• "boğaziçi'nin sönmekte olduğundan şikayet edilir. bu şikayeti, galiba, bütün bir yaz mevsiminde ancak bir defa, boğaz'a çıkanlar ediyor. yoksa bir deniz parçasından ziyade, renkli bir ırmağa benzeyen bu daracık suyun iki tarafında öyle köyler vardır, oralarda, öyle bir hayat sürülmektedir ki sahiden yaşamaları sönük durmalarından ibarettir. oralara biraz hareket, biraz gürültü, biraz heyecan götürülse asıl o zaman ölürler."

"sevenlerin zaferi" / biz böyle delikanlılar değildik - kemal tahir
  • kargo'nun yapip yapabilecegi en iyi $arki, boyle bir i$e imza atabilmi$ olmalari her daim $a$irtmi$tir beni.
  • klibi guzel kendi guzel en basarili kargo parcalarindan.

susmak doguda meziyet anlaminda
    batida ise degersiz bir hak gibi.

gulmek doguda utanc, kibir anlaminda
    batida ise dogal bir istek sanki.

kutsa bizi bogazici
    kutsa bizi atlamadan
  • o nasıl bir gitar, o nasıl bir ses tonu, o nasıl bir parçaydı.

bir kereye mahsus bir şey olsa gerek ki bir daha bu kalitede parça göremedik kargo'dan. sözlerini de tam olarak yazarak o yıllara selam ederim.

hayat
    doğuda sessizlik
    suskunluk anlamında
    batıda ise
    değerli bir taş sanki
    susmak doğuda
    erdem
    meziyet anlamında batıda ise
    değersiz bir hak gibi
    ayır bizi boğaziçi
    kutsa beni atlatmadan
    gülmek
    doğuda utanç
    kibir anlamında
    batıda ise
    doğal bir istek sanki
    bilgi
    doğuda saygınlık
    itibar anlamında
    batıda ise
    paraya endeksli
    ayır bizi boğaziçi
    anlat bizi ayırmadan
    aci, ağrı ve sonsuz çile
    politikayla yok hiç bir dilde
  • "o haftayı ve ondan sonra geleni, sadece onu düşünerek geçirdim; belki rastlarım ümidiyle birkaç defa boğaziçi’ne gittim; emirgan’da, kandilli’de, yeniköy’de, şurada burada dolaştım. bunlardan bir şey çıkmayınca, onu, ilk defa buluştuğum yerde, yani o gece dinlediğimiz musiki parçalarında aramağa başladım."
    (tanpınar, "evin sahibi"nden)
  • kargo'nun unutumlaya yüz tutmuş en güzel eseri.

vokalin ilk başlarda bozulmuş* sesinden daha sonra normal hale geçtiği kısım en vurucu yeridir.
  • kargo vokalist'i koray ile bir ortamda karşılaşmıştık (meali, ünlü tanıdıklarım var) dedim ki "abi boğaziçi ne güzel parçadır, öyle parçalar yapsanıza gene" dedi ki "keşke yapabilsek". yapanlar bile bu kadar güzel parça yapabileceklerine inanmıyorlar gibi geldi sanki... çok güzel parçadır çok.
  • kargo'nun bizi böylesine şaşırtıp karanlık bir bölgeye çekebileceğini hiç tahmin etmediğim şarkı. şaşırdık ama takdir ettik.*
  • su an dinleyerek tekrar koptugum, kargonun enfes parsaci. yani kimi ilahi anlarda, ureten bile anlamaz ya nasil urettigini, o parcalardan iste. peh yani.

(bkz: losing my religion)
  • bu topraklar üzerinde yasananlarin köküne iliskin dogru tespitler içeren, birisinin eninde sonunda yazacagindan emin olunmasi gereken kargo sarkisi. onlar yazmasa baskasi mutlaka bunlari anlatacakti!

bunun yanisira, türkiye yi anlatan bir belgesel* yapilacaksa bu sarki kullanilmalidir. baska türlü anlatamazsiniz bu topraklarin tarihini, özelligini ve farklarini...
hesabın var mı? giriş yap