• bunu alacağıma passat alıp %45 ötv yerine...

...%45 ötv veririm. hangi kafadasınız merak ediyorum, passat olunca devlet vergi kıyağı mı yapıyor? kullanım amacı, hedef kitle konularına hiç girmeden bile, hangi kafadasınız? tourneo'ların fiyatları 60-90 arası değişiyor mesela, yolda ondan görünce yanaşıp "dayı niye bunu aldın ki, passat alaydın" diyor musunuz?
  • 8 yıl boyunca 2 farklı honda jazz (2006 ve 2012) kullanmış birisi olarak geçiş yaptığım bmw modeli.

honda jazz bütün sorunsuzluğu, pratikliği ve modeline-yılına kıyasla sahip olduğu donanımla (panaromik cam tavan, ön ve arka park mesafe kontrol, elektrikli katlanır yan aynalar, cruise control) büyük bir eksikliğe sahip: araba gitmiyor. ara hızlanmalar inanılmaz derecede kötü ve misal, uzunçayır'dan acıbadem'e çıkarken orta şeritte bile arkanızda selektör yemeniz işten değil. gaza bastığınızda ise "ağam benden bunu isteme" diyor motor. bu yavaşlıktan dolayı son 1 senedir jazz'ı değiştirmeyi kafaya koymuştum. aile arabası olsun (mpv) diye hedefte mercedes b180 ve bmw 2 active tourer vardı (her ikisi de benzinli) uzun araştırmalar sonucunda teknik detaylar (yakıt tüketim, tork ve motor gücü) ve donanım açısından bmw 1-2 adım öndeydi. her iki aracı kullandıktan sonra da bu farkın kağıt üzerinde değil, gaz pedalı ve iç tasarımda da bariz olduğunu görünce bmw'ye rotayı kırıp bir active tourer sahibi oldum.

40 günlük deneyimden sonra genel izlenimim şöyle. mpv tasarımı ve önden çekiş "ulan bu nasıl bmw" dedirtse de ilk başlarda, koltuğa oturup gaz pedalına dokunduğunuzda motor ben buradayım diyor. özellikle de jazz'dan sonra ilaç gibi geldi. ara hızlanmalar, fren mesafesi, kabine gelen sesin izolasyonu ve yol tutuş çok başarılı. kullanılan malzeme de benim beklentilerimi karşılayacak seviyede. en önemli artısı da iç kabin hacmi. hem ön taraf hem de arka taraf oldukça ferah ve kendinizi klostrofobik bir ortamda hissetmiyorsunuz.

arabanın başlıca eksiklikleri ise cruise control, önde park mesafe kontrol olmayışı ve aynaların elektrikli kapanmayışı. arabadan indikten sonra elle itip kaktırıp ayna kapatmak bu devirde absürd ama neyse.
  • dostum bmw 2 demissin ama, bu bildigin mercedes b 150 :

http://www.bmwblog.com/…-2-series-active-tourer-24/
  • tartışmalı yönleri bir yana, bmw'nin f/p açısından en başarılı modeli olabilir.
  • 218i modelinin yakıt tüketimi fabrika verilerine yaklaşmayan araç. şehirler arası 95kmh cruise control ile kullanımda 6lt/100km'den daha az yaktıramadığım arabadır.
    ben de eşime çemkiriyordum, daha sakin kullansana arabayı diye. meğer gerçekten çok dikkatli kullanılsa bile şehir içinde bir depoyla 600km'den, şehirler arasında 800km'den fazla gitmiyormuş namussuz. (depo 51lt) belki 10k km gittikten sonra bir nebze düşebilir. ama bu kadar farkın kapanabileceğine ihtimal vermiyorum.
    yol sesi fazla, multi clutch torque converter ile motora bağlanan şanzman sarsıntılı, duruşlarda motorun şanzmandan çok geç ayrılması sebebiyle frenleme sorunlu.
    dizayn sorunları var, arka silecek üst spoiler altına yerleştiğinden, aşağıya doğru yapıyor hareketini. ve istediğin şekilde arka camı sil, yine de sildiğin alan akan suyla tekrar kirleniyor.
    ön cam su püskürtme memesi sol tarafta yanlış konumlandırılmış. silecek çalışmadan önce püskürtülen su cama değil, silecek koluna çarpıyor.
    motor sesi çok keyifli, yüksek hızlarda tedirgin etmiyor, fabrika verisi azami hızını sorunsuz verebiliyor, arka koltuk diz mesafesi çok iyi, bagaj taban altı hacim de kullanıldığında gayet yeterli.
    eşim ve kızım için emniyetli bir araç olduğunu düşünüyorum. otomatik şanzman sevmemesine rağmen eşim de alıştı arabaya. işe başlar da şirket arabası verirlerse veda ederiz, yoksa uzun bir süre daha kullanırız gibi geliyor.

genel olarak bmw for poor(düşük gelirli için bmw) olmuş bu. ha, diyeceksin ki ne alalım onun yerine? aynı donanım seviyesinde başka markalara 10-15k az ödemek mümkün. ama hiçbiri teknik olarak "daha iyi" değil. ön kaputta pervane amblemi istiyorsan vereceksin o farkı.

not: araç sürekli eco pro modda kullanılıyor.
  • çok memnun olduğum araç. eşime aldık. el koyabilsem koyarım net. uzun yol kullandım inanılmaz keyifliydi.

arabanın içi premium bmw ve bu nedenle b serisi mercedesten daha güzel hatta bana sorarsanız benim bir önceki ve iki önceki araçlarım volvo s60’tan ve mercedes c180’den de yakışıklı içi. yani yeni 3 serilerinin içi neyse bunun da o. (göğüsten bahsediyorum), koltukları sert ve rahat. (bizimki active tourer baz modelde gelen kumaş koltuk). cam tavan opsiyonu muhakkak olmalı. kocaman baştan başa cam tavan çok güzel gerçekten. otomatik tentesi de var tavanın. anahtarsız çalıştırma var, geri görüş kamerası var, tam otomatik şanzıman var 6 ileri. yol tutuşu gerçekten çok iyi araba 1463 kilo. rft lastikler yatmıyor. hatta viraja giren teker hafif fren yapıp diğeri normal devam ediyormuş manevrayı artırmak için. arabada kullanılan platform x1 ve mini ile aynı platform. içi inanılmaz ferah ve geniş.

ben arabayı çok çok beğendim. sert vitesi, hisli direksiyonu, yolu sürücüye geçirmesi vs bence tam anlamıyla bir bmw olmuş. içi hangar gibi. bu arabanın bagajına küçük diyen ya işkembeden sallıyordur ya da desoto kamyonetle karşılaştırıyordur. mondeo’dan, c180’den, volvo s60’dan büyük bagajı var.

bagajla ilgili en sevdiğim şey şu oldu, koltuklar bizim donanımda ileri kayabiliyor. (kaymayan hali de büyük), ayrıca yatırmak için otomatik sistem yapmışlar düğmeye basınca arka koltuklar kendi yatıyor.

benzinlisni aldık. dizelleriyle arada 20k fark var bize mantıklı gelmedi. o kadar km yapmıyoruz. çok karakter sahibi tatlı bir araba. bebek için aldık ama olmasa da alınır ferah ferah binilirmiş.
  • 1,5 lt. 136 ps motora sahip 218i modeli ülkemizde 99.788-tl başlangıç fiyatı ile satışa sunulan otomobil.

en yakın rakibi mercedes b serisi'nde, 1,6 lt. 122 hp motora sahip b 180 modeli 97.300-tl ile alıcı bekliyor. b serisi'nin de makyajlı modelleri yakında piyasaya sunulacak bu arada.

kanımca bu iki model arasında daha başarılı şanzımanı ve daha az yakıt tüketen, bir tık daha fazla performanslı motoru ile 218i active tourer biraz daha önde.

öte yandan b serisi'nin 1,5 lt. dizel 109 ps motorlu ve otomatik şanzımanlı versiyonu 106.100-tl başlangıç fiyatıyla alıcı bekliyor ki, bmw'nin şimdilik bu kombinasyona cevabı bulunmuyor.
  • her ne kadar bu tasarımda bir bmw'yi gözler ilk başta yadırgasa da (profilden hatırlattığı ilk araç kia carens, kia venga/hyundai ix20 oldu bana mesela), muhtemelen sınıfındaki en iyi sürüş dinamiklerine sahip olacağından keyifli bir otomobil olacaktır.

motorlara gelirsek, bmw küçük sürprizler hazırlamış... 218i olarak isimlendirilecek versiyonda, 1,5 lt. 3 silindirli turbo 136 ps'lik yeni bir motor var. bu motorun aracı 0'dan 100 km/s'e 9,3 sn.de çıkaracağı ve ortalama 4,9 lt. benzin tüketeceği iddia ediliyor, hadi bakalım. bu motor ülkemizde de tutulur diye düşünüyorum.

tanıtımla birlikte 218i'ye ek olarak 218d (2,0 lt. turbo dizel 150 ps) ve 225i (2,0 lt. turbo 231 ps) versiyonları da satışa sunulacak.

daha sonra 216d, 220i, 220d falan satışa sunulacak. 220d ve 225i'nin xdrive versiyonları da sunulacak.

216d'nin ve 220i'nin ülkemizde satılmakta olan 116d - 320i efficient dynamics modelleri gibi 1,6 lt. hacimli motorlarla sunulması halinde ülkemizde epeyce satış rakamlarına ulaşacağını düşünüyorum bu aracın.
  • 5 kuruş fark ödemeden, efendi gibi sıra bekleyerek sahip olabildiğimiz araç. mercedes online satış reklamını yaptı ama bunu bmw zaten uyguluyormuş ben son dk ya kadar bir ekstra bir sürprizle karşılaşırım diye beklemiştim.
    kosifler oto ve satış temsilcisi anıl beye teşekkür ediyorum.
    x1’e gücümüz yetmedi bunu aldık. araç iç dizayn, donanım ve özellik olarak x1 e çok benziyor. kullandıkça entryi güncellemeyi düşünüyorum.
    sınıf olarak az bunalan ve ülkede sevilmeyen bir sınıf ama suvu da aratmıyor. uzun süre kullanmak için aldık, yatırım için düşünenler ikinci el piyasasını göz önüne alsın derim.
    edit: oturuş pozisyonu olarak ve hissiyatı suvdan farksız.
    artı not olarak uzun yolda yakıtının çok düşük olması, konfor, ses yalıtımı, premium hissiyat, gücü ayağanın altında her zaman hazır hissetmek, mild hibrit özellikleri.
    eksi yazabileceklerim, sağ ön koltuk elektrikli olmasından dolayı tam katlanmıyor, otomatik park bazen boşluğu algılamıyor, aracı durdurunca inmeden aracın elektriğini kesemiyorsunuz kontak radyo vb açık kalıyor, aracı kandırmak için kapıyı açıp kapatıyorum o zaman elektrik kapanıyor.
  • son kasası x1 yerine daha alınası duran otomobil.
    aradaki 400 bin tl'ye yakın fiyat farkı, x1'deki motorun 170 beygirlik daha güçlü versiyonu ve daha derli toplu bulduğum tasarımıyla (bazı paketleri tabii) öne çıkmakta.
    sadece sınıfının verdiği algı ve ikinci eli soru işareti.
hesabın var mı? giriş yap