• çalışma prensibini bugün öğrendiğim sağlık çalışanına yönelik şiddet için şikayet hattı.

iş yeri güvenliği uzmanımız aradı, beyaz kod vermişim ama gerekli yüz tane evrakı doldurmamışım. vermedim ben beyaz kod falan dedim. nisan 2016'da dedi "haaaa sinkaflı küfredip beni öldürmeye gelecek hasta yakını için.." dedim, ama geri çekmiştim. mahkemede açık adresimin okunduğunu öğrendiğimde.

olay şöyle gerçekleşti:

112'de çalışıyorum, sahada değil komuta merkezindeyim. o ambulanslar var ya, onlar suyla çalışmıyor, maaş olarak da çiçek verilmiyor kimseye. hepimizin vergisiyle yürüyor bu sistem, kimsenin suistimal etmesine izin vermem gücüm ve yetkim devam ettiği sürece. parmağına kıymık battı diye ambulans çağırma hakkı olan omurgasız için trafik kazasına, yaralamaya ambulans bulamamak insanın vicdanını hırpalıyor.

şehrin kirli mahallelerinden birinden yatalak hastası için ambulans talep eden omurgasızla çağrı operatörü başa gelemeyince, bizzat devreye girdim. şikayetini dinledim, aciliyeti olmadığını, o hastayı hastaneye taşıyıp eve sürüklemenin sadece işkence olduğunu, evde bakım hizmetleri'nin ücretsiz olarak hastayla ilgilenebileceğini anlattım. orospu olduğumu ve oturduğum yerden onun vergisiyle aç karnımı doyurduğumu söyledi. üslubu konusunda uyardıktan sonra bana üslubu öğreten anneye, bana öğrenim veren okula, benim maaşımı ödeyen sisteme de sövdü. genel olarak sakin ya da olgun yapılı biri olmadığımdan, sadece küfrümü içimde tutarak, onun benim vergimle sağlık hizmetlerinden faydalandığını söyledim, edebini takınmazsa telefonunu kapatıp engelleyeceğimi ve 112'ye ulaşamayacağını söyledim. o da "hadi engelle, bak ben oraya gelip belanı sikm.yor * muyum" dedi.

suratına kapatıp, numarasını 1 saat bloke ettim. beyaz kod verdim. sonra öğrendim ki mahkeme salonunda açık adresim, ismim falan hep okunacakmış. insanları oturdukları mahalleye göre kategorilendirmiyorum. ama şehrin en çok polis baskını yaşanan, suç oranının en yüksek olduğu mahallelerinden birinde yaşayan ve bana ölümüne küfredip, beni tehdit eden bir adamı "kırmızı alarm kategorisi"ne koyarım. şikayetimi geri çektiğimi söyledim ilgi kişiye.

meğer ben dilekçe vermeden, sözlü beyanımla geri çekilmiyormuş.. lan iki sene oldu. bir tane güvenlik görevlisiyle herkesin bildiği bir binada 24 saat çalışıyorum. bu iki sene içinde on kere falan öldürüldüm ya da dayak yedim, bıçaklandım falan.. 2 sene sonra mı sormak aklınıza geldi "ne oldu senin şikayet" diye.. püh!

184ün saniyeyle yarıştığı ülkede, yıllarla hizmet verebilen sistemmiş.
  • hastane çalışanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla tanımlanmış acil kod sistemi.

http://tr.wikipedia.org/…astane_acil_kod_sistemleri
  • hastane çalışanlarını bir nebze rahatlatmış bir uygulamadır.

son aylarda yaşanan sağlık çalışanlarına karşı şiddet olayları, gerek medyanın konuyu işleyişi gerekse halkın içindeki düz adamların fazlalığı nedeniyle adeta insanlara doktoru, hemşireyi tehdit etmeyi öğretti.

haksızlığa uğrayan hasta ve hasta yakınlarını tenzih ederim ancak artık daha önce aklına hakaret veya tehdit etmek gelmeyen insanlar, en basit olayda, mesela herkes gibi sıralarını beklemeleri gerektiği söylenince, hemen en hafifi "doktorların neden dayak yediğini şimdi anlıyorum" olan ifadelerle sistemin çarpıklığını orada çalışan