• üçüncü şahıslar tarafından dolandırıcılık için kullanıldığını bugün öğrendiğim uygulama.

olay şöyle gerçekleşti:

dün bazı suluboya resimlerimi instagram üzerinden paylaştım ve satışa çıkardım. bunun üzerine donato alfi ismindeki yabancı bir hesaptan mesaj aldım. bana bazı fotoğraların suluboya röprodüksiyonlarını yaptırmak istediğini söyledi ve uygunluğum olup olmadığını sordu. uygun olduğumu söyledim. yedi tane orta boy resim için 700 usd ödeyeceğini ancak ödemeyi yalnızca binance üzerinden yapabileceğini söyledi. tamam dedim, uygulamayı yükledim, hesabımı açtım, ıd numaramı paylaştım ve beklemeye başladım. ertesi sabah binance'ten bir mail geldi. karşı taraf bana parayı yollamıştı ancak hesabım business account olmadığı için beklemedeydi. binance hesabıma 200 usdt daha yatırıldığı zaman upgrade olacaktım. mesajı karşı tarafa ilettim. "tamam" dedi adam, "ancak şu an bu meblağa sahip değilim, ortağımdan isteyeceğim." bunun üzerine bir mail daha geldi. bu sefer beklemede olan paranın gerekli tutarı sağladığı ama çekebilmem için benim de kendi cebimden 200 usdt daha satın almam gerektiği yazıyordu. bu satın alımı yaptığımda karşı tarafın yolladığı 700 usd'yi çekebilecek ve ekstra yolladığı 200 usdt'yi geri yollayabilecektim. bu sırada adam beni sıkıştırmaya başladı, acele etmem gerektiğini, borç aldığı paranın hemen geri ödenmesi gerektiğini söylüyordu. yok efendim ortağı işe gitmek için aracına benzin koyacakmış, kızına ilaç alacakmış falan. "paran yoksa sen de arkadaşından isteyebilirsin, al 200 usdt'yi zaten 700 sende kalacak." falan diyordu. dedim "bana bak beni acele ettirme, sırf senin demenle diye bir şey satın alacak değilim. kripto uzmanı bir arkadaşım var ona danışıyorum." o sırada gerçekten bu işi yapan bir arkadaşıma anlattım durumu. hesabımı tiftik tiftik ettik bekleyen böyle bir para yok. o sırada adam benden ekran görüntüsü istedi yardımcı olayım satın alma işlemine bahanesiyle, dedim "sana ekran görüntüsü atmayacağım tabii ki!" bir baktık, maillerin geldiği adres de binance'in resmi mail adresi değil, "nice try" yazdım adama, şikayet edip engelledim. sonra öğrendim ki böyle şeyler çok oluyormuş. dikkat edilsin diye buraya yazmak istedim. emek emek kazandığınız paralara yazık olmasın, dikkatli olun.

edit: aman aman ne mesajlar aldım! birkaç tane geçmiş olsun diyen de vardı ama arkadaşlar, nedir bu dolandırılanı karalama tutkusu içinizdeki? ki dolandırılmadım bile. ama biraz tecrübesiz, biraz daha iyi niyet odaklı biri olsaydım dolandırılabilirdim de. yok efendim ben bilgisizmişim onlar dolandırmamış, vay efendim ben kendimi bir resmi 100 dolar edecek bir ressam mı sanıyormuşum ki! sorarım size ayol hırsızın hiç mi suçu yok? ne denli çürümüşmüş meğer ortalama bireyimizin adalet duygusunun temeli. ah...
  • genel olarak size binance ta nasıl bir üçkağıt dönüyor onu anlatacağım. burdan kendinize yarar sağlayabilirsiniz belki. yazdıklarımı anlayacak arkadaşlar çıkacaktır. biraz uzun bir yazı olabilir.
    sitenin genel çalışma prensibi veya büyük balıkların piyasa hareketlerini genel olarak inceleyelim. borsanın en temel mantığı büyük yatırımcı bir kağıt seçer, seçtiği kağıdın değeri 1 birim olsun. sonra bu 1 birimi kendi arasında al-sat yapar. daha basit anlatayım ben bir coin oluşturdum. xcoin mesela, elimde 1 milyon tane var ve hiç bir değeri yok. sonra piyasaya çıktım, satış verdim 1 birimden. e tabi kimsenin dikkatini çekmeyecek. dedimki arkadaşıma sen al 1 birimden. aldı sonra o bana 1.5 birimden sattı, sonra ben aldım ona sattım 2 birimden. bu bir süre sonra küçük yatırımcının dikkatini çekecek. ky her zaman trene çok sonra biner. hatta en yüksek seviyeden maksimum giriş yapar. bu dünyanın her yerinde böyledir. her zaman insanlar aç gözlüdür, daha çok kazanmak için risk alır. en son atıyorum bizim xcoinimiz kendi aramızda al sat yaparak 10 birime yükseldi diyelim. artık sattıklarımızı arkadaşımız değil ky almaya başladı ve farkındaysanız hiçbir değeri olmayan coinim 10 birim ediyor. büyük yatırımcı ne yapıyor bu aşamada, kalan xcoinlerini 8 birimden satış giriyor gene arkadaşı satın alıyor. birden coin çakılmaya başlıyor, ky panikle satmaya başlıyor. bu çakılma atıyorum 3 birime kadar devam ediyor. ky dökülüyor, sonra süründürüyorlar fiyatları, sen satana kadar bekliyorlar. sonra gene en başa dönüp yükseltmeye başlıyorlar. kısır bir döngü ama her zaman işe yarar. bu dünyada küçük yatırımcı mantığı ve açgözlü insanlar olduğu sürece bu sistem bitmez.
    neyse bunu binance da nasıl görüyoruz. şimdi binanceda ekran görüntüsü alın günlük. mesela bir coin seçtiniz günlük işlem hacmi 300 btc, ertesi gün 700 btc sonra 1000btc falan diye gidiyor diyelim. anlayın ki büyük yatırımcı bu coini şişirecek. ben genelde 1000 btc olunca giriyorum. normalde coinin derinliğine bakıyorsunuz satış çok fazla alış yok denecek kadar az. yani mantıken almamanız gerekiyor. zaten burda ki asıl amaç küçük yatırımcı almasın. ky 5000 btc hacimin üstünde gelsin istiyorlar. asıl vurgun orda yapılacak. hacim giderek artıyor ve coin yükseliyorsa ben direk dalıyorum.
    örnek vereceğim, araştırıp bakabilirsiniz. 29.12 tarihinde poe almışım fiyatı 272 satoshi ve hacim giderek artıyor. en yükseğe yakın noktadan satıyorum tekrar düşünce alıyorum. bu yılbaşı aksamına kadar devam etti. en son hacim 8000 btc leri bulmuştu sanırım, ben yüzde yüze yakın kar etmiştim artık riskli diyip çıktım işte o noktada ky girmeye başladı. ben çıktıktan sonra bi yüzde yüz daha arttı ama risk seviyesi yüksekti, o aşamadan sonra büyük balık ne isterse o olacaktı ben o yüzden çıktım.
    asıl başka önemli konuya değineyim, bu site bnb diye para birimi üretmiş, bunu daha önce de yazmıştım. güvenli liman bu site için bnb, bitcoin çakılırken veya yükselirken bnb stabil kalmayı başarıyor. çünkü hareket etmesi sitenin işine pek gelmiyor. ayrıca mesela altcoinler iki üç gün yeşil kapatınca ve sitenin günlük hacmi maksimumlara ulaşırsa anlayın ki satış dalgası yoldadır. kırmızılar havada uçuşacak bir sonra ki gün. işte burda bnb ye geçmek çok mantıklı hamledir. neden? çünkü site sizden kestiği komisyonları yani bnb leri en üstte anlattığım mantıkla size gene yüksekten itelemesi gerekiyor. yani fiyatı şişirip geri ky ye satacak. ben bnb ilk aldığımda 18k satoshiydi simdi 125k civarında, arada ki farkı anlayın. inceleyenler vardır belki yılbaşı öncesi yeşil uçuşan piyasa sonrası bnb fiyatı 60k hacim düşük sonra durgun piyasa ve bnb fiyatı 130k civarlarında peki ky bunu ne zaman farkediyor 100k civarlarında. 130k dan bile alan çok olmuştur.
    anlatmak istediklerimi bazıları anlamıştır. dünya üzerinde bütün borsalar bu sistem üzerine kuruludur ve bu şekilde para kazanırlar. eğer herkes bir şey artar diyorsa o şey artmaz düşer. bunu bitcoin olarakta düşünebilirsiniz, milletin dikkatini nerde çektiler 17-18k dolar civarında kaça çıkardılar 20k civarına ky aldıklarını o fiyatta sattımı hayır neden daha artacağını düşündü, sonra çaktılar dibe. her düşüşü ky alım fırsatı sandı aldılar gene düşürdüler aldılar gene düştü, 11k yı gördü. şimdi millet ne diyor bitcoin çok kazandırmamaya başladı artık güven kaybetti. yani? bence çok sağlam bir vurgun daha geliyor, bir gün uyandığınızda 20k üstünü geçmiş olabilir, ky alamadan fiyat şişer sonra tabiki gene en dip seviyeler bu sefer ki beklentim 8k civarı dipler. yazdıklarım basit mantıklardır bitcoin için yazdığım kendi tahminimdir.
    ayrıca altın kuralları yazayım unutmayın
    *bir hisse düşerken toplanır yükselirken satılır
    *kaçmış trene binilmez
    *borsa da asla alım fırsatları bitmez (aceleci davranmayın)
    *coin piyasası borsadan 1000 kat daha risklidir (o yüzden kayıpta, kazançta çoktur)
    *ihtiyacınız olmayan ve bir daha geri alamayacağınızı düşünerek coin piyasasına girin(sonuçta hiçbir yasal dayanağı yok)
    *aç gözlü olmayın haftalık kar realizasyonu yapın (ana paranızı çıkarmaya, cebinize koymaya bakın)
  • t24 kaynaklı %99 götten uydurma bir binance tr fudu yayılıyor dikkat. göya kullanıcının teki 24.000 dolar kimi dedikodulara göre 250.000 usd binance globalden, binance tr'ye aktarıyor, 2fa , email koruma, sms koruma hepsi açık olmasına rağmen birkaç dakika içinde bakiyesi sıfırlanıyormuş da 1 aydır destek'den çözüm bulamamış vs. ekran görüntüsü yok transfer geçmişi yok hiçbir bok yok, buna inanan yüzlerce çomar var. biri de demişki binance tr göya açıklama yapmış binance global ile bağlantıları yokmuş, valla böyle insanlar nasıl sözlükte yazar olabiliyor hayret ediyorum, sokakta yürümeleri bile mucize.

