• 30 aralık 1928 doğumlu amerikalı şarkıcı, gitarist, besteci, şarkı sözü yazarı ve müzik yapımcısı.

blues'dan rock'n'roll'a geçiş döneminin kilit isimlerindendir. beatles, the rolling stones ve the clash gibi grupların hayli etkilendiği bir isim olması yanında elvis presley gibi birçok müzisyenin de esin kaynağıdır.

şuradan duyup hemen "haaa" diyebileceğiniz, "`bo diddley beat`" olarak bilinen, 3-2'lik ritim, hip hop, rock ve pop müziğin temel taşıdır. rock and roll hall of fame'de yer alan , muhtelif kurumlar tarafından hayat boyu başarı ödülüne layık görülen bo diddley'in bu kadar az tanınması, hatta ölümünden neredeyse 10 yıl sonra hall of fame'e dahil edilmesi de büyük rezalet aslında. zencilik işte böyle bi şey.

amcamız 18 yaşına kadar keman çalmış ve adeta virtüöz olmuş, 18'inden sonra da ritmik müziğe daha çok ilgi duyduğu için gitara geçmiş. tabii kilise korolarında çalıyor bunları. marangozluk ve tamircilik yaparken bir yandan da john lee hooker'ın bir performansından etkilenerek sokak köşelerinde müzik yapmaya başlamış. 1951'de roosevelt jackson ve jody williams sokakta çalarlarken onların arkasında leğen bası olarak tabir edebileceğim (washtub bass) basla onlara arka çıkıyormuş ve bu sırada jody williams'tan gitar çalmayı öğrenmiş.

ismini diddley yayı denen ve şu videoda görünen enstrümanı -tabii ki çok daha basit bir versiyonunu- çalmasından dolayı seçtiği söyleniyor; amerikan argosundaki karşılığıyla isminin anlamı "kesinlikle hiçbir şey" (absolutely nothing) olarak yorumlanabilir.

1954'te chess records için iki demo kaydetmiş, "i'm a man" ve efsane şarkısı "bo diddley". 1955'te bu kayıtlar yayımlanınca a yüzündeki "bo diddley" parçası bir numaralı r&b hit olmuş ve ün kazanmış.

iki yahudi kardeş tarafından kurulan chess records'un sahibi şimdi universal music group. fakat o dönemde jazz'dan soul'a komedi kayıtlarından rock and roll'a müthiş kayıtlar yapmış, arşiv oluşturmuşlar. hatta amerika'nın en büyük blues yayımcısı olarak da tanımlanıyor. bo diddley'in bu şirket için yaptığı kayıtlar 1993 yılında 12 albümlük bir toplama olarak yayımlanmış. tabii hemen kaptım toplamayı. müthiş parçalar var. doyasıya.

daha the rollings stones tanınmazken, everly brothers, little richard ve the rolling stones ile turneye çıkan, marquess grubunu, uşağı olan marvin gaye'e albüm yaparak onu ve harvey fuqua'yı daha birçok ismi evindeki müzik stüdyosunda yaptığı kayıtlarla müzik dünyasına kazandıran bo diddley'in hikâyesi anlatmakla bitmez.

mesela 1972 yılında grateful dead ile beraber new york'ta verdikleri şu konser kaydı, görüntüsü olmasa da müthiş bir kalıntı.

neyse n'apıyorum lan ben işim gücüm var. sanki bo diddley beni mi +'layacak, seviyoruz işte neyse ne. hayatının son yılları da müzikle geçmiş, o konser senin bu konser benim koşturmuş, kalp krizinden ölmüş (2008), süper bi insan, herkes tanımalı, dinlemeli, araştırmalı, sevmeli.

önce o kendini tanıtsın gerisini siz getirirsiniz.
    bu gençken: https://www.youtube.com/watch?v=yezhb3ozglq
    bu da yaşlıyken: https://www.youtube.com/watch?v=q3-rf4egam8
  • "bomp, ba-bomp-bomp, bomp-bomp " olarak yazılabilecek, bir çok müzisyenin* ve grubun* kullandığı, çektir git'te de kullanılmış olan kendi adıyla bilinen bir rock n roll ritmi ile de ünlü olan gitarist.
  • martin scorsese nin filmlerinde şarkılarına sıkça yer verdiği blues sanatçısı.
  • rock & roll terimini icat eden alan freed, radyoda kendisini takdim ederken " işte özgün sound' lu biri geliyor, sizi rock' layıp roll' layacak " dermiş.
  • "don't let your mouth write a check that your tail can't cash." sozunun sahibi amerikali rock & roll sanatcisi.
  • gretsch firması tarafından adına yapılmış dikdörtgen bir gitara sahip gitarist.

http://www.gretschguitars.com/…&cat1=&cat2=&q=&st=1
  • aynı zamanda according to jim ikinci sezon yirmi birinci bölümünün adı.
  • mavi sakal'in "2" albümünde yer alan "çektir git" adli parça, sözlerini tibet agirtanin yazdigi bir bo diddley çalismasidir
  • martin scorsese presents the blues albüm serisine "who do you love?" isimli parçası ile dahil olan blues sanatçısı.
  • the doors'un love her madly adli eserini kendi tarzinda yorumlamistir stoned immaculate'da.
hesabın var mı? giriş yap