• askerin tezkere almadan önce beraber görev yaptığı son devreye verilen addır... bileti gelen askerin şafağı yakındır...
  • bazen gerçek olduğunu bildiğiniz halde, zamanlar, yerler, yapılacak şeyler kararlaştırmanıza rağmen hâlâ hayal gibi gelen planlarınızı** somutlaştırıp, kağıda yazıp elinize veren, heyecana kesilmiş, sevince kesilmiş iki kişilik mucizevî nesnedir.
  • kimi zaman temsil ettiği şeylerden daha fazlasını içine sığdırabildiğiniz nesnelerdendir.

kimi zaman yaşam ortaklığının paylaşımların ardından somuta dönüşen, mucize kılıklı nın mucize değil de gerçek olduğunun elle tutulur kanıtı kimi zaman üzerine planlar yapıp yaşanmadan üzerine duygu biriktirdiğiniz yaşanacak olan anının ilhamı.
  • bilgi üniversitesi'nin hazırlık muafiyet sınavı gibi bir şey. gerçi hazırlık öğrencileri de buna giriyor deniliyor, ben şahsen sadece muaf olmak için girdim. buraya da bu muafiyet sınavı hakkında bilgi almak isteyen öğrencilere bu sınavdan 96/100 gibi bir not ile ayrılmış bir öğrenci olarak bilgi verme amaçlı bir rehber hazırlıyorum.

peki bu sınava nasıl hazırlanılır? diğer üniversitelerin muafiyet sınavlarının çıktılarını alın, gidin onları yapın, yalnız hepsini değil, gözünüze kestirdiklerinizi yapın. alın size direk link veriyorum toplu halinin, bu kıyağımı da unutmayın.

http://www.unibilgi.net/…e-muafiyet-sinav-sorulari/

-----
    bilet - 1
    -----
    açıkçası bilet - 1 yukarıda verdiğim linklerdeki sınavlar gibi değil. sadece bir seviye tespit sınavı, ingilizce biliyorsan geçiyorsun.

yalnız sınavda neler geliyor detay veremeyeceğim, bilet 1'in kendine özel bir telifi falan var galiba, aynısı bilet 2'de yok galiba, o yüzden sadece basit bir sınav olduğunu bilin yeterli.

-----
    bilet - 2
    -----
    öncelikle : http://elp.bilgi.edu.tr/tr/elp2-bilet-2/?elp2 bunu baştan aşağı yalayın yutun, üniversite bizzat size sınavı geçebilmeniz için güzel tavsiyeler veriyor.

işte bu biraz daha zor bir sınav, hakkını verelim.

okuma bölümü var, işte bu gayet ayırt edici bir bölüm. size 8 paragraf kadar bir metin veriyorlar. arkalarda da sorular var. işte metine göre soruları yanıtlıyorsunuz. şimdi gözünüzü korkutmasın o 8 paragraf. mesela soruların bir kısmı şöyle : '' 3. paragrafta yazılanlara göre aşağıdakilerden hangisi doğru? '' işte ilk başta bunları yapın, aradan çıksın, yükünüz hafifler. bazı sorularda da şey diyor mesela : '' 6. paragrafta 'they' kelimesi ile kim kastediliyor? '' bunlar da kolay, direk nokta atışı ile bulabilirsiniz. bunlar da aradan çıktıktan sonra geriye metnin bütününü ilgilendiren sorular kalıyor, e siz de okuyun lan o kadar.

yalnız burada bir öz eleştiri yapmak gerekiyor, ygs'ye çalışırken çözdüğümüz onlarca paragraf sorusundan alamadığımız genel kültürü sadece tek bir ingilizce reading'i ile alabiliyoruz.

sonra ise paragraf yazma kısmı var, işte burada ne yapacağını bilmeyen arkadaşlar olabilir. şimdi bir örnek yapalım beraber.

size bir konu verilecek, mesela elektrikli arabalar hayatımız için nasıllar? iyi mi kötü mü? size üzerinden yürüyebilmeniz için örnek düşünceler verebilirler, örneğin;

elektrikli arabalar iyidir çünkü 1-) hava kirliliğini azaltır 2-) petrol bittikten sonra kullanılabilinir 3-) yüksek tork verebilirler. karşıt düşünceler de verilecek, siz birinden yürüyün. şimdi, böyle bir metin nasıl yazılır? paragraflara ayırarak yazılır. bak aşağıda örnek veriyorum.

'' bence elektrikli arabalar hayatımız için iyi bir şey '' diye başlayın metne, sonra size verilen nedenleri başlayın dizmeye.

firstly ; ... hava kirliliğini azaltır, işte bu paragrafta nasıl azalttığını anlatacaksınız

secondly ; ... petrol bittikten sonra lazımlar, burada neden lazım olduklarını anlatacaksınız

lastly / thirdly ; ... yüksek tork verebilirler, gerçi bu verdiğim bilginin doğruluğundan emin değilim, internette dolanırken okumuştum sadece, işte onu da açıklayın bir şekilde.

as a result ; burada da yukarıdaki nedenlerden dolayı elektrikli arabaların iyi olduklarını düşünüyorum diye bitirin. sizden bilimsel olarak kanıtlamanızı beklemiyorlar, sadece ingilizceni kullanarak bir konu hakkında yazı yazabiliyor musun diye bakıyorlar. düşünceni adam gibi paragraflara ayırarak anlat, kelimeleri düzgün yaz, grammer hatası yapma, yeter. ve eğer bir kelimenin yazılışından emin değilsen, cümleyi aynı anlamda kalacak biçimde dolaylı yoldan değiştir. ben bunu bir kaç defa yaptım sınavda.

ve en önemlisi, yazıyı bitirdikten sonra baştan aşağı bir daha okuyun. ben bile 4-5 hata buldum, orada yapacağınız düzeltmeler çok kritik olabilir.

konuşma bölümü; burada işte tecrübe devreye girer. şimdi, size gayet günlük hayattan herkesin düşüncesi olan şeyler sorulacak, siz de konuşacaksınız. peki nasıl hazırlanacaksınız? size tavsiyem; odanızı kapatın, yalnız kalın, kendinizi tarafsız bölge programında gibi hayal edin. bir başlık bulun ve onun hakkında tartışmaya başlayın tabii bunu ingilizce yapın. saçma gelebilir, ama çok etkili. tabii, size sorulacak sorular o programdaki kadar derin ve siyasi olmayacak, daha basit ve daha kısa olacak. ama kendinizi zorlayın, geliştirin yani bence uğruna değer.

tekrar söylüyorum, bilet 2 için attığım linki okuyun ve diğer üniversitelerin sınavlarını yapın.
  • bir de yeni sevgili, mis
  • bir hizmetten yararlanmak için bedelinin ödendiğini gösteren belge, basılı kağıt.
  • "hastalığı daha iyi bir yere gitmesini sağlayacak olan biletti." daniel wallace - big fish
  • lehçe dilinde de bilet olarak telaffuz edilen sözcük.
  • bilet vardır. tiyatro bileti vardır. otobüs bileti vardır. sinema bileti vardır. uçak bileti vardır. bi de bileteviniz den alınan uçak bileti vardır. evet çok zekisin doğru viral gel hadi bi bak da işimize yarasın :)
  • bi yere gitmek icin alinir.

ben bugün biletimi aldim. ama bu sefer ki digerlerinden farkli. simdiye kadar aldigim her biletin bir gidisi bir de dönüsü olurdu. bu sefer biletimin dönüsü yok. tek yön. gidicem. bi sayfa kapanacak. yeni bi sayfa acmaya calisacagim. basarili olacak miyim bilmiyorum ama denemeden göremem. hadi bakalim.
hesabın var mı? giriş yap