• animesini orijinal dilinde* altyazısız izlemek isteyenler şu kelimeleri ezberleyerek animenin %82.7'sini anlayabilirler.

teğ mee*: lanet olasıca
    nan da*: o da nesi (küçümseyici bir şey bu "sen kimsin be hey dürzü" havasında söylenir genelde)
    tayço: kaptan
    fuku tayço: kaptan yalakası (kaptandan sonra takımın en güçlüsü)
    haduu na <hede>: çeşitli büyüler, ateş çıkarmalar falan (not: her bir büyünün ismi var aslında ama bilmeye çok gerek yok)
    komo reiatsu: çok taşaklı kimseler için kullanılan bir deyim
    nani: bu da nan da ile aynı anlamda kullanılıyor.
    ikk se: hadi gidelim

kalan kısımda konuşulanları anlamadan izleseniz de olur zaten. şöyle ki bi bahane bulup sürekli millet birbirine dalıyor. bu sırada da birbirlerine "benim adım şu seninki ne benimki de şu bunu iyi belle seni öldüren adamın ismi bu" diyor ama sonunda bunu diyen adam ölüyor.
  • --- cfyow spoiler ---

dünya şu anki halini almadan önce yaşam ve ölüm arasında bir sınır yoktu. insanlar ve ruhlar tek bir alemde, kendi kendine yeten bir döngü içinde bir arada varoluşlarını sürdürüyorlardı. fakat bir süre sonra hollowlar ortaya çıktı ve ruhları yiyip bitirerek döngüyü bozdu. doğal olarak ilk menos da kısa süre sonra ortaya çıktı. ruh döngüsünü yavaşlamıştı ve eğer böyle giderse tüm ruhlar sonunda tek bir menos tarafından tüketilecek, varoluş sona erecekti. (not: yaşanan bu kaos bazı yorumlara göre cehennemin oluşmasına neden olmuştur)

sonrasında reio adlı bir adam doğdu. shinigami, quincy ve fullbringer güçlerine sahip kişilerin atası olan bu adam gelecekte ruh kralı olacaktı. reio sahip olduğu güçle hollowları yok etse de, varoluş kaostan kurtulamadı. bunun üzerine 5 büyük soylu ailenin ataları bir araya geldi ve çözüm önerilerini tartıştılar.

adını henüz bilmediğimiz ailelerden birinin atası, kaos çukurunun yani cehennemin üzerinin kapatılması gerektiğini söyledi. kuchikilerin atası, dengeyi sağlamak için varoluşa bir düzen getirilmesi gerektiğini savundu. shihoinlerin atası reankarnasyon döngüsünü genişletmenin çözüm olacağını düşünüyordu. shiba ailesinin atası ise hollowları arındırmanın bir yolu olabileceğine inanıyor ve bunun bulunması gerektiğini söylüyordu. fakat bu beş aile içerisindeki en güçlü olduğu düşünülen tsunayashiro ailesinin atası, reio'nun almighty gücünü kullanarak üç farklı dünya * yaratmak istiyordu.

shiba ailesinin atası bu fikre şiddetle karşı çıksada varoluşların ayrılmasına karar verildi ve almighty gücünü kullabilmek için reio bir kristalin içine hapsedildi. reio'nun bu duruma neden karşı koymadığını kimse bilmiyor. bazılarına göre gelecekte gördükleri şeyler yüzünden direnmek istemedi.

varoluş 3 ana kısma ayrılmıştı: soul society, hueco mundo, yaşayan dünya. bu varoluşun kilit taşı ruh kralı olarak adlandırılan hapsedilmiş reio idi. ama tsunayashiro atası ruh kralının gücünden korktuğu için işleri daha da çirkinleştirdi. ruh kralının "durgunluğun sağ kolu"* ve "ilerlemenin sol kolu" * parçalandı. sonra zamanla kalbi*, diğer iç organları ve bacakları kesilerek tamamen bir köle haline getirildi. shiba atası, ruh kralının yerine defalarca kez kendini feda etmeye çalışarak tsuayashiro atalarının eylemlerine inatla karşı çıktı. bu nedenle tsunayashiro atası 'shiba'yı tarihten sildi.

bleach evreninin kökeni olan bu hikaye original sin olarak adlandırılmakta. bu gerçeği soul society'de çok az kişi biliyor. günahlar üzerine kurulmuş bu çarpık düzene isyan eden aizen ve yhwach'ın, kraliyet sarayını hedef alması boşa değildi.
    --- cfyow spoiler ---
  • şu alemde lost'tan daha çok bozmuş tek şey olabilir. çok yavaş ilerlemesi de insanı 10 seneden sonra bunaltıyor artık.
  • studio pierrot tarafından yapılmakta olan yeni bir anime. şu ana kadar 8 bölümü çıktı. örnek olarak animenfo'yu verecek olursam, şayet şu anki yapısını koruyabilirse anime'ler arasında ilk 20'yi zorlayabilecek özelliklere sahip. ancak seriyi naruto gibi 100 küsürlü bölümlere taşıyabilirler mi bilemiyorum. serinin konusunun daha da derinleşebilecek altyapıya sahip olduğunu söylemekte yarar var.

konusunu anlatabilmem için öncelikle ilk bölümü anlatmam gerekiyor. şayet bu anime'ye kesin olarak başlayacak olan varsa yazacaklarımı esgeçebilir, ancak önce biraz bilgi edineyim diyorsanız da okumaya devam edebilirsiniz.

kahramanımız kurosaki ichigo 15 yaşında bir lise öğrencisidir. babası hastanede çalışan ichigo'nun bir özelliği de ruhları görebilmesi ve onlarla konuşabilmesidir. aynı şekilde ichigo'nun kız kardeşi de ruhları görebiliyor, ama ruhların varlığını reddediyor*. ichigo'nun yolu bir hollow'un saldırısı sırasında, bir shinigami (soul reaper; ruh biçici) olan kuchiki ruika ile kesişir. güçlü ruhu yüzünden hollow'ların kendisini aradığını öğrenen ichigo, ruika ile hollow savaşırken araya girer, ancak hollow'un ichigo'yu öldürmesini istemeyen ruika, hollow'un darbesini karşılar, ama ağır yaralanır. ruika yaralandıktan sonra hollow'u öldürmenin tek yolu, ruika'nın shinigami güçlerini kahramanımız kurosaki ichigo'ya geçirmesidir. seri de zaten kurosaki ichigo'nun bir shinigami olduktan sonraki hayatını anlatıyor.

şimdi burada ek bilgi vermem gerekiyor. olaylar günümüzde, bizim yaşadığımız dünyada geçiyor. ancak bu dünyada iki tur ruh var (belki bizimkinde de, kimbilir?), bunları iyi ruhlar ve kötü ruhlar (hollow) olarak ayırabiliriz. shinigami'lerin amacı da gezerek bu ruhları, ruhların huzur içinde varlıklarını sürdürdükleri soul society'e (cennet?) göndermek. bazı insanlar öldükten sonra ruhlarına, içlerindeki güçlü intikam ya da üzüntü yüzünden konso (shinigami'lerin yaptığı soul society'e gönderme ritüeli) uygulanması zordur, bu yüzden dünyada yalnız kalırlar. ardından ya bu güçlü hisleri yüzünden kendi kendilerine, ya da diğer hollow'ların kendilerini yemeleri üzerine bir hollow'a dönüşürler. diğer bir deyişle; hollowların hepsi aslında insandı, bir zamanlar.
  • camasir suyu.
    nirvana albumu.
  • inoue kim nan rukia varken? espada öldürdü lan rukia. ichigo ile ulquiorra savaşırken 89 kere "içigooo", ardından da zilyon kere "taskete" demeyi bildi anca inoue. hayır opening'te bile haddinden fazla gözüküyor fikrimce. soul society aşkına! koca memeli olması mı bu kızı bu kadar önemli yapıyor bu animede? napıyorsun inoue senaristlere mi veriyorsun yavrucuğum sen? hayır ben mi anlayamıyorum nedir?!!

bu da böyle bir anımdır. an haa.
  • naruto için de kalkıp, "son goku'nun kuyruğu olmayan hali. sürekli level up alıyor ve her seferinde daha büyük belli bir hayvana dönüşebiliyor. allah allah ben bu karakteri birine benzettim, son goku falan mıydı?" yazsam ne kadar mantıklıysa bleach ve ichigo için de kalkıp naruto'ya benzetmek o kadar mantıklı.

bu manga ve animelerin hepsinin türü aynı, japon abiler bu türe shonen jump demişler hatta (aslında bir manga dergisiyken bu tarz mangaların geneli burada yayınlandığı için bu mangaların türü de oluvermiş, kısaca shonen de deniyor zaman zaman). son goku'da sürekli level atlar, kurosaki ichigo da, naruto da, gon da, monkey d. luffy de, issei hyoudou de. bu türün özelliği bu, kalkıp birini diğerine benzeterek dalga geçmeye kalkarsan bu bilgiye haiz olanlar, özellikle de bu işin anavatanı olan japon abiler sana ağzıyla gülmezler, benden söylemesi...

tanım; bir manga ve anime serisi.
  • kazık kadar adam oldum, hala zarakinin bankai demesine seviniyorum, halleniyorum.

ilave: saçlarımıza ak düştü hala animesini izliyorum, yamamoto reise üzülüyorum.
  • mal gibi bi final yapmıştır. her şeyi sekse bağlamış herifler. veya benim finalden tek çıkarabildiğim sonuç bu, çünkü mantıklı olan bir şey yok.

--- spoiler ---

-renji, rukia'ya çakıyor. abarai ichika adında bi kızları oluyor. daha yeni yetme shinigami.
    -ichigo, orihime'ye çakıyor. kurosaki kazui adında bi erkekleri oluyor. çoktan shinigami olmuş. hafiften ichimaru gin'e benziyor.
    -orihime yine japon erkeklerinin fantezilerini süsleyen bir hale bürünmüş.
    -urahara ile yoruichi çakışıyor.
    -sanırım soi fon byakuya'ya vurduruyor.
    -ichigo'nun kız kardeşlerine orihime memesi gelmiş.
    -sado tv yıldızı olmuş.
    -ishida babasının yanında çalışmaya başlayıp doktor olmuş.
    -ichigo bildiğin kensei olmuş amk.
    -aizen yine seks.
    -grimmjow'a falan noldu ayrıca?

-kaslı kon nerde orospu çocukları?!

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    su ana kadar fight club olsun usual suspects olsun ne biliyim mulholland dr olsun hertürlü sonu g.t edici film izledim ama hiçbir karakter beni ayzentayçonun* soul society e yaptıkları kadar dumura uğratmadı. çizenlerin ellerinden öpüyorum.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap