• kendisi gunumuz nfl'inin gregg popovich'idir. futbolun abd'nin en populer sporu oldugunu dusunurseniz, abd'de bu sozun tersi daha cok soylenir. bu benzetmeye hem basarisiyla hem de kisiligiyle layiktir.

belichick'in goreve geldigi 2000 yilindan beri kaybettigi maclarin sayisinin kazandiklarindan fazla oldugu tek sezon goreve geldigi ilk sezondur. o sezon dahil sadece uc sezonda takimi playofflara kalamamis, toplam 6 super bowl oynamis, simdiye kadar iki tanesi ny giants'da asistan kocluk yaptigi sezonlarda olmak uzere alti tane nfl sampiyonluk yuzugu takmistir. ayni sekilde popovich de goreve geldiginden beri sadece bir sezonda kaybettigi maclarin sayisi kazandigindan fazladir, o da goreve geldigi 1996-1997 sezonudur. bu gecen surede takmina 6 kez nba finali oynatmis ve bes tane yuzuk kazandirmistir.

kisiliklerine ve gecmislerine deginirsek popovich sirp/hirvat gocmeni bir aileden, belichik ise hirvat gocmeni bir aileden yetismedir. gregg popovich air force academydeki egitimiyle, belichick ise once donanmada savasmis, daha sonra uzun yillar deniz harp okulunda futbol koclugu yapmis bir babanin yetistirmesiyle askeri disiplinde bir kocluk tarzina sahiptir. ikisinin de basin toplantilari tam bir stres harbi seklinde gecer. soru soranlar korkarak sorar, aldiklari cevaplar iki saniyeyi gecmeyen sarkastik cevaplar olur genelde. ikisinin de takimlarinda dunya yildizi bir lider oyuncu ve takimi tamamlayici ama draftlarda sacma sapan siralarda secilmelerine ragmen takim bilinciyle adeta bir yildiz kesilen rol oyunculari vardir. ancak belki de aralarindaki tek fark birisinin takimi ufak tefek ve medyada cok fazla yer gormeyen sehirde, bu sehir disinda pek taraftar tabani olmayan bir teksas takimi, digeri ise sadece boston'un degil tum new england bolgesinin taraftarligi ile yogrulmus, basinda robert kraft gibi bir zenginlik abidesinin durdugu, surekli medyada yer bulan, zuppe sifatiyla anilan bir takimdir.

maalesef bu ikisinin bir arada soylesi yaptigi bir videoya denk gelmedim ama boyle bir soylesiyi izlemek cok isterdim.
  • ketum bir adamdir, basin demeclerinde ser verir, sir vermez. takiminin oyunuyla ilgili kayda deger, stratejik pek bir sey soylemez. new england patriots ile birlikte su ana dek uc superbowl kazandi (2001, 2003, 2004).
  • bu seneyi cikarir da seneye takimin basinda olacagini sanmiyorum. danisman falan bir sey uydururlar.
  • tek kelimeyle efsane'dir kendisi, nfl'in mourinho'su.
  • elazigspor'u yönetse macini kacirmayacagim, sürprizlerle dolu dahi adam.

(bkz: adam einstein beyler)
  • abd'de bir sivile verilebilecek en yuksek onur olan baskanlik ozgurluk madalyasini trump'tan almayi reddetmis sanli patriotsumuz kocu.

bu sabahin haberi trump'in belichick'e bu odulu verecegi idi. detaylari gun icinde belli olmaya basladi. teklif 6 ocak kalkismasi oncesinde yapilmis. belichick'in ne cevap verecegi belli degildi. gun icin de massachusetts politikacilari (haliyle demoratlar) televizyonlarda umarim kabul etmeyecek aciklamalari yaptilar. twitler, vs.

kabul etse bi turlu etmese ayri turlu. bu aksam belli oldu ki kabul etmemeyi tercih etmis. bir basin aciklamasi yapmis. kisaca diyor ki “tasidigi onem ve daha once verilenlere saygimdan oturu bu madalyaya layik gorulmekten gurur duydum. ancak gecen hafta yasananlardan oturu odulu almaktan vazgectim. her seyden once bir amerikan olarak milletimizin degerleri, ozgurluk, ve demokrasimize buyuk saygim var. ayrica ailemi ve takimim patriotsu temsil ediyorum. gecen seneden beri takim olarak sosyal adalet, esitlik, ve insan haklari icin hayata gecirdimlerimiz kariyerimin en onemli basarilari oldu. bu calismalari surdururken takimima ve sevdigim ulkeme karsi durust olmak tum kisisel odullerden daha onemli.”

wallahi hocamdan boyle bir aciklama beklemiyordum. abd tarihinde bu madalyayi reddetmis kac kisi vardir arastirmak lazim. belki de tarihteki ilk kisi o olabilir. helal sana bill belichick. ayrica daha once trump'la arkadasligi falan da cikmisti ortaya. beraber fotograflar falan. trump secimi kazandiginda belichick beni aradi tebrik etti falan dediydi.

yok spygate, yok deflategate adimiz cikti dokuza inmez sekize nfl'in hileci takimiyiz. amerikanin en nefret edilen takimi dallas cowboys mu new england patriots mu tartisilir. ama bu aciklamadan sonra dune kadar nefret duyan cok kisi alkislayacak seni.

belichik kariyerinin en akillica ucuncu karari olarak koyalim bunu. ilk ikisi ne derseniz iki numarada new york jets'e attigi imzadan bir gun sonra istifasi ve sanli patriotsumuza gelisi. bir numarada ise 2000 nfl drafti 6nci tur 199uncu siradan sectigi quarterback - goat tom brady.

edit: biraz arastirdim daha once reddeden olmus mu diye ama bulamadim. madalya john f kennedy baskanligi doneminde verilmeye baslanmis. reddeden olmus olsa bi yerlerde yazilirdi saniyorum. obama doneminde clint eastwood'la alakali teklif edildi reddetti diye dedikodusu cikmis ama sonradan gercek oladigi anlasilmis, eastwood'a teklif edilmemis dahi. sanirim belichick gercekten tarihte bu madalyayi ilk kez reddeden kisi. verilen birinden geri alinmasi ise bill cosby ile gundeme gelmis. ogul bush'un verdigi madalya daha sonra cosby'nin cinsel saldiri suclarindan mahkum olunca obama doneminde gundeme gelmis ama boyle bir geri alma ornegi olmadigi icin madalya geri alinmamis.
  • 6 superbowl, 24 sezon, sayısız başarı.

tom brady sonrasında zaten artık uzatmaları oynuyordu, gitsin dinlensin demek isterdim ama şimdiden adı atlanta falcons ile anılıyor.

ironik olan ise benzer başarıları ve uzun kariyeri ncaa'de yakalayan nick saban'ın alabama'dan 24 saat önce ayrılması.
  • keske dayim olsa. tam dayi ozellikleri tasiyan adam. partiots'a bir super bowl sampiyonlugu daha kazandiran mastermind.
  • bu adamin brady ile beraber emekli olmayacagini dusunenler yaniliyorlar bence. brady emekli olunca ve takim qbsizlikten yikilmaya baslayinca, bu adamin su ana kadarki tum basarilarina supheyle bakilacak. bu riski goze alacagina inanmiyorum. kendisi buyuk ihtimalle sevgilisiyle*gezip tozacaktir, ki sonuna kadar hakkidir.
    tanim: modern zamanlarin en iyi head coachi ve general manageridir.
    edit: general manager olarak kalabilir belki ona lafim yok.
  • (bkz: tom brady) olmadan patır patır sıçmakta olan abartılmış koç.

(bkz: overrated)
hesabın var mı? giriş yap