• bir ara kızılay dağıttı sanıyorduk. her yer x5 ten geçilmiyordu. arazi araçlarının trafikte çoğalmasında bu x5 in etkisi tartışılmaz. ama şimdilerde ne istanbulda ne izmirde çok nadiren rastlıyorum.

nerde bu x5 ler? naaptiniz x5 lerinizi lan zenginler? x6 cikinca topraga mi gomdunuz? keranacılar sizi!
  • sene olmuş 2021 ben ancak 2004 modeline yeni sahip olabildim. 17 yıllık bir araç olmasına rağmen beni mutlu etti, içi gayet yeni duruyor. yalnız bunun 2021 modelini alabilen insanlar var, hayal bile edemiyorum. belki 2030 gibi bineriz 2021 modeline, hele dolar euro bu seviyedeken...

neyse araç hakkında bilgi vermek gerekirse;
    3.0d motor, 6 ileri yarı otomatik vites, 218 hp ve 300.000 km'de. yılların ve yolların verdiği yıpranmışlık yok değil ama 170 bin liraya megan mı alayım dedim bunu aldım. yakıt konusunda 1.6 nissan note ile aynı yakıyor (tüpsüz) . hız konusunda 220 km hıza kısa sayılabilecek bir sürede ulaşıyor.
  • geçen gün 3.0d modelini kullanma imkanı buldum. turbosu bir garip. araba güzel, bakımlı, düşük km'li bir şeydi. yani motorda sürücü kaynaklı bir sıkıntı yok.
    hem geç devreye giriyor, hem biraz yığılma yapıyor..

izmir'den kuşadası'na gidiyordum, çıktım çevreyoluna, kgs gişelerine gelene kadar 140-160 gittiği kadar verdim gazı. gişelere geldikten sonra haliyle yavaşladım, kartı okuttum tam yardırıyorum alttan kütt diye bir ses geldi, gaz yemiyor yavaşlıyor.. aha dedim köküyle yedik, hava karardı, arabanın lastik patladı.. hadi bakalım şoförlük sadece direksiyon çevirmek değildir, şu lastik değiştirme klişesini bir de biz tadalım.. çektim arabayı sağa, baktım lastikler sağlam, bir oh çektim.

oturdum direksiyon başına basıyorum basıyorum 2.000 deviri geçmiyor canını yediğimin arabası, turbo çalışıyor ama, devreye girmiyor.. e o zaman bir ihtimal kaldı, turbo borusu* yerinden çıkmış.. sevdiğiminin arabası beni bekledi boruyu çıkartmak için yerinden, hayır hayvan gibide sıkıştırmadım. döndük geri, 50-60 ancak vardık gaziemir'e, akşam olmuş her yer kapalı, sağ olsun bi usta geldi baktı arabaya, kelepçe ıvır zıvır parçalanmış, zaten gideceği varmış dediğim gibi bana patladı..
    sebep: 20-30dk yüksek devirde sıkıştırdıktan sonra nar gibi olan turbo, kgs'ye geldiğimizde yavaşlamamız sonucu havayı baya bi sıkıştırdı sağolsun*

usta 2 dakkada boruyu yerine çaktıktan sonra** bi test et bakalım sıkıntı var mı diye bindirdi beni arabaya, bu metro grossmarket'in o civarlarda gidip geldim 7-8 km.. gece vakti, çok trafik yok. çıktım ordan, bi basayım dedim şöyle, böyle bir keyif yok ya.. eskisinden daha iyi olmuş, böyle bir araba yok.. toz duman önünde araba kalmıyor, yemin ediyorum benzinli e320 kullanmıştım geçen günlerde ondan daha iyi uzuyor.
    yola odaklanmış şekilde köklüyorum, ilerde viraj var yavaşlayım kaçla gidiyorum lan diye kadrana baktım, inanamadım 180'e dayanmış. harbiden çok baba bir araba, yani sıfır sorento, rexton, barrakkon alacağıma gider bunun 2.elinden alırım. hani ''yerden yüksek, ağırlık merkezi, aman jeep bu asfaltta gider mi? bla bla'' diye düşünürdüm ama, direksiyona baktım bi, bmw diyor, düşünce müşünce kalmadı. sonra trafik yoğunlaşınca normal hızıma döndüm tabi, trafik canarı olmaya gerek yok. götlüğe lüzum yok.

özet: iyi araba ama turbosu sıkıntılı. ayrıca q7 tarzı hayvani görgüsüz arabaların çıkmasıyla birlikte, x5 artık çok göze batmayan bir araba oldu. iyi de oldu.

bu arada ''jip lan bu koyar geçerim siktirsin gitsin karda sıfır çeksin amk ehaau'' diye düşünüp corolla, 80 hp'lik yeni heves dizel polo, sonradan makyajlanmış kırmızı logo civic, ne bileyim camları filmli vectra tarzı arabalarla yakasına yapışmayın zira x5'in şoförü dellenirse o 285* tabanlı lastikleriyle sizi yola gömer..
  • alanların deliler gibi para bayıldım aslanlar gibi dört çeker bmw yaptım deyip 245 tabanlı asfalt lastikleriyle kendilerini dağ yollarına vurması sonucu karda buzda gidemez, arazi kabiliyeti yoktur yorumlarına sebep vermektedir. evet doğrudur ancak eksiktir sadece x5 değil dünyada ki hiç bir arazi aracı devasa ölçülü asfalt lastiği ile arazide performans gösteremez bunun böyle olmadığını zannetmek bir buz patencisinin kösele ayakkabı ile dünya şampiyonu olacağını iddia etmeye benzer. illa kara buza çamura çıkacaksanız uygun lastik takınız. yoksa değil xdrive, dsc feriştahı gelse sizi o köşedeki ağaçtan kurtaramaz. ayrıca dünyadaki hiç bir arazi aracı (hafif ağır fark etmez) saatte 150km üzeri süratlerde 30m aralıklı kukalarda slalom yapamaz (tecrübeyle sabittir). ama gene de benim olayım arazi, ben camel trophy'nin hastası paris dakar'ın ustasıyım derseniz o zaman buyrun bunlardan edinin; (bkz: land rover discovery), (bkz: mercedes g serisi), (bkz: toyota land cruiser)....
  • öncelikle bir dumur, 2018 model 0 olanarından dolu paketlisinin bir tanesi 1 milyon lira.

neyse ötv, ötv üzerine kdv derken bu fiyata varıyor.

daha bir dumuru da şu: indirim yapmışlar ve 700 bine satılabiliyor.

yani 300 bin lira inebiliyor. 300 bin.

arkadaşım 300 bin lira inebiliyorsan iki ihtimal var, ya malın batmıştır, paranı kurtarmaya çalışıyorsun, ya da 1 satıştan en kötü 200 bin lira (hadi 100 bin lira pazarlık payı) kaldırabiliyorsun.

kimse otomotiv sektöründe hele ki premium segmentte "yav aslında 3-5 bin lira kar marjıyla sürümden çalışıyor" demesin.

otomotiv batıyormuş, distribütörler ayaktaymış.. bunlar da araba müteahhitleri sanırım. piyasa yürürken parayı indir, piyasa durduğunda "nerde ötv indirimi??"

çalışana sözüm yok. çalıştırana sözüm var.
  • 0km alip 250 bin km'ye kadar 3.0d x5 kullandim.

bi ust entrydeki arkadasin yasadigi sorunlarin 1 tanesini bile yasamadim

bunlar x5'ten ziyade range rover'a yakisacak problemler gorunuyor.
  • 2014 model 300 bin liraya bulabilirsem 5 tane alacağım araç.
  • yeni jenerasyonunu hiç göremediğim araç. eskiden böylemiydi kum gibi kaynardı.
hesabın var mı? giriş yap