• tarih ocak 2015. hanımla dedik ki kapadokya bu mevsimde çok güzeldir, gidelim şöyle güzel bir mağara otelde kalalım, şöminemizi yakalım şarap içelim. dışarıda kar, şömine, şarap... şahane. hemen booking.com'a girdim, kapadokya'daki otelleri araştırdım ve çok tatlı bir otel buldum. istediğim her şey var (şömine vs). ancak geri ödemesiz seçenekleri vardı sadece. neyse dedim, aldım. nasıl olsa gidecektik. rezervasyonu yaparken de - artık nereden aklıma geldiyse - şöyle bir not düştüm:

"yakılabilen bir şömineniz olduğunu düşünerek rezervasyon yaptım, bu konuda sorun yaşamak istemiyorum"

10 dk. sonra aradılar ve aramızda şöyle bir diyalog geçti:

otel: efendim maalesef bizim şöminelerimiz dekoratif amaçlı, yakamayız.
    ben: ama resimlere koymuşsunuz, şömine yanmıyorsa kışın neden kapadokya'ya gideyim ki ben?
    o: haklısınız. iade seçeneği yok ama isterseniz iptal edebiliriz.
    b: e lütfen öyle yapın, ben de şöminesi yanan başka bir otel bulayım.
    o: efendim siz başka bir otel bulduğunuz zaman bize dönün, iptal işlemlerini yapalım.
    b: tamam size dönecem, teşekkürler.

buraya kadar sorun yok. iade seçeneği olmamasına rağmen, iade yapacaklarını söylediler. çünkü şömineleri yanmıyor ve ben kışın ortasında kapadokya'ya gidiyorsam, o siktiğimin şöminesini yakıp, karşısında şarap içmek için gidiyorum.

hemen tekrar araştırdım, şöminesi adam gibi yanan güzel bir otel buldum. adamları aradım sordum, her şeyin tam olarak istediğim gibi olduğunu öğrendim ve yine booking.com üzerinden - bu sefer iade seçenekli - rezervasyonumu yaptım. ve ilk yaptığım rezervasyonu iptal etmek için de diğer oteli tekrar aradım.

b: merhabalar, ben başka otel buldum, rezervasyon da yaptım. otelinizden yaptığım rezervasyonu iptal edebilir miyiz?
    o: hemen kontrol ediyorum efendim.
    b: ...
    o: ama efendim siz iade seçeneği olmayan rezervasyonu seçmişsiniz.
    b: evet zaten bunu biliyordunuz. ayrıca başka seçenek de yoktu oteliniz için.
    o: ancak bu şekilde maalesef iade yapamıyoruz.
    b: ama yapabileceğinizi söylemiştiniz.
    o: yapamayız efendim, öyle bir imkanımız yok.
    b: ama yanmayan şöminenin resmini koymuşsunuz. ben bu yüzden rezervasyon yaptım.
    o: resimlerde şöminenin yandığı görünmüyor efendim.
    b: !!! tamam. o zaman ben booking.com'la görüşeyim.
    o: (inanmayarak) tabi efendim siz e-mail atın onlara.
    b: yok ben direk arıyorum bu gibi durumlarda. teşekkür ederim iyi günler.

booking.com'u aradım. müşteri temsilcisine durumu anlattım. adam "lütfen hatta bekleyin oteli arıyorum" dedi. en fazla 4 dk bekledim. "müşteri olarak sizi haklı bulduk ve rezervasyonunuzu iptal ettik, herhangi bir ceza ödemeyeceksiniz. otel, yanıltıcı resimler kullandığı için haklısınız" dedi. teşekkür ettim ve kapattım.

booking.com bütün rezervasyonlarımı yaptığım, gelecekte de iki kat fazla fiyat verse bile bütün rezervasyonlarımı yapacağım site. müşteriyi otele karşı, gerektiği zaman ise oteli müşteriye karşı koruyarak bir nevi hakemlik yapıyor.

türkiye gibi şerefsiz ve ahlaksız binlerce esnafın, turizmcinin olduğu bir ülkede, 10 kat fazla fiyat verse bile, mağdur olmamak için kullanmanızı tavsiye ederim.

gelen mesajlar üzerine edit: birçok kişi mesaj atıp şöminesi yanan otelin adını sordu. otelin adı kemerhan cave suits. 10 suitli bir butik otel. ürgüp'te bulunuyor ve sahibi oldukça eğlenceli ve yardımsever bir insan.

gelen mesajlar üzerine edit 2: birçok kişi şöminesi yanmamasına rağmen yanıltıcı resimler koyan oteli de merak etmiş. o da "anatelein boutique cave hotel". booking.com'un gönderdiği binlerce mail arasından zar zor buldum.
  • kendi deneyimlerimden rahatlıkla söyleyebilirim ki otoriter bir sitedir. müşteriyi korur, otellere eyvallahı yoktur. rezervasyonla ilgili sorunlarda oteldekilerle yüz göz olup sinir bozmak yerine çağrı merkezini ararsınız olayı birkaç dakikada sizin lehinize çözerler.

geçtiğimiz hafta sonu için yaptığım rezervasyonda üç beş kuruş daha fazla verip executive lounge erişimi, ücretsiz minibar vs. gibi ekstraları olan bir oda seçmiştim, özel fırsat falan derken gerçekten uyguna gelmişti. bana gelen rezervasyon onayında da tüm bu bilgiler yazıyordu.

check-in yapmak için otele gittim, kayıt falan yapılırken sonradan sıkıntı çıkmasın diye özellikle sordum, böyle böyle ücretsiz minibar, executive lounge vs. hakkım var değil mi diye. resepsiyondaki görevli, misafir hizmetlerine sordu, sonra odanın ekstra hiçbir hakkı olmadığını, bu olanakların ücrete tabi olduğunu söyledi. onay mailini gösterip "bakın burada böyle yazıyor" dememe rağmen, "maalesef" demekten başka bir şey yapamadı.

odaya çıktım, booking.com'un müşteri hizmetlerini aradım hemen, 0800'lü olan cepten aranmıyormuş, ingiltere numarası vardı, onu aradım, hemen türk müşteri temsilcisi çıktı, dedim böyle böyle, "biz hemen otelle iletişime geçiyoruz" dedi. 2 dk. sonra tekrar telefon çaldı, "otelle konuştuk, hallettik" dediler, hemen arkasından oda telefonu çaldı, "efendim executive lounge kullanımı için kartınızı gönderiyoruz odanıza, minibarınız da ücretsiz, kusura bakmayın vs. vs." dediler, içimden "aferin, öyle adam olun" dedim ben de.

işin özü, zaten çoğunlukla keyif için çıktığınız seyahatlerde keyfiniz hiç bozulmadan, kafanız rahat bir şekilde eğlenmenizi sağlayan şirkettir.
  • yaklaşık 15 yılı devirdiğimiz partnerimiz.

hakkında baya bir olumsuz yorumlar mevcut fakat bunların çözümü için aşağıdaki yolları uygularsanız yaz tatili planlarınızı yaptığınız şu aralarda sıfır sıkıntı ile konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

öncelikle, booking.com tamamen müşteri odaklı çalışan ve hatta bazen otelcileri bundan sebep bıktıran bir online rezervasyon sitesidir.

şimdi gelelim rezervasyon yapmanın püf noktalarına;

1- öncelikle '' türkiye içinden -> ülke içine'' rezervasyon yapacakların vpn kullanmaları gerekmektedir. yurtdışına yapılacak rezervasyonlar için vpn'e gerek yok.

