• bir ara ingilizce'ye çevirmiştim ben bunu, söylenişine ve hece ölçüsüne de sadık kalarak. buyrun beraber söyleyelim:

one candle
    two candles
    three candles
    four candles
    fourteen candles
    fill me a glass of bade please
    see how nice this wedding is
    hallelujah!
    hallelujah, hallelujah!
  • kurtuluş son durak filminde beklemediğim bir anda karşıma çıkan slow haliyle daha önce hayatımda hiç türkü dinlememişçesine, aynı anda hem hüzünlü hem de ümit dolu bir parçayı daha önce hiç duymamışçasına, bir kadının çıplak sesini daha önce hiç işitmemişçesine içim ürpererek yeniden keşfettiğim türküdür.
  • çocukken evde bi kaset vardı. ibrahim tatlıses'in almayna turnesi mi ne olmuş, onun konser kaydı. fi tarihinda babam bi tofaş araba almıştı; herhalde onun torpidosunda gelmiş olcak. neyse. ibrahim tatlıses şarkıları söylemeden önce ecnebi midir, ingilizce konuşan türk müdür birisi şarkıları türküleri güya ingilizce tanıtıyor. sıra geldi buna. herif önce "the enxt song is..." bilmem ne filan diyor; "one candle, ouw two candles, three candles!" sonra orkestra buna giriyor. fakat herif grammer kurallarına da uyuyor bu arada. şizofreniye bak. lüzumsuz yere aklıma geldi şimdi.
  • (bkz: yek mumik)
  • urfa yoresinden guzel bir turkumuzdur. ibrahim tatlıses de oldukça fazla seslendirmiştir bu güzel türküyü. sozleri $u $ekildedir:

çay içinde döğme taş,
    gönlüm huni gözüm yaş.
    aklımı baştan aldı,
    orta boylu kalem kaş.

bir mumdur
    iki mumdur
    üç mumdur,
    dört mumdur on dört mumdur.
    bana bir bade doldur,
    bu ne güzel düğündür ha ninnah,
    ha ninnah ha ninnah.

bu küçe uzun küçe,
    küçeye serdim keçe.
    hak yoluna üç kurban,
    yar gele burdan geçe.

bir mumdur
    iki mumdur
    üç mumdur,
    dört mumdur on dört mumdur.
    bana bir bade doldur,
    bu ne güzel düğündür ha ninnah,
    ha ninnah ha ninnah.
  • orjinal verisiyonunda adı 'mumik' olarak geçen folklorik şarkı.
  • enstrümantal bir yorumu şuradadır:
    https://www.youtube.com/…dyic5xnryvrhjmyjo1w03c010c
  • kreator cover'ı dinlenmelidir.
  • şivan perwer'in yek mumik adlı şarkısıdır.orijinalinden çevirip anonim bir beste diye sunan yanılmıyorsam izzet altınmeşe'ydi.
  • kreator'ın da bir kuplesini icra ettiği şarkı.

(bkz: ciddiyim)
hesabın var mı? giriş yap