• sürekli ait olduğu yere dönen esas adam gibi adamdır.

mercimek çorbasına pul biber eker, üzerine türk kahvesini yudumlar, istanbul'un hakkını en çok o verir.

2017 kadrosunun birbirinden değerli üyesinden biridir. zaten 2017 kadrosu fenerlilerin kalbinde ayrı bir yaradır. gigi ülkemizde çoğu kişinin hasta olduğu* 23 nisan günü sürekli bayramımızı kutlar, antic sadece 2 yıl kaldığı fenerin armasını dövme yaptırır, udoh atatürkçüdür.
    bogdan kendine has türkçesiyle derdini anlatmaya çalışır; yeni yılı, fenerliler gününü kutlar da kutlar. abi ben o günleri çok özlüyorum ya. mesele sadece iyi oynanan oyun değildi. o ekibin vefası bambaşka boyuttaydı.
    bogdan tekrar come to fener canım <3 bu girdiyi de bir gün tekrar geleceğini bildiğim için yazıyorum.

edit açıkçası bu girdinin okunacağını pek düşünmemiştim. meğerse debeye bile girmiş. bu da kendisinin ne kadar sevildiğinin bir başka göstergesidir bence. bu da size bonus olsun. beni seviyor türkiye
  • bundan 2 3 yıl önce facebook'da arkadaşımdı kendisi. henüz daha partizan takımında yedek oturuyordu o zamanlar. sırbistan genç takımında oynarken görmüştüm ben de o yüzden eklemiştim, bu çocuk ilerde iyi oyuncu olur diye. curtis ve gist'de yakın arkadaşıydı bu çocuğun. kendisine henüz yeniyetmeyken sormuştum sen de fenerbahçe'ye gelmek ister misin diye, tabi lan manyak mısın tarzı bir cevap vermişti. ama fenerbahçe büyük bir takım beni almaz henüz, belki ilerde demişti.

şimdi eğer gelirse bu çocuk, transferi ben yapmışım gibi sevineceğim.
  • tabelada gs görünce dayanamamış saplamış basketbolcu.
  • 3 yıl içinde alacağı para vergiler düştükten sonra burada aynı sürede alacağının yaklaşık 6 katı oluyor.

obradovic iyi bir kadroda iyi bir süre alınmayacaksa nba'e gitmenin aptallık olduğunu savunur hep. çünkü kendisi mesleğine aşık ve idealist bir adam. dünya şampiyonu bir takımın kaptanı olacakken basketbolu bırakıp koçluğa başlamış bir adam. genel itibariyle bakılacak olursa da en fazla 2-3 kişi böyle düşünür, gerisi parayı seçer. çünkü az buz bir rakam yok ortada. kendi şehrinde avrupa şampiyonu olmak fikri çok cazip olsa da ben bogdanovic olsam takla ata ata giderim. ama ben bogdanovic değilim, simit çay eşliğinde göt göbek büyüten düz adamım.

inşallah gitmez de bir sene daha izleriz kendisini.
  • yıllık 10m dolar tutarında bir teklif aldığı konuşulan sırp yıldızımız.

bogi gittiği eyalete göre state ıncome tax, federal ıncome tax ve federal ınsurance desteği ödeyecek.

federal tax gelir durumu, evlilik hali ve bazı diğer etmenlere göre %10 ile %40 arası değişir. bogdan bekar bir birey olarak vergilendirilecek, 415.000 dolardan fazla kazananların girdiği en yüksek dilime girecek. bu da kabaca %40 federal ıncome tax ödeyecek demektir.

federal ıncome tax dışında bir de state ıncome tax ödeyecek ve bu her eyalet için farklılık göstermekte. mesela bogdan sacramento'da oynadığı maçlarda %13 vergi ödeyecek.

buna ilaveten %2.4 civarında federal ınsurance desteği ödeyecek.
    yine kabaca bir hesapla, bogdan maçlarının hepsini sacramento'da oynayarak 10m dolar kazanırsa, 5m dolar civarında bir vergi yükü altına girecek.

3.5m dolar civarı federal yönetim tarafına,
    1.3m dolar civarı eyalet tarafına,
    240 bin dolar civarı da federal ınsurance desteğine gidecek.

florida eyaletine bağlı bir takımda oynasaydı örneğin miami ya da orlando; %0 state ıncome tax ödeyecekti. bu veriye bakılırsa bazı oyuncuların para için florida takımlarını seçtiği öne sürülebilir.

kısacası bogi'nin alacağı vergi dahil 10m dolar avrupa'da da bazı takımlar tarafından verilebilir. gidiyorsa kariyeri için ve tüm fenerbahçelilerin desteğiyle gidiyor.
  • yugoslavya'nın altın neslindeki yıldızlar gibi oynamaya başlamıştır. bireysel ve özel idmanları çok sever. bein sport 3'te maç yorumlandı. konu bogdanovic'e gelince murat murathanoğlu ülker arenaya röportaj için gitmiş. bogdanovic ve datome ekstra antrenmandaymış. datome'nin uzun kollarından faydalanıp el üstü şut çalışıyormuş. obradovic'in dejan bodiroga yorumu:

dejan bodiroga neden büyük bir oyuncuydu? sadece takımı için uğraşan adam nasıl böylesine büyük yıldız oldu? çalışarak, çalışarak ve çalışarak... bodiroga'nın rutinini şöyle anlatayım:

-avrupa maçı yaptık, kaybettik: dejan ertesi gün idmanda.
    -avrupa maçı yaptık, kazandık: dejan ertesi gün idmanda.
    avrupa maçı yaptık, 40 attı: dejan ertesi gün idmanda.

yugoslavya'da 'taş elli' diye bir tabir vardır. har yardan, her şekilde sayı atabilen adamlara öyle derler. antrenmanda ekstra 500 şut atıp elinin altında acı hisseden oyuncular içindir. bakın, şutörlerle karışmasın. skorerler için diyorum bunu. antrenmanda bam bam bam, maça çıkıp yine bam bam bam. 'taş elli' yakıştırmasını hak edenler iyi antrenman yapmıştır. çünkü canları acıyordur. o acıyı hissetmezsen bir anlamı yok. bodiroga hissederdi.

yine obradovic'in aleksandar djordjevic'in euroleague şampiyonluğunu getiren şutu için yorumu:

"yıllardır insanlar partizan'ın 1992'deki şampiyonluğuna -bir çeşit şans- diyor. anlatamadık kendimizi. djordjevic, her antrenman sonunu o tarz şutlarla bitirirdi. ters tarafa dripling, dur, şut, şut, sonra tekrar yana adım, üçlük, ikilik... her defasında da sanki son saniyeymiş gibi davranır, bağırır çağırırdık birbirimize. antrenman rutiniydi bu. eğer sasha djordjevic'in istanbul'daki şutunu tekrar izleyecek olursanız, teknik anlamda kusursuz bir şuta imza attığını görürsünüz. bu da sadece çalışmakla olur."

euroleague şampiyonluğunu getiren atışı:
    https://www.youtube.com/watch?v=3pqc5smdhpk

yugoslavya - hırvatistan maçından benzer bir şutu:
    https://www.youtube.com/watch?v=r2z2xewrdum

bogdanovic de artık "taş elli". vatandaşı bodiroga ve djordjevic gibi bireysel idmanları çok seviyor. zaten potansiyeli olan bir oyuncuydu şimdi avrupa'nın zirvesinde.
  • https://www.instagram.com/…n-by=bogdan.bogdanovic13

böyle de bir adamdır kendisi. bizler takımını ve takım arkadaşlarını böyle sahiplenen, işini layıkıyla yapan ve kendisine verilen değeri baş tacı yapan, karakterli sporcuları seviyoruz işte.

bu çocuğun bir yabancı olarak fenerbahçe'ye gösterdiği değer ve kazandırdıklarıyla, ozan tufan'ınki kıyaslanabilir mi hiç. işte bu yüzden futbola yabancı sınırlaması getireceklerine, türk futbolculara karakter sınırı getirsinler.
  • karakterli bir basketbolcu. nemanja , nba'e gideceği kesinleşmek üzereyken sakatlanmamak için final müsabakalarına hiç asılmamış , tabiri caizse takımı satmıştı.

bogdan ise nba'e gitme ihtimalinin yüksek olduğunu bildiği halde euroleague'de canını dişine takarak oynadı. bitmedi , aslında önemsizleşen tbl finalinde de çok çaba gösterdi.
  • koç ufuk sarıca'yla maç sonu** röportajı yapılırken arkadan çocuk sesleri geliyordu: "booogdaan booogdaaan". bogdan'ı yakalayıp fotoğraf çekilmek isteyen küçük hayranlarıydı muhtemelen. ve bu maça bogdanoviç tişörtüyle gelen fenerbahçe taraftarları da vardı. yıllar sonra biri okursa diye işte böylesine seviliyordu demek istediğim, başlığına bilmem kaçıncı entrymi girdiğim basketbolcu.
  • fenerbahçe tarihine geçerek giden basketbolcu. yerini dolduracak oyuncu şuan avrupada yok ama obradovic çözecektir bir şekilde.

bogdanovic büyük maçların oyuncusuydu. nerde kritik şut var onu atardı. nerde zorlanması gereken pozisyon var o pozisyonu zorlardı.

panathinaikosu tek başına geçti. hatırlayın playofflara çok kötü durumda girdik , ilk dördün dışında kaldık. panathinaikos tam tersine formda girdi , saha avantajını aldı . oaka avrupanın en zor atmosferlerinden biriydi. kabul edin final four yapamayacak mıyız acabası oluştu hepimizde. o seriyi tek başına geçti bogdanovic. muhtemelen fenerbahçe serüveninin en iyi ve en özel maçlarıydı.

yolun açık olsun bogdan. yine görüşmek dileğiyle.
hesabın var mı? giriş yap