• blackmore's night eşsiz bir gruptur.

yani yüceltmek için söylemiyorum, gerçekten bunlara benzeyen başka bir grup yok. medieval-rönesans dönemi avrupa müziğine hafif rock dokunuşları ekleyen, bard-minstrel konseptini bugüne taşıyan gruplar var elbette ama hiçbirinin sound'ı bn'e benzemiyor. yakınından dahi geçmiyor.

bu yönden oldukça özgün bir grup yarattı ritchie blackmore ve candice night. geniş kitlelere ve bilinirliğe ulaşmalarına rağmen alternatifleri pek oluşmadı. ritchie dayı zaten 75 yaşına geldi, çıtır bildiğimiz candice night bile 50 yaşını doldurdu. eskisi gibi vurucu şarkılar yapmaktan çok uzaklar ama özellikle shadow of the moon, under a violet moon, fires at midnight ve secret voyage albümlerini öldüğüm son güne kadar dinlerim ve her seferinde "oha bu ne güzel müzik arkadaş" derim herhalde.. en sevdiğim iki üç gruptan biri blackmore's night ve kendilerini değişik ülkelerde, şatolarda, zindanlarda ve kayalıkların tepesindeki açık hava sahnelerinde canlı görüp izlemiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.
  • muhteşem, ortaçağ da, koskocaman yeşil bahçelerin içinde, bulunan bir şatoda yaşıyormuşta, bahçesinde uçarcasına dolaşıyormuş gibi yapar insanı, aşkın bir çeşidi ...
  • müzik deyince ilk aklıma gelen şey bu isim.
    uzaylılar gelse dese ki "arkadaş dünyada nasıl müzik yapılıyor bi dinlet hele", blackmore's night şarkısı dinletirdim.
    (2000 ışık yılı gelip bunu soran uzaylının da allah belasını versin ya neyse)
  • aşağıdaki videonun alıntıladığım yorumuyla beni yarmış grup. hala gülüyorum, kahretsin...

http://www.youtube.com/…xy_qu0sgx1g&feature=related

"this is what happens when you drop way too much acid kids.? you go from playing lead in the worlds greatest rock band ever, to doing this shit. ritchie always was a bit nuts."
  • ritchie blackmore ve candice night'tan olu$an a$mi$ grup.
  • yeni albümleri ekim'de çıkıyor, ismi all our yesterdays.
  • "gecen gün arkadaşlarla gene nemli toprak havası, soğuk kuzey rüzgarı ve yağmur sisleri eşliğinde irlanda'nın yeşil çayırlarında çıplak ayak koşturuyorduk...." temalı müzikler yapan iki güzel insandan mütevellit güzel grup.

son 10 senelik süre içerisinde civarında dolandıkları tınılarla, progresif müzik kavramının kanlı canlı örneğini (bkz: hakikaten ilerliyolar) ve işitsel sözlükteki karşılığını oluşturmuşlardır. pek sevdikleri düet yoldaşlarından biri de ian anderson'dır...

(bkz: play minstrel play)
  • gözlerimi kapatıp dinlerken hep kendimi otik'in hanında hissettiğim grup. baharatlı patateslerimi yiyip cüce birasının en iyisinden içerken hana gidip gelenleri izlerim. arada bir tuhaf bir grup gelir. iri yarı bir adam, yanında hastalıklı ve karanlık bakışlı bir adam. bir yarı-elf. bir cüce. bir şövalye. bozkırdan gelmiş bir adam ve güzel bir kadın... biramdan bir yudum alırım ve uyanırım.
  • blackmore's night adı ritchie blackmore ve candice night'ın soyadlarının birleşmesinden oluşmuştur... ancak candice night'ın ritchie blackmore'un karısı olması da "blackmore"'un "night"'ı gibi güzel bir kelime oyunu çıkarır karşımıza...
  • bard müziği diye ben buna derim.elektro gitar yada baslarla kafamızı şişirmeden mutlu mesut,sakin sakin dinleyebileceğimiz bir grup.ritchie deep purple dan ayrılıp bu grupla müziğe devam etmesi çok iyi olmuş
hesabın var mı? giriş yap