi de yoktur. sigara kesin bırakılmalı, sigaradan kurtulma programlarına katılınmalı, doktor kontrolü dışında ilaç alınmamalıdır.
  • çok sinsi ilerleyen bir hastalıkmış. "grip mi oluyorum, oldum mu, olmadım mı?" derken, kendinizi bronşit olmuş bulabilirsiniz.
  • soluk alabilmenin değerini insan beyninin en ücra köşelerine kazıyan hastalık.
  • bir an once gecsin diye cevrenizdeki insanlarin yardimsever onerilerini yerine getirmeye calisirken maymuna donu$turen, icteki tum gun uyuma arzusunu gerceklestirebilmenize yardimci olan, bir kelime bir i$lem tadinda 3 kelime 6 oksuruk seklinde suregiden, bir sure sizi eve hapseden, bitkisel caylar icmekten bitkiye donu$up bitkisel hayata gecmenize neden olan acimasiz hastalik.
  • en bariz ve kaçınılmaz semptomu oksurmekten karin kaslarinin ortaya cikmasidır.
  • her sene 3-5 kere olmamdan ötürü, doktor doktor gezerek sonunda altın formülü ve en iyi ilaçları buldum. laricid diye bi antibiyotik ve clarinase adlı bi ilaçla kronik bronşit insanlar 2 gün dinlenmeyle ayağa kalkabiliyor. 500mg'lik laricid günde 2 defa içilebiliyor, etkili bir ilaç. ağzınızda iğrenç bir tat bırakıyor ve koku duyunuzu iptal ediyor ama olsun, ciğerlerdeki yanmayı bitiriyor. clarinese zaten asrın icadıymış, bunu anladım. hasta değilken bile bu kadar güzel uyuduğumu hatırlamıyorum. günde 1 taneden fazlası sıkıntı ama, dikkat edilmeli.

(ha bu arada, daha da sigara içmem. belki ankaragücü küme düştüğünde. ama yok, o gün de içmem.)

üç yıl sonra gelen edit: ankaragücü 2. ligde, zor durumda. ben bu sürede sigaraya devam ettim.
  • ork gibi sesler çıkarırsınız, bronşitken.
  • ilgiyle gözlemlediğim hastalık. yeni tanıştım bununla ben. ebe silkeleyen türden. ter içinde kalsanız da ince giyinmeye götünüz yetmiyor. nefes alırken soluk borunuzdan, dean winchester'ın impalasının kapısının gıcırtısı çıkıyor. kıçınıza iğne ağzınıza buhar veriyorlar ama ne hikmetse öksürmeden on dakika geçiremiyorsunuz.

edito: zatürreye dikey geçtim. tünelin ucu bombok bi yere cıkıyor lan.
  • canınız ciciniz babaanneniniz siz daha 6 aylık bebekken karlı ballı bıseyler yedirmesi sonucu usutmenızle baslayıp 18 sene 6 aydır her kıs surunmenızı saglayan illet..
    öksürmeye korkarsınız agzınızdan parca pinçik ciger cıkması olasıdır.
    hele hastalık nuksetmeden once ates yapar,ates ucuk yapar,ucuk sinir yapar...
    sigara içiyorsanız dusunun gerısını..balgam yumagı olur bogazınız kı o balgam bogazımda takılı durumda su anda!
    helal olsun babaanne sen cok yaşşa hastalıgı.
    kekık ve yun iç çamasırı az bıraz iyi gelır..şifa niyetıne.
hesabın var mı? giriş yap