2- kullanıcı kaydı yapmanız %10-%15-%20 oranlarına kadar indirim almanızı sağlayacaktır. bunun için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

görsel

yani siz genius 1 iken görüğünüz fiyatı, arkadaşınız genius 2 ile daha indirimli görecektir. genius 3 olan arkadaşınız ise diğer arkadaşınızdan daha düşük görecek.

fakat unutmayın. genius indirimlerini görebilmenizin tek koşulu, rezervasyon yapacağınız otelinde bir genius otel olmasıdır.

bunu da nasıl anlayacaksınız hemen belirtelim;
    gireceğiniz lokasyonu yazdınız ve booking.com size otelleri sıraladı. sıralı otellerin isimlerinin yanında da mavi renkli 'genius' yazısı göreceksiniz.

görsel

3- oteli ve size uygun oda tipini bulduğunuzu varsayalım. burada önemli olan ayrıntıya dikkat. eğer konaklamanız garanti gerçekleşecek ise (uçak bileti,vize herşey aynı tarihe uygun ise ) mutlaka oda tipinin yanında ''iade yapılmaz'' yazan fiyatı seçin. iade yapılmaz fiyatın anlamı rezervasyonu iptal edemezsiniz, ederseniz ödemenin tamamını otelin alacağı anlamına gelir. bundan dolayı da diğer ''ücretsiz iptal '' seçeneği yazan fiyattan minimum %10 düşük olacaktır. iade yapılmaz rezervasyonlarda konaklama ücreti rezervasyon yapıldıktan kısa süre sonra hemen çekilecektir.

görsel

burada şunu da belirtmekte fayda var. iade yapılmaz fiyattan aldınız ve planlarınızda son dakika bir değişiklik oldu; uçuş tarihi değişti / kaza-vefat-hastalık durumu oldu.
    bu durumda her türlü paranızı iade alabilirsiniz. bunun için booking.com'a bir belge sunmanız yeterli. otele de sunabilirsiniz fakat kabul etme olasılıkları düşük olacaktır.
    booking.com bu gibi belgeli durumlarda müşteri tarafında durur ve otel adına iadeyi size direkt kendisi yapar. nasıl olsa otele bunu her türlü fatura eder ve parasını komisyon faturası olarak otele keser.

4- ücretsiz iptal yapılma hakkı olan bir rezervasyon yaptınız.

mutlaka ücretsiz iptal süresinin bitim tarihini not alın. çünkü deadline geçildiği andan itibaren rezervasyon 'iade yapılmaz' statüsüne geçecek ve konaklama ücretinin tamamı çekilecektir. yada en iyi ihtimalle ilk gece ücreti alınacaktır. (koşullarda mutlaka yazıyor)

5- oda ve fiyat koşulu seçimini yaptınız şimdide ödeme aşamasına geleceksiniz. burada da işim püf noktası şu;

karşınıza 2 seçenek çıkacak;

a- ''şimdi öde''
    b- '' otelde öde ''

görsel

a- resimde de gördüğünüz üzere, şimdi öde seçeneğinde ödemeyi booking.com sizden tahsil edecektir. ve sizin adınıza ödemeyi otele bir virtual card/sanal kart göndererek yapacaktır.
    yani otel, sizin kart bilgilerinize hiç bir zaman ulaşamayacaktır.

b- otelde öde seçeneğinde gireceğiniz kart bilgileri, olduğu gibi otelin rezervasyon/satış departmanına gelecektir. iade yapılmaz seçeneği ile aldınız ve paranızı siz gelmeden önce otel çektiyse bile, otele varışta güvenlik gereği kartınızı tekrar isteyecekler ve verilen bilgiler ile kart sahibinin aynı kişi olup olmadığına bakacaklar ve ona göre önceden çekilen kredi kartı slibine imza isteyeceklerdir. eğer kart bilgilerinde uyuşmazlık olursa, sizden tüm ödeme tekrar istenecek ve ilk çekilen tutar 3-14 iş günü içinde ilk verdiğiniz kartınıza iade edilecektir.

örneğin;
    annenizin kredi kartı ile otelde öde seçeneği kısmından rezervasyon yaptınız ve kız arkadaşınız ile konaklamaya gittiniz. ödemenizde varış tarihinden önce çekildi. varışta önbüro görevlisi sizden kredi kartınızı isteyecektir. siz kredi kartı anneme ait yanımda değil derseniz ve hatta annenizin kredi kartını yanınızda götürseniz dahi, önbüro görevlisi sizden tekrar konaklama tutarının tamamını tahsil edecektir. ve ilk çekilen tutar annenizin kartına iade edilecektir. (bazı dikkatsiz önbüro görevlileri bu prosedürü gözden kaçırmaktadır)

buradaki mantığı da aşağıdaki örnek ile açıklayalım ;

amcanızın kredi kartı bilgilerini temin ettiniz ve otele rezervasyon yaptınız. otel de ödemeyi çekti. varışta da önbüro görevlisi kredi kartı güvenlik prosedürünü uygulamayı atladı ve konaklamayı gerçekleştirip otelden ayrıldınız. fakat amcanız sonra bankaya itiraz edip böyle bir konaklama gerçekleştirmediğini beyan etti.

bundan sonrası şöyle gelişir;

1-banka otele chargeback e-mail'i atar. ve 1 hafta içinde kredi kartı sahibinin otelde konakladığına dair kimlik bilgileri, kredi kartı imzalı slibi, otelde zorunlu olan konaklama kartını doldurduğu imzalı belgenin fotokopisi , herhangi bir imzalı extra çek talep eder. otel de bunları sağlayamayacağı için banka ivedilikte ödemeyi amcanızın kartına iade eder. ve burada otelin zararına yazan tutar önbüro görevlisinden tamamı ya da bir kısmı kesilir.(otelin işleyiş yapısına bağlı)

burada tercihen booking.com'a ödeme yapmak daha güvenilir olacaktır. çünkü kart/ödeme sorunlarıyla alakalı her işlemde booking.com ile muhattap olacaksınız. bu da sorunların daha çabuk çözülmesini sağlar.

yada kredi kartı bilgilerinizi ne otelle ne de booking.com ile paylaşmak istemiyorsunuz;

oteli arayıp, direkt fiyat alabilirisiniz. muhtemelen booking.com üzerinde gördüğünüz fiyatın üstünü vereceklerdir. bu durumda mutlaka booking.com üzerinde daha uygun fiyat gördüğünüzü ve gerekirse ekran görüntüsü atabileceğinizi söyleyin. ( satış/rezervasyon ofisi çalışanlarının en nefret ettiği cümledir bu :) )

satış/reservasyon ofisi muhtemelen size 2 seçenek sunacak;

1- ''öyleyse booking.com üzerinden yapın.'' bu cümle baştan savma cümlesidir. bunu dedikleri anda sesinizi biraz yükseltip bunun doğru olmadığını ve en iyi fiyatın direkt otelden alınabilmesi gerektiğini söyleyin. pes edip yardımcı olacaktır.

2- satış/reservasyon ofisi booking.com üzerinde gördüğünüz fiyatı kabul ettiler.

hayır efendim bunu da kabul etmeyin. çünkü otel booking.com'a minimum %15-%20 komisyon ödüyor. bunu belirtip booking.com'da gördüğünüz fiyatında %20 altını isteyin ve ödemeyi banka havalesi ile yapıp rezervasyonu garantileyin.
    banka havalesi ile yapılan ödemelerde konaklamayı iptal edemeyeceğinizi ve iade alamayacağınızı da unutmayın. (şartlar koşullar otele göre değişkenlik göstermektedir.)

umarım faydası dokunur.
  • müşteri hizmetleri konusunda türkiye'deki her acentadan daha iyi olan firmadır. şimdi ben de booking ile ilgili başıma gelen bir olayı anlatayım. sonrasında türkiye'de bunu yapacak firma var mı, bakalım.
    bundan 2 yıl önce ekim ayında balayı tatili için mayıs ayı gibi maldivlerden tatil satın aldım. türkiye'deki acentalarda maldivler otelleri satılmıyor. ancak özel paket olarak satılıyor ve uçak dahil istenen para kişi başı 3000$'ın üzerindeydi. o zamanlar dolar 2.5 liraydı ve bu para 15.000 lira gibi bir şey oluyordu. ben ise thy'den 2 kişi gidiş-dönüş biletini 4400 liraya aldım ve daha sonra booking'den 5 gecelik tatili 1283$'a aldım, buna entryyi yazarken baktım, bunun üzerine bir de otelin benden kişi başı 366$ daha deniz uçağı parası isteyeceği yazıyordu. ben de bunu onayladım tabii ki.
    yani benden istenen para 1283$ + 732$ uçak parasıydı.
    otel parayı ben oraya gidene kadar çekmedi. evet booking.com'da böyle bir hizmet var. parayı istersen giderken bile ödeyebiliyorsun.
    otele gittiğimde benden 2600$ para istediler. bunun 732$'ı uçak parası, yanılmıyorsam 1900$'u otel parasıydı.
    hakikaten de oteli eğer gittiğim gün alsaydım 1900$ oda parası vardı, otelin kendi sitesinden kontrol ettim.
    ben itiraz etsem de o parayı ödedim, booking.com'dan rezervasyon detayının screenshot'unu aldım ve booking.com'a mail attım. booking'e mail atmam ile beraber, aradan 2 saat geçti veya geçmedi, otel yönetimi bizi odamızdan aldı ve söylediği söz "biz hata yapmışız" oldu. bana oda parası olarak aradaki fark olan 600$ farkı ödediler. ertesi gün bir daha çağrıldım.

ben aldığım sırada 366$ olan deniz uçağı parası da booking.com'dan aldığım rezervasyon detayında 275$ görünüyordu.
    evet o tarihlerde deniz uçağı 275$, gittiğim günkü fiyat rezervasyon günü alınan fiyattan ucuz, olduğu için fiyat ona gore güncellenmiş ve aldığım screenshota yansımış.
    bunun için de iki kişi için 182$ daha otel bana nakit ödeme yaptı.
    yani booking.com'dan 5 ay önce aldığım otelde, booking.com beni yalnız bırakmadı ve bu sayede değil fazla para vermek, kendi ödemeyi taahhüt ettiğim değerden daha azını ödedim. işte bunu yapabilecek bir türk acentası var mı acaba?
  • internet sitesi olan versiyonunu çok sevsem, öpüp başıma koysam da bazen anlaşamıyoruz kendisiyle.

diyor ki bana mesela: "bu, orta 19 katlı yüksek otel şehrin kalbinde önemli bir yere, tammerkoski en arkasında tipik fantastik kez sunuyor. gerçekten during your stay, havuz bir bandırmak almak veya saunada açmak to relax, iş toplantıları veya gezi bir gün için mükemmel bir tonik."

sana mı bandırayım, havuza mı, mükemmel bir tonik mi alayım, fantastiği bir kaç kez mi alayım, ne yapayım, sen söyle.
  • 17 daireli ufak bir rezidansta çalışıyorum. istanbul'da kendi türünde en iyi 5'in içindeyiz. gelen rezervasyonların %80'i booking'ten, kalanı expedia, münferit vs olarak değişiyor.

iki yıl evvel 300€/gece olan dairenin fiyatı şu an 80€.

bu yılbaşında iş yerinde patrondan sonra en yetkili olan ben, maaşıma 100tl (yüz türk lirası) zam aldım. bütün bir yıl 100 lira zam için çalıştım düşünün.

önce paypal yasaklandı, şimdi booking yasaklanıyor.

15 senedir ülkenin anasını siktiniz. istediğiniz televizyonda istediğiniz haberi yayınlattınız, istediğiniz web sitesini istediğiniz zaman engellediniz, istediğiniz kişiyi istediğiniz an çat diye içeri tıktınız. yeter amına koduklarım yeter. sizin yapacağınız köprünün de, yolun da allah bin belasını versin.

köprüden yeteri kadar vatandaş geçmeyince aradaki farkı şirketlere ödeyen devlet, vatandaşın da bu tip yasaklamalarda doğan zararını ödeyecek mi?

devlet neden var? neden bu kadar yobaz orospu çocuğu tarafından yönetilmek zorundayım? neden amk ya?
  • 10 numara 5 yıldız sistemdir. birkaç kurala dikkat etmek gezgini ziyadesiyle tatmin eder.

1. değerlendirme puanı 7,5 ve üzeri otelleri tercih ediniz.
    2. değerlendirme puanının kaç değerlendirme sonucu oluştuğuna dikkat ediniz. yani 9 değerlendirme sonucunda 9,6 puan almış bir otel gerçekten 9,6 puanlık olmayabilir.
    3. değerlendirme puanı 7,2 olan bir otel 1643 değerlendirme sonucu bu puanı almışsa 1. kurala çok takılmayınız. bu otel de iyidir.
    4. haritadan otelin konum bilgisine dikkat ediniz. mesela otel 9,3'tür ama ebesinin amındadır.
    5. son 6 ayda girilmiş değerlendirme yorumlarını okuyunuz. az çok fikir verecektir. fakat "su ısıtıcısı konulabilirdi, kahve içemedik" veya "resepsiyon görevlisi asık suratlıydı" veya "kahvaltı çeşitleri çok zayıftı" gibi yorum yazan kokoşları dikkate almayınız.
    6. eğer otel rezervasyonlarınızı sıklıkla bu sistem üzerinden gerçekleştirirseniz sizi "genius" yaparlar. bazı oteller için size özel %10 indirim verirler.
    7. ödeme koşullarına dikkat ediniz. kimi odalar için ücret hemen tahsil edilir (rezervasyop iptal olmayan odalar), kimi odalar için kısmi ücret tahsil edilir (rezervasyon iptal kapora), kimi için de ücret resepsiyonda ödenir (ücretsiz iptal - tabi 1 -2 gün önceden bildirilmek kaydıyla).
    8. sisteme üye olunuz. mutlaka.
  • (bkz: o kadar strong bir presence var ki)

free of charge olan reservationumu just in time cancel etmeme rağmen, credit kartımdan incorrectly charge ettikleri price'ı, otelle strong bir communication kurarak refund ettiler sonra...ehhhhh sıkılıdım amk...

in booking.com we trust kısaca...
  • olaya açıklık getirelim. tamam şu an memleketin en büyük sorunu bu olmayabilir ama bunun hakkında yazınca sanırım içeri atılmayız.

1- booking.com a girebiliyorsunuz, sitenin kapanması falan söz konusu değil.
    2- türkiye üzerinden bağlandığınızda türkiyede bir otel arayınca hiç bir sonuç çıkmıyor.
    3- vpn ile yurtdışından bağlandığınızda otelleri görebiliyorsunuz fiyatları ile birlikte. ancak türkiye menşeili kredi kartlarıyla işlem yapılamıyor(muş).
    4- vpn olmadan yurtdışında bir bölgede otel arayıp bulabiliyorsunuz, işlem de yapabiliyorsunuz.

özet: türkiyede bu programı kullanan milyonlarca insanı resmen "yolunacak kaz" statüsünde gördüklerini mahkeme kararıyla tescillemişler.

netice: sırf tepki için gerekirse iki yıl para biriktirip tatile giderim, onda da en kötü ihtimal yunan adalarına giderim. kendi vatandaşını yolmaya bu kadar meraklı bir sektöre para kaptırmak niyetinde değilim.
  • ülkenin turizm rantiyesinin ve mafyasının türkiye'de çalışmasına yasak koydurduğu online turizm şirketi.

haberi
hesabın var mı? giriş yap