• siyah ya da lacivert olanı gri kumaş pantolon ve beyaz gömlek ile kombin edildiğinde adamı endüstri meslek lisesi öğrencisine çeviren ceket türüdür.
  • günlük hayatında takım elbise kullanmayıp arada ceket giymek isteyenlere yönelik üretilmiş hatta sınırları zorlayan tasarımlara sahip ceket modelidir.

takım elbise yerine farklı renk kumaş / kot pantolon ve gömlek ya da sade bir tişört tamamlayıcı olarak kullanılabilir. ayakkabının neredeyse pek önemi yoktur. kimi converse ile kullanırken kimi kösele ayakkabı ile giyer.

son yıllarda rağbet arttıkça modaya paralel olarak firmalar sınırları zorlayıp ortaya çok kaliteli ürünler çıkarmaktalar. geçen sene ve bu sene erkek modellerinde (normal ceket formu olanlar) `kırlangıç yaka`ya geri dönülmüş, yaka inceltilmiş ve düğmeleri kapanmaz. kesiminden dolayı ön kısmı kolay kolay kapanmaz, pantolon kemer gömlek ya da tişört ortayı çıksın dahası vücudun bütünü görünsün diye tasarlanmıştır.

internet katalogları yerine mağazaları ziyaret edip görüp deneyip beğenmek daha sağlıklıdır. hatta aynı firmanın 2/3 farklı mağazasında değişik modellere rastlanabilir. fiyat konusuna gelirsek, geniş bir aralıkta dalgalanmaktadır. 1500 lira, 650 lira ya da 150 liraya farklı marka farklı kumaş seçenekleri vardır. gerçi bu birazda kişinin tercihiyle ilgilidir. x firmasından giyinen biri hem markayı hem kesimi hemde fiyatı benimsediğinden pahalı ya da ucuz kavramı pek söz konusu değildir. tabi bir cekete 650 lira verilir mi diyen olacaktır, yakın kesimde farklı markada aynısı olmasa bile yakını sayılabilecek alternatifine 150 liraya sahip olunabilir.

yüksek fiyatlı ve standart bedenler (48/50/52) sezon sonu indirimlerinde pek bulunmazlar genel olarak sınırlı sayıda üretilip sezon içinde satıldıklarından indirimde alırım yanılgısına düşülmemelidir.

ve son uyarı zebra gibi çizgili pantolonlarla denemeyin. aman diyeyim.
  • istanbul icin sezonu baslamistir.

ancak sol cep bolgesinde esek kadar arma olanlari simdilik giymeyin, bir ara onun sezon acilisini soylerim*
  • ismini, cambridge'deki st. john's college'in kurek takiminin giydigi kirmizi ceketten (blaze-->tr. alaz) alan ceket modeli.
  • düğüne giderken takım elbise giymeyi sevmeyenlerin imdadına koşan ceket.
  • erkeğe de kadına da ayrı yakışan ceket türü. içine bol t - shirt giyilmesi makbuldur.
  • erkeklerdeki alışveriş duygusu eksikliğinin yol açtığı algı sikikliği yüzünden, ne menem bir şey olduğu ilk başta anlaşılamayan, birilerinin yardımı sayesinde ceket olduğu öğrenilen ürün.

arkadaşlar ofis içinde, vay efendim "blazer ucuzladı", yok efendim "şunun üzerine çok yakışır" diye konuşuyorlar, ben ise hiç çaktırmadan içimden "herhalde bluzlar ucuzlamış" diye düşünüyorum ve tam manasıyla neyin ucuzladığını anlamak için link içindeki ürünlere bakıyorum, şort var, ayakkabı var, ceket var, etek var, bluz var vb. ürünler var ama ben hâlâ ne olduğunu anlayamadığım için "blazer ne amk" diyorum, alla alla.
  • biraz spor, biraz akademik duruşuyla, farklı pantolonlar, gömlekler ve kravatlarla uyum içinde giyilebilmesinin getirdiği kullanım rahatlığıyla her daim moda olan cekettir.
  • bir gemi adıdır.

150 sene önce kraliçe viktorya, hms blazer firkateynini ziyaret etmiş. ziyaretten önce gemi komutanı mürettebatının, elegant görünmesi için koyu mavi kumaştan ceketler diktirip üzerilerini kraliyet donanmasının arması bulunan pirinç düğmeler ile dekore etmiş. viktorya ziyarette mürettebatın görünümünden o kadar etkilenmiş ki donanmanın diğer gemilerinde de bu ceketlerin kullanılmasını istemiş. o gün bugündür ingiliz kraliyet donanmasının resmi kıyafeti budur. günümüzde kullanılan ceketin çıkış hikayesi budur.*
  • dün* dorock'da oldukça güzel bir performans sergileyen genç grup. günahkar maske isimli parçaları da gayet hoş gibi geldi bana. dinlenesi, takip edilesi bir grup bence.

(bkz: bu gruba dikkat)
hesabın var mı? giriş yap