• beyaz zenciler sevgi edebiyatı yapmazlar, severler..bütün enerjilerini kendilerini garantiye almak için harcayanların hiçbir zaman anlayamayacağı kadar çok severler..
    (bkz: beyaz zenci)
  • american history x'de zenci eleman-nazi diyaloğunda zenci şöyle der:
    "burda zenci olan sensin,ben değil."
  • aşağı tırmananların, yukarıdakileri özendiren hikayesi.
  • (bkz: fedon)
  • "sonra yaz geldi. 1973. o yaz, kendi hayatimin starti verilmis, damarlarimdaki cingene kani uyanmis ve utopya'ya dogru cilgin bir kosu baslamisti. beni kuzey'in guney afrika'sinda bir beyaz zenci yapacak olan surec, o yaz baslamisti. bu bana oylesine dogal geldi ki, taa basindan beri bu sureci icimde tasiyip tasimadigimi sormaya basladim kendime. cok eskilerde sulalemizin ilk kusaklarinda, unutulmus gayri mesru bir iliskiden kaynaklanan mistik bazi genler..."

herkesin hayalindeki baris ve sevgi dolu norvec'inde yasayan altkulturun hayati anlatiliyor. hayattan bir beklentileri yok, yeterince uyusturu kokan hayallerinde yitip gitmis yasamlari.

yazar ingvar ambjörnsen, kitabin turkce yayin hakkini iki luletasi pipoya vermis. hiclik icerisinde yuzen, insanlarin gormeye tahammul edemedigi karakterlerin yaraticisi; sadece iki pipoya vermis. hicligin ortasinda kalanlarin asil kim olduklari tartisilir. velhasil guzeldir.
  • bilmem kaçıncı kez okuyup bitirdiğim enfes kitap. dün gece okurken sonlara doğru 2008 tarihini gördüm, bir cümlenin altını çizip yanına not düşmüşüm. sanırım o yılın ardından her sene en az bir kere aldım o kitabı elime. muhteşemdir, çok uzak çok cazip çok aykırı bir hayatın kapılarını aralar içeri girersiniz.

edit: bu harika kitabi bana tavsiye eden canim arkadasim goldenbrown'a tesekkur etmeden olmaz.
  • yeraltı edebiyatına meraklı biri olarak söyleyebilirim ki okurken çok eğlendiğim nadir kitaplardandır. konum olarak norveç'te geçtiği için, kitabın başlarında şaşırılıyor ve zaten adını da burdan alıyor. dışlanmışların kitabıdır bi nevi. bunun yanında yazarın sıkmadan, boğmadan anlatımı kitabı oldukça akıcı kılmış. okurken anlatılan sokaklarda kendini bulmak, 1970'lerde norveç'in çeşitli yerlerindeymiş havası var, earling ile birlikte o sokaklarda yürüyüp, o kokuşmuş evleri gördüm. normal(!) hayatları olan insanların arasındaki beyaz zencilerden biri oldum.
  • (bkz: hvite niggere)
  • tim roth da manik karakter stretch rölü ile gridlockd'da bir beyaz zenci olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap