• küçük ve güzel ilçe. 4 günlük konya-beyşehir gezimin ilk 1.5 gününü buraya ayırdım. öncelikle konya kısmı için, (bkz: konya/@goldencrab)

arabasız olarak ilçe merkezini ve civarını 1-1.5 günde gezebilirsiniz. öncelikle kalacak yer olarak tıpkı konya'daki gibi öğretmenevini öneriyorum. göl manzaralı ve ilçe merkezine yürüyerek 10-15 dakika uzaklıkta bulunuyor. fiyatları gayet uygun ve personeli güler yüzlü.

ilk gün merkezdeki eşrefoğlu camii'ni mutlaka görün. gördüğüm en eski ve güzel camilerden birisiydi. imamı insanlara caminin içini gezdirerek tanıtıyor. muhafazakar olmasına rağmen çok espiritüel birisiydi. sonrasında civarındaki kapalı halde bulunan bedesten, hamam ve medreseyi dıştan görün. biraz aşağıda da beyşehir'in kale kapısı bulunuyor. restorasyonda oduğu için çok detaylı inceleyemiyorsunuz ama koskoca kaleden dimdik arda kalan bu kapı görülmeye değer.

daha sonra merkezden kalkan teknelerle gölün üstünde 1 saatlik tur yapabilirsiniz. normalde gölün üzerinde 33 tane ada var ve bunların bir kısmı beyşehir merkezine yakınlar. ancak 1 saatlik turda hiçbir adaya çıkmadan sadece göl üzerinde gezinip geliyorsunuz. 2 saatlik turlarda en yakındaki yılanlı adaya çıkılıyormuş ama bu tur neredeyse hiç yapılmıyormuş. eğer çok kalabalık bir grup olarak giderseniz teknelerden birini günlük tutup istediğiniz yere gidebiliyosunuz, o zaman adaların bir kısmını görme şansınız olur.

merkezdeki taş köprüyü ve arkasındaki sulama kanalını mutlaka görün. buranın kenarında bir çay bahçesi var, orada oturup suyu izleyebilirsiniz. buradan sonra çarşısını gezebilirsiniz. çarşısında çok olağandışı bir şey yok.

yemek için merkezden öğretmenevine giden sahilde atik restoran veya emin restoranı tercih edin. merkezdeki yerleri gözüm pek tutmadı. balık seviyorsanız mevsimine ve gününe göre bu restoranlarda gölden çıkan sazan balığından yiyebilirsiniz. benim gibi balık sevmiyorsanız et yemeği çeşitleri de var. fiyatları da oldukça uygun. günün kalan kısmında yine sahili gezmenizi öneriyorum. bizim şanssızlığımıza hava kapalıydı ama güneşli bir günde gölün diğer tarafındaki anamas dağı'nda gün batımını izlemenin çok güzel olduğunu okumuştum.

kalan yarım günde öğretmenevindeki personelle veya bir taksiyle anlaşıp 5 km ötedeki yakamanastırı bölgesine gidin. burası ormanlık ve gölü tepeden gören güzel bir alan. burada tepeye doğru 1-1.5 saatlik yürüyüş yapabilir, çam kokularıyla kendinizden geçebilirsiniz. aslında burada 100 yıllık bir kavak ağacı varmış ama biz rastlamadık. yürüyüşten sonra göl manzaralı restoranında yemek yiyebilir ya da bir şeyler içebilirsiniz. biz 40 tl'ye anlaştık ve öğretmenevinde görevli adam biz gezerken bizi orada bekledi ve sonuçta otogara da bırakması koşuluyla 40 tl verdik. unutmayın ki, konya'da ve beyşehir'de taksi ücretleri çok pahalı. o yüzden pazarlık yapabiliyorsanız yapın.

göl çok güzel olmakla beraber sazlıklar kıyısını oldukça kaplamış. öğrendiğimize göre milli park alanı olduğu için sazlık alanlar daraltılamıyormuş. korumamız gereken yerleri korumayıp her türlü talanı yaparken, gölün yüzeyinin gittikçe sazlıklarla kaplanacak olmasını seyretmek ayrı bir ironi olsa gerek.

eğer arabanız varsa gezinizi biraz uzatıp beyşehir'in köylerindeki hitit kalıntılarını görebilirsiniz. fasıllar anıtı'nı ve eflatun pınarı'nı görmeyi çok istiyordum fakat arabasız taksiyle gitmek çok pahalı olacağı için ve konya'daki vakitten yememek için gidemedim. bunun dışında beyşehir'de birçok mağara var merkezin dışında. mağaracılıkla ilgiliyseniz burası sizi cezbedebilir.
  • beyşehir gölünün hakkını veremeyen bir halka sahip olan şehir.
  • taş köprüye paralel olarak 2 ya da 3 km ötesindeki ince köprüye yöre halkının "goste" dediği yerleşim birimi. bir de şu sinekleri olmasa..
  • akp'ye dur diyen konya ilçesi. bir diğeri için ereğli
  • uzun yıllar sonra geldiğim canım ilçedir.

beyşehir gölünün hali hiç mi içinizi sızlatmıyor? yarın bir gün çocuklarımızla bu göle gelip hatıralarımızı anlatamayacak mıyız? çok üzücü...
  • sedir ağacı kokusunun en iyi hissedilebildiği mekânlardan birisi olan eşrefoğlu camii'ne ev sahipliği yapan, küçük, şirin ilçe.
  • hitit dönemine ait harika bir yer olan eflatun pınarı buradadır.
  • gölü* biraz kurumuş olsa da hala idare eder. bu halini sevenler 15-20 yıl önce görselerdi nasıl bayılırlardı kim bilir!
  • sapanca'nın iç anadolu'daki muadilidir. sevin onu.

edit: yıllar sonra ex manto uyardı, şehir merkezi olarak iç anadolu'da değil akdeniz'de oluyor aslında. düzeltelim.
hesabın var mı? giriş yap