• ayiklanmaz zaten (bkz: onun modeli oyle)
  • aslen balıkçı yemeğidir. adamın yemek yapmaya ayıracak vakti yok ki, değil tencere tavaya uğraşmaya, ayıklamaya bile vakti yok balığı... koca peynir tenekesine doldurur tahtayı, çalı çırpıyı, yakar cayır cayır, üstüne de kapağını kapatır ızgara niyetine. iki dakkada hazır. bu yemeği bi balıkçının elinden yememiş olan yedim demesin. iki hafta önce babam evde yaptı sardalyadan, sayılmaz mesela. geçmesin istatistiklere.
  • balıkçı tekneleri beklenir. kasa kasa sardalya alınır. o dönemde balığın bağırsakları boş, eti yağlıdır. öylece pişilir. denizden hemen 50 metre ileride yapılanı makbuldür.
  • gelibolu'da bir balik lokantasina gidip sardalya istediginizde garsonun kibarca "gelibolu usulü mü olsun?" diye sordugu pi$irme yontemi.
  • evvelden ben bunu leş bir şey zannederdim. meğersem pişirdikten sonra balığın kafasını ve iç organlarını ayıklayıp yiyormuşsun. başka bir esprisi yok. hatta büyük balıkların ciğerini bile yiyorsun o derece güzel bir lezzet.
  • bunun en makbulü pek tabii ki, denizde yenir. mesela kayıkta teknede filansın, tuttun balığı, orda öyle motorun üstünde yahut ufak bi mangalda, ispirto ocağında filan pişirdin bunu. yanında da rakı var mesela dimi ne güzel. ama evde yesen miden bulanır belki. ama orası onun ortamı orda yeniyor.
  • iğrençlik iddiasının aksine balığın içinde kalan ciğeri ve yüreği çok farklı bir tat katar balık etine. ekmek arası müthiş olmasının yanında acaip rakı mezesidir. ekmeğin dışındaysa elle yenir. çatala takmaya çalışan dombilidir, taocudur.
  • fish&cips tarifi bakıyordum ne bulduk.

balık yemeğiymiş efendim temizlenmemiş balık.
  • gelibolululur, çanakkaleliler, sardalya ile törensel bir havada yapiyorlar bunu. onlar için yabanci konuklarina özel bir ikram bu. basta tabii aksam bi güzel boklu kebap yapalim sana dedikten sonra manasiz ya da korku dolu gözlerle karsilasmaya alismis olmalilar. bir de bunun asma yapragina sarilip pisirileni * var ki daha da makbule imis.
  • en makbulu geliboluda yenir. iskele meydanındaki balıkçılara boklu kebap için derseniz size yıkanmamış denizden çıktığı hali ile verecektir. siz de gidip fener'deki balıkçı meyhanesine (nayko'nun yeri) kendin pişir kendin ye usülü size garsonun getirdiği mangalda pişirip tüketiyorsunuz tabiki yanında rakı ve boğaz manzarası ile. yıkanmamasındaki olay ızgarada piştikten sonra balığı elinize aldığınızda dış pullu olan kabuğun kendiliğinden ayrılması içindir. ağustos gibi yerseniz sardalya yağlı olacağından tadı daha bir başka olur.
hesabın var mı? giriş yap