• ikinci dünya savaşında alman hava filosunun londra üstünde yaptığı bombardımana takılan isimdir; tabirdir ancak başında artikeli vardır. "the blitz" olarak bilinir genel olarak.
  • tam bir ingiliz filmi. hayır, aksandan dolayı değil, tarzdan dolayı. sıkmayan, sade ve güzel işleyen bir konuya sahip.
  • how ı met your mother'da bir bölümü kaplayan lanetin adı.
    the curse of blitz.
    blitz adlı bir karakterin nereyi terk ederse sonrasında orada inanılmaz olaylar yaşanması sonucu ismini almış lanet. bu lanet yıllarca kimden kime geçerse ona blitz deniyor ve o kişi sürekli bu inanılmaz olayları kaçırıyor. sonrasında kendisine sen gidince böyle oldu dendiğinde ise yapmayın olum gene mi kaçırdım lan manasında "aw, man!" diyor.
    eğlenceli, izlenesi bir bölüm.
  • satranç terminolojisinde düşünme süreleri 3'er dakikadan 15'er dakikaya kadar olan oyunlara verilen ad. internette en yaygın oynanan türdür. yine de, o beş altı saat süren satranç maçlarının tadını vermez.
    düşünme süresi 15 dakikadan fazla olan oyunlara standart denir.
    ayrıca: (bkz: tereddütsüz) (bkz: yıldırım satranç)
  • ani hava saldırısı anlamına gelen askeri terim
  • hakkinda kafalardaki karisikligin acik oldugu amerikan futbolu terimi, ki gercek aciklamasi soyle oluyor:

simdi defansin en onundeki 4 adam (defensive linemen - 4 olmak zorunda degildir) hemen hemen her down (oyun) iceri dalarlar. bunlarin yaptigi rush oluyor, karistirilmasin. bunlarin disinda kim iceri bir gaz dalarsa oyunda blitz var deniyor. yani butun line + 1 linebacker da girse blitz, 1 lineman + 3 linebacker 2 safety 2 cornerback girse de blitz. neymis, linemen disinda kim girerse blitz. ayrica 4 down'dan birinde yapilir diye bir sey de yok. istersen her down yap.

yani illa outside linebacker (imla!) yapacak diye birsey yok. bogazici sultans yillar yili outside blitz yapti diye kafalarda boyle kalmis. sonra her iki outside da disaridan blitz yaptigi icin garibim inside linebacker'a "ortadan ne gelirse senindir" denir. butun delikler! ya fullback beraber gelirse??? omrumu yediniz!!!

neyse bu anlik sapitmadan sonra soyle bir tarihi tanimla olayi bitirelim. eskiden safety'ler blitz yaparsa blitz, linebacker'lar blitz yaparsa dog deniyormus. bildiginiz it yani.
  • almanca'da simsek veya yildirim anlamina geldigi su ana kadar hayret edilesi bir sekilde yazilmamis bir kelime.
  • jason statham'ın diğer filmlerinden alıştığımız karakterine uygun rol verilen filmlerden biri.

--- spoiler ---

- şimdi neler olduğunu tekrar anlat.

- not almayacak mısın?

- kalem taşıyan birine mi benziyorum?

--- spoiler ---
  • amerikan futbolunda defansif bir taktik.. genellikle "outside lineback"lerden birinin ya da ikisinin ve defans line oyuncularının quarterback üzerine oynamasından ibarettir.. hücum takımının pas yapması beklendiği durumlarda oyun kurucunun açık hedef haline getirilip sack edilmeye ya da en azından baskı altına alınarak rahat pas atamaması sağlanmaya çalışılır.. genel anlamda defansif bir terminoloji olarak quarterback'e hücum etme anlamında kullanıldığından oyun formasyonu olarak da anılabilir.. lineback blitz dışında corner blitz, safety blitz gibi opsiyonları mevcuttur her an..
  • şehirler arası otobüslerde yol sırasında seyredilmesi gereken güzel bir film. evet evet bu sınıfı ben uydurdum sanırım ama bu film tam o durum için yapılmış.

gizem yok entrika yok, konuyu da kötü adamı da çat diye film veriyor zaten size. o yüzden sürekli dikkatinizin dağılabileceği ortamlarda bile rahat rahat seyredersiniz. gayet net içi boş ama buna ramen film kendini hiç sıktırmadan seyrettiriyor.

her şey 10 numara klişeden ibaret, oyunculuk fena değil (hatta ben kötü adamı gayet beyendim). neyse, sonuçta, sinemada değil de, laptop'unuzda bir yerlerde uzunca bekleyiş yapacaksanız, uzun yolda canınız sıkılmasın istiyorsanız falan harika vakit öldürebileceğiniz bir film olmuş.

tabi aksiyon-polisiye severler için, o an için canınız başka tarz film çekiyorsa ı ıh seyretmeyin.
hesabın var mı? giriş yap