• şu an itibariyle tl karşısında %3,09 ile en çok değer kazanan para birimi. 1 real = 0,9882 tl.

ki bu brezilya reali için de çok değer kaybetti deniyor.

varın siz düşünün.

bu arada tl ile birlikte en çok kayba uğrayan meksika pesosu var ya o da 0,32 değer kazanıyor şu an tl karşısında.
  • türk lirasından 10 ocak 2017 itibariyle daha değerli olan brezilya para birimi.

23 eylül 2015:

1 abd doları= 4.17 brezilya reali
    1 abd doları= 3.04 türk lirası

10 ocak 2017:

1 abd doları= 3.20 brezilya reali
    1 abd doları= 3.76 türk lirası

karşılaştırma yaparken 23 eylül 2015 tarihini seçmemin nedeni benim incelediğim son 2 yılda dolar karşısında en düşük değerini o gün almış olması. şimdi ise ciddi bi toparlanmaya başladı brezilya reali.

asıl sorumuzu soracak olursak

1. türk lirası için tepe noktası ne olacak?
    2. türk lirası o tepe noktasından ne kadar çabuk aşağı inecek?

bu soruların cevabı kolay değil çünkü brezilya kadar güçlü bi ekonomimiz olduğuna inanmıyorum. bu yüzden tl'nin değer kaybı uzun vadede ciddi krizlere yol açacak. şuan yaşadığımız kriz gelecekteki krizin yanında devede kulak kalacaktır.

köküne kadar girmiş kriz editi:

arkadaşlar 2 yıl önce beklediğim kriz 24 haziran 2018 itibariyle şahlanarak büyümeye devam ediyor.
    2 yıl 2 aylık süreçte dolar brezilya reali karşısında %21,6 değer kazanırken; türk lirası karşısında %54,6 değer kazanmış.
    önümüzdeki dönemlerde doların 10 tl'ye çıkabileceği tahmin ediliyor. umarım kötü gidişat son bulur.

22 mart 2019:

1 abd doları= 3.89 brezilya reali
    1 abd doları= 5.81 türk lirası
  • baya bildigin shitcoin olmus. pump and dump yapiyorlar yilbasindan beri. tlnin 2018 yazina benziyor. 4den 6ya firlat, tepeden cak bas shortu 5 altina sonra dipten topla tekrar longla. islem saati normal forex gibi 24 saatde degil, tr saati ile 15-24 arasi sadece.

bugun yine yaklasik yuzde 3 degerlendi ve 5.37 oldu. sirasiyla 4>6>5>?. 7 ufukta gorunuyor. arjantin pesosunun 135 oldugu yerde zaten realin 300 olmasi lazim. tanri maradonayi messiye korusun :))
  • yakında yeni bir atak yiyecek(usd) para birimi.
  • bugün türk lirası karşısında en çok değer kazanan para birimi olmuştur.
  • turk lirası gibi dolar karşısında değer kazanıyor bu para birimi de. hatta benim beklentim daha da değer kazanmasıydı, bakalım ekonominin sağcı başkana reaksiyonu nasıl olucak yavaştan ortaya cıkar şimdilik kötü etki etti gibi gözüküyor...
  • 2018 de 1.6tlden alanlar şimdi çok zararda. güçlü tl brazil realine karşı değer kazanmaya devam ediyor ve edecekte. geçen ay 1.32 olan brazilya reali bugun 1,26 ya kadar düşmüş. dışardan bu para birimiyle aldığımız şeylerin fiyatlarında düşme olabilir. deflasyon riskine karşı hazırlıklı olun.
    cok ciddi yazmışım. bu espiri mahiyetinde brezilya realinin tl den bile kötü düşütüğüne gönderme yapan bir girdiydi.
  • rekor kırmaya devam edebilir. aralıkdan günümüze dolara karşı %14 değer kazandı. al sat makası en güzel zaman da almadığını varsaysaysan vs en kötü 3 ayda %10 dolar faizi. iyi valla. türkiyede dövize erişim kısıtlı olduğundan ben yararlanamadım. (forexe falan gerek yok, her para birimine düşük al sat makaslı erişim olsa varya...) ama dolara karşı yükselişini sürdürücek gibi gibi( volatile para birimi tabi gelişmekte olan ülke piyasasına ne kadar güvenebilirsen). yatırım tavsiyesi değildir.
  • izmirde nereden bozdurabileceğimi öğrenmek istediğim para birimi.yeşillendirirseniz çok makbule geçecek.
  • muhtemelen bolsonaro denilen hırbo yüzünden siki tutan para birimi. geride kalan 4 yıl boyunca 3.05-4.25 arasında gezdi oldukça sağlam duruyordu. şu an ise kadran 5.85'i gösteriyor. yetiş ya ronaldo yetiş ya roberto karlos
hesabın var mı? giriş yap