• benim pinkyom vardi bmx'i olanlar gelip bana hava atardi. ezik hissederdim kendimi.
  • açılımı "bicycle motorcross" olan kısaltma.
    (bkz: caylakken ukte doldurmaya kasmak)
  • bir gün önünü kaldırmıştım bisikletin, yere indirdiğim zaman ön ve arka diye iki parçam vardı elimde...
  • babama "bemex al baba,bak şöyle şurasında beğ-me kssss yazıyo yaylı bak şurasında" diye defterimden koparıp yazılışını-çizimini bile yapıp vermiştim gidip alsın diye. gitmiş saolsun almış bisiklet.ama adı geçen bisikleti almamış.pinokyo almıştı."baba pinokyo mu dedim niye aldın bunu mahalledeki bebeler dalga geçicek kız bisikleti diye"dediğimde işte istediğn gibi piğ nokkyooow yazıyo demişti. kontralı oğlum üstelik katlanabiliyor bak hemde dediğini bile anımsıyorum.

ulan bmx bi alamadım seni.çok artis bi şeklin vardı o yıllar.
  • hiç bir bisikletten aynı tadı alamayacagınız bisiklet... oysa ki türk halkının %99u amerikanyanın o tüy gibi hafif gercek bemekslerine sahip olamamıştır..merdivenlerden eve cıkarırken bile zorlanırdık.. kalın lastikleriyle pinokyo devrini bitirmiştir .ayakkabınızı lastikle govde arasına sıkıstırarak da fren yapabilirsiniz.. ha kac ayakkabı eskitir bu zevkli ve o zamana gore artislik davranıs bilinmez..hele kontra pedalsa tadından yenmez. eti puf paketini mandalla arka tekerin oraya tutturup catır catır bi ses alarak ufaktan modifiye bile yapabilirsiniz ki hava filtresi + egzos etkisi yaratır bu bemekste :)
    ilk sokaga cıktıgım gun nasıl bi kendine guven nasıl bir heyecanla gezmiştim taa ki mahalleden bir zengin bebesi ( keçiören ) cross tabir edilen çeşitlerini kastederek "bunun 3 viteslileri cıktı ondan alsaydın ya" diyene kadar.. gerci bmx devri cabuk bitti dağ bisikletlerinin ( mountain bike) cıkmasıyla ama bmx hiç unutulmadı 90 ların cocukları arasında..

genel uyarı: benimkinin lastikleri beyazdı.. oyle boyle degil yanii..
  • herkes bemiks diye okurken mahalledeki kimi özentiler biemiks diye okurdu, daha o yaşta ilerde noolcağını belli ederdi bu modeller...
  • babalar tarafindan camurluklu modelleri alinmak istense de biz filmlerde gorulen camurluksuz modelleri tercih ederdik. pasa pasa binilen bir bisiklet degildi bmx. bir raconu vardi. onunu kaldirmak, frene basip ziplatmak, yoldaki tepelerden atlamak gerekirdi. bmx'li arkadaslar birlesir, tepesi, cukuru, alengiri cok olan yollari mesken tutarlardi.
  • çocukluk hayalim.
    annemin "sen kız çocuğusun, zarif bisiklete bin, bmx erkek bisikletidir" demesi üzerine, şahsıma bir adet beyaz pinokyo alınarak, etrafımdaki tüm bmx sahiplerinden nefret etmeme, içimde pinokyo'yu balkondan aşağı fırlatma isteği oluşturan marka gönül isterdi ki bineyim pati çekeyim yollarda, ellerimi bırakıp bağıra çağıra yokuş aşağı ineyim, nerdeee...

sözün özü hiç benim olamamış bir markadır kendisi...*
  • çamurluksuz hali ve kalın tekerlikleriyle çocukları cezbeden asi bi görüntüsü vardı bunların. bmx sahibi çocuklar pinokyo ve redkit gibi klasik modelleri kullananlarla muhatap olmaz, kendi bmx çetelerini kurarlardı. önü kolay kalkardı bi de. 3-4 bmx'li toplanıp ön kaldırma yarışı yapılırdı. fakat bmx sahibi çocuklar vefasızdılar. vitesli bisiklet dönemiyle birlikte bmx'lerini bi kenara atıp bianchi'lere, castello'lara koştular. yani kahrolası vites olayı, bmx'leri bitiren şeydi.
  • çocuklugumuzda adini bemiks diye belledigimiz çift tekerli ulasim araci.
hesabın var mı? giriş yap