etrafımda uzun süredir binance global ve binance tr kullanan insan var bazıları hayvan gibi meblağlar ile işlem yapıyor, hiçbirinin başına buna benzer birşey gelmedi. kaldı ki binance tr de böyle bir açık olsa binance global binance tr'yi önce duman eder sonra açıklama yaptırır sonra da paraları öder ki bunu geçmişte yaptı.

hükümetin getireceği hayvanı regülasyon ve vergilere kılıf yapmak için kukla yalaka pezevenkler de bu fudu yayıyor olabilir.
  • *** bu bir bilgilendirme yazısıdır. bu borsaya para aktarmak için gidip papara vs. komisyon ödemenize gerek yok. 1-2 tl gibi komik bir miktar ile buraya paranızı aktarabilirsiniz. bunu anlatmaya çalışacağım. sorularınız varsa lütfen kibar ve anlaşılır bir şekilde sorarsanız yardımcı olurum. ---coin ve yatırım tavsiyesi --- hariç her türlü sorularınızı bilgim dahilinde çözmeye çalışırım. ***

*/- öncelikle trbinance'ye üye olmanız lazım (((binance'de olduğu gibi kimlik doğrulama vs. yapmalısınız. burası da bir borsa ve kimlik doğrulamanız şart.))) buradan refli link vermedim, yasak. (2 ay çaylak sebebi açıktan link vermek.) link olunca %10 komisyon indirimi sağlar, tek amacı bu.

*/- artık trbinance'nin ios ve android uygulaması yayınlandı. tarayıcıdan girip uğraşma işlemleri bitti. indir telefonuna trbinance uygulamasını, binance'ye para aktarmak için kullan. transfer vs bütün işlemleri artık uygulamadan da yapabiliyorsunuz.

*/- trbinance'ye üye olduktan sonra ziraat ve vakıf hesaplarınız ile --7/24 işlem--, diğer bankalar ile sadece ---mesai saatlerinde--- işlem yaparsınız, buna dikkat edin. havale yaparken bankanın sizden aldığı komisyon ücreti --1,60-1,80tl-- arası fazla almaz.

*/- trbinance'de şimdllik usdt işlem çiftlerinde --0-- komisyon alınıyor. 10bin tl'yi usdt çevirmek istediniz komisyon almıyor. bu süre uzayabilir, bitebilir bu konuda fikrim yok.

*/- paranızı usdt olarak çevirip, uygulamada bulunan transfer kısmından global binance'ye aktarın. saniyeler maksimum 1 dakika içinde paranız global binance'ye zahmetsiz aktarılır.

*/- trbinance, global binance borsasına tr kullanıcıları rahat para aktarabilsin diye var. burada az coin olmasının sebebi tamamen alternatif amaçlı. tr kullanıcısı parasını önce trbinance'ye aktarsın. ister usdt ister bnb, chz alsın ve global binance'ye transfer etsin diye var. burada niye az coin var diye sormayın lütfen. sebebini yazdım. trbinance parayı global'e aktarmak için transfer amaçlı var.

**/ olayı kısaca anlattığımı düşünüyorum. aklıma şimdilik bunlar geldi. yine de eksikler olursa ara ara bu entry'i sorulan sorulara göre güncellerim. \**

t: kripto para alıp satmaya yarayan bir borsa.
  • adam 5 dolara binance'den coin alamıyorum diye paribu'yu övmüş binanceyi kötülemiş. o kadar yüklü girmeseydin kardeşim keşke mazallah piyasayı manipule edersin.
  • sistemsel bir sorunu olan kripto para borsasıdır.

bu bilgileri buraya yazmamın asıl amacı dikkatli olmanız ve mağdur olmamanızdır.

binans sistemine giriş yaptığınızda, hesabım bölümüne geliniz doğrulandı kısımda telefon numaranız yada mailiniz hangisi yazıyorsa kesinlikle ve kesinlikle her zaman sadece orada yazan telefon numaranız ya da mailiniz ile giriş yapın. örnek veriyorum doğrulandı kısımda telefon numaranız var hiçbir zaman mail ile giriş yapmayın. ya da doğrulandı kısımda mail adresiniz varsa hiçbir zaman telefonunuz ile giriş yapmayın. çünkü siz mail ya da telefon ikisi de aynı fark etmez diye düşünüyorsunuz ama sistem aynı şifreyi kabul ederek otomatikman size yeni bir üyelik açıyor. sizin bu sefer binans üzerinde iki farklı hesabınız oluyor. hesabınızın birinde doğrulandı yazıyor diğerinde doğrulama yapın yazıyor. sizler bu sefer her iki hesaptan da para çekemiyorsunuz. telefon numaranız ile girmiş olduğunuz hesaptan para çekerken sizden mail onayı istiyor mail adresinizi yazdığınız zaman bu mail zaten alınmıştır ifadesi çıkıyor. mail adresiniz ile girmiş olduğunuz hesaptan para çekmek isterseniz bu sefer de telefon numaranıza onay kodu gelmesi lazım siz numaranızı yazıyorsunuz sistem bu telefon numarası alınmıştır yazıyor.

bu durumlarla uğraşmamak için kesinlikle hangi hesabınız sisteme kayıtlı ise o hesap üzerinden işlem yapın. yani ben bu sisteme giriş yaparken zaten telefon numaram ile kayıt oldum ama mailimi de yazdım, giriş yaparken mail, telefon farketmez şeklinde düşünmeyin sistem tamamen farklı algılıyor.

bu durumda içeride paranız kaldıysa ve paranızı çekemiyorsanız geri çekmenin tek bir yolu vardır. google play ya da ios üzerinden google authenticator'u indirin. açın. alt tarafta artı işareti var oraya tıklayın. qr kodu tarayın çıkacak. bu kodu binance'de para çekme sırasında google doğrulama üzerinden yapın. paranızı güvenle geri alabilirsiniz.

yazdığım gibi çok kafa karıştırıcı bir süreç oluyor. bu durumda uğraşmamak için en iyisi her zaman için binans hesabınızda mail adresiniz varsa her zaman maili kullanacaksınız. telefon numaranız yazıyorsa her zaman telefon numarasını kullanacaksınız.

bu olaydan çok fazla insan etkilenmiş durumda. umarım sözlüğümüzde bu arkadaşlara yardımcı olmuşuzdur.

yatırım tavsiyesi falan değildir sadece sistemsel bir sorun yazılmıştır ve dikkatli olmak gerekir diye düşünüyorum.

edit: bu hataya düşmüş arkadaşlar için yazıyorum. düzeltmenin tek yolu vardır. hesabım bölümüne geliniz, numaranızın olduğu hesap ise ayarlardan mail adresinizi değiştiriniz. mail adresiniz varsa da numaranızı değiştiriniz. doğrulanmamış hesabı ise kapatınız.
  • bu dilencilerle ilgili bir bilgi paylaşayım. diyelim ki bu adamlar 40 kişiyi bu siteye üye yaptılar ve bunların hepsi de aktif kullanıcı ve hepsi günde ortalama 1000 liralık işlem yapıyor. ayda 1,200,000 liralık hacim yapar.

binance %0.05 işlem ücreti alıyor ve bunun %20'sini üye getiren kişiye veriyor.

1.200.000 liralık işlem hacminin komisyon miktarı 600 lira yapıyor.

bunun yüzde yirmisi bizim dilencilere gidecek: 120 lira

ki bakın bu çok iyimser bir matematik. bu adamlar spam yapmasına rağmen 40 kişi üye yaptıklarını zannetmiyorum. yapan varsa da her üye olan aktif şekilde kullanmayacaktır. kullansa bile aylık 1200000 liralık işlem hacmi oluşturmayacaklardır. yani taş çatlasa adamların eline aylık 20-30 lira geçiyordur diye tahmin edersek yanlış olmaz.

o yüzden bu adamlara dilenci demek dilenci mesleğine hakaret oluyor. dilenciler 20-30 lirayı bir saatten kısa sürede kazanıyorlar ve onlar bile bu para için buradaki şerefsizler kadar düşmezler.

bir de engelle engelle bitmiyorlar. bitse neyse... zombi gibiler. site üye alımını kapatsa bu sefer de başka borsaların linklerini atıyorlar, sefil yaratıklar. 7/24 refli link atana kadar o süreçte bilgisayarlarını kapatsalar daha çabuk zengin olabilirler aslında...
  • yayın akışı şu şekilde:

00:00 referanslı linkle açılış
    00:00 00:00 referansını kaçıran ikincil referans entryleri.
    00:01 yardım isteyenlere mesaj ve referans linki
    00:45 binance övmeli referans entrysi.
    02:30 daha önce 3000 kez yazılmış cümleleri tekrarlayıp 'şuradan girin' mesajlı referans
    07:15 patlayan bir alt coin ile ilgili bilgi kırıntısına ilaveten yardım talepleri için referanslı link
    11:30 asya piyasasının kapanmasına dair yorumlar ve referans
    16:00 amerikan piyasasının açılışına dair uyarılar eşliğinde referanslı link
    18:00 piyasa değişimi sonrası dalgalanma yaşayan bit alt coin üzerinden referans
    22:30 son referanslar
    23:30 yarım saatlik sessizlik eşliğinde referanslı linkler.
    23:59 saygı duruşu/istiklal marşı/kapanış
  • turkiye'de kimsenin bilmediği kıçı kırık 2 3 borsa battı/kaçtı diye adamlar binance bakımdayken "sanirim korkulan olmak üzere" falan yazıyor.

ulan gerizekalılar, bu adamlar aldıkları komisyondan milyon dolarları goturuyor. balinaların onemli kısmı buradan islem yapıyor. uyelerinin hesaplarından komisyon harici 1er dolar tırtıklasa sizin o kaçan türk borsacıların kacirdigi paradan fazlasini goturur zaten.

siz bu kafayla gidin simitçi altılısı, 4 liralık iddaa falan oynayın, millipiyangoonline'da kazı kazan yapın, sizin paranızı kaybetmeniz icin dolandirilmaya da ihtiyaciniz yok.
  • 100/200 doların arkasından yaptığınız tantanayı 128 milyar dolar çalınınca da yapsaydınız keşke.

binance en güvenilir coin borsasıdır.
hesabın var mı? giriş yap