• konsere hazırlanmadığı sıralarda oldukça esprili olan, yaptığı müzikle bir ilk olan, ismail türüt kategorisine asla sokulmaması gereken komik adam, müzisyen. albümlerini zevkle, neşeyle dinlerim..dinletirim..
  • ilk sessiz sinemasini askerde oynayan sanatci.
    nasil heyecanlanirdi, zaten sirin bir adam, heyecandan yüzü kipkirmizi kesilirdi. ama onun her aksam her aksam sessiz sinema oynama istegine ne film külliyati ne mimik dayanir.

- lan olumm, birol sormus yine bizi, kesin sinema icindir. az uzayalim 1 bölügün cay ocagina görünmeden.

bir de dehset mütevazi, herkesle kaynasir sohbet eder.

- yaaa abi sen güzel söylüyorsun, sen kaset falan çikarsana
    - çikti zaten iki kasetim
    - hadi leeeenn.
  • " farklı dillerde şarkılar söylemeyi çok seviyorum, gözyaşının dili yoktur, herkes aynı ağlar" diyerek, tulumun ezgisini de o tanıdık şivesine katarak, memleketimden uzaktayken, hasrete boğmuştur beni.

bu hasreti seviyorum, gel gör ki ...
  • an itibari ile show tv' de. kuzeyin oğlu'nda. ve fakat sibel meriç ten daha az ilgi görmekte. sibel meriç ve memeleri ise şu an kanal d' de. yazıklar olsun artık iki yüzlü insanlar topluğu olan ekşi sözlük yazarlarına. bi kere de söyledikleriniz, yazdıklarınız yaptıklarınıza uysun lan.
  • bilinen çoğu lazca şarkıyı derleyen kişidir kendisi. ardı ardına pek çok şey yazmak isterim aslında ama sade ve tek olarak, naiftir kendisi. her şeyden önce de nazik, mütevazı ve iyi yüreklidir.

karadeniz' in en iyi müzisyenlerinden.
  • müzik piyasasının uzun zaman önce özgünlüğünü kaybetmesine rağmen üretkenliğinden ödün vermeyen halk insanı, rize pazarlı sevgi insanı ağabeyim..
    birçok albüme entrümantlarıyla ses katmış; en son şükrü parlak'ın "ey maşalla" albümünün yönetmenliğini yapmıştır..

diskografi:

heyamo [1997]
    aravani [2000]
    lazeburi [2001]
    ezmoce [2007]
    destani [2009]
    kıyı boyu karadeniz [2011]
  • müzik dehası. doğasında var. mesleği değil ruhu öyle.
    şevval sam da yorumlamış, birol topaloğlu da. nokta ana'yı, ahmedum'u.
    hiç o topraklarda yetişmeyen çiçek, ordaki gibi kokar mı? kokmaz.
    bi de millet çok beğenmiş çok ağlamış. yazık. birol topaloğlunun okuduğu türküyü yorumlamadan önce bi 30 sene falan çamlıhemşinde yaşamalı. ondan sonra en azından denenebilir belki.
  • bu adamın korunması gereken kültürel varlıklar kapsamına alınması gerekiyor. mümkünse üst düzey güvenlik önlemleriyle korunsun. çünkü yörenin otantizmini yansıtmada inanılmaz başarılı. geçenlerde televizyonda kemençeyle arz-ı endam edişine şahit oldum. maçkalı hasan tunç'u dinliyorum sandım. o derece yani...
  • kayda değer şeyler yapmasına rağmen bir yıldır buralarda suskun kalınmış. konuk olduğu fuat saka'nın mavi notalar programında döktürmüş tulumci.

http://www.youtube.com/watch?v=mqv4scirg-u

ayrıca;
    (bkz: 4 saz tek ses)
  • rize nin pazar ilçesi apso köyündendir.
    albümlerinde annesinin kardeşi için yaktığı canlı spontan ağıtlara yer vermiştir.
    tam anlamıyla yerel ve otantik laz müziği derleyip aynı otantik özellikleriyle çalıp söyler.
    (bkz: kültüre hizmet)
hesabın var mı? giriş yap