• eski erol evgin şarkılarından... melih kibar bestesi... şimdilerde yadigar albümünde emre altugun yeniden yorumladığı güzel sarkı. ayrıca (bkz: iste oyle birsey).
  • dün itibariyle yetim kalmış şarkıdır; ki zaten öksüzdü; artık abisi erol evgin'e emanet.
  • bir zamanlardan (annelerimizin, teyzelerimizin erol evgin'e aşık oldukları zamanlardan) kalma, hoş şarkı...kimse sözlerini yazmadan yazayım hemen (başka işim yok sanki)...

"...
    nerden aklıma esti kimbilir
    gezdim dün gece şehri şöyle bir
    herkes evinde kendi halinde
    heryerde huzur her yerde neşe

bir ben uykusuz bir ben huzursuz
    bir ben çaresiz bir ben sensiz

gel sen ne çektiğimi bir de bana sor
    nerde nasıl yaşarım bir de bana sor
    evlerin ışıkları bir bir yanarken
    bendeki karanlığı gel de bana sor

nerden aklıma esti kimbilir
    gezdim dün gece şehri şöyle bir
    eski sokaklar yerli yerinde
    dostlar oturmuş kır kahvesinde
    her yerde huzur her yerde neşe
    bir ben uykusuz bir ben huzursuz
    bir ben çaresiz bir ben sensiz

gel sen ne çektiğimi bir de bana sor
    sensiz yaşamak neymiş bir de bana sor
    ak düşen saçlarımı bir bir sayarken
    bunca yıl nasıl geçmiş bir de bana sor
    ..."
  • "ak düşen saçlarımı bir bir sayarken
    bunca yıl nasıl geçmiş bir de bana sor"

genelde romantik şarkı sözleriyle her daim alay etme huyu olan bir insan olarak bu şarkının yukarıda alıntıladığım kısmı anlamlandıramadığım bir biçimde sinirlerimi bozuyor. şöyle bir tip geliyor aklıma her dinlediğimde:

hiçbir yerlere sığamayan, yerleşemeyen, yersiz yurtsuz işi gereği (daha doğrusu gezebileceği bir iş seçmiş) sürekli yurdu değişen bir adam düşlüyorum. hiç unutmamış, evlenememiş...en yakın arkadaşlarının karıları tarafından bekar olduğu gerekçesiyle aforoz edilmiş. nezaketen kırk yılda bir ortamlara çağrılıyor. çağrıldığında da saçmalıyor. evlilikle alay ediyor, evlilere laf sokuyor. evin hanımları hafiften "bunu niye çağırdılar ki" gibisinden bakıyor. çapkın bir insan da. tek eşli değil. o defteri kapamış. yataktan her geçen kadın ak düşen saçlarını sayarken içine düştüğü çıkmaza tahammül sağlıyor. o kadar. bazan o'ndan konuşabilmek için ortamlara davet ettiriyor kendini. istenmediğini bilerek. lafı ona getirebilmek için türlü maymunluklar yapıyor. bir yerde rastlamaktan hem korkuyor, hem onu görebileceği ortamlara gitmek istiyor. yaşamayan, oyalanan bir erkek düşlüyorum. acıyorum o erkeğe, hem de çok...
  • insanı inanılmaz etkileme gücüne sahip parcalardan biri..

"eski sokaklar yerli yerinde
    dostlar oturmuş kır kahvesinde
    her yerde huzur her yerde neşe
    bir ben uykusuz bir ben huzursuz"
    ..
    bir de bana sor diyerek haykırır ama o kişi asla sormayacaktır..kimse bunca yılın nasıl geçtiğini bilmez, acısı çok olan konuşamaz, içine kanar..sonra dolaşırsın şehri, şehir senin kalbine dolaşır..
    (bkz: kordugum)
  • güzel bir sezen aksu şarkısı gibidir. ben gülümse’yi seçtim şimdi onun için, ama dilerse kavaklar’la da değiştirebilirim.
  • en naif acikli sarkilardan biri. kimse bu sarkida soylenenleri hissedecek kadar caresiz olmasin. zor. ben oldum da. oradan biliyorum.
  • http://youtu.be/h5bnjvdsgno
    sen ne güzel bir insansın afife teyze.
  • okunası, yazdıkları düşünülesi, çıtası yüksek, kendisi alçak gönüllü yazar.
  • sözlüğü güzelleştiren yazarlardan biri.
    bu edebiyat sever adamın nasıl bir arşivi var çözemiyorum. o fotoğraflar, o resimler, o tarihi anekdotlar..
    badi dediğin böyle olur.
hesabın var mı? giriş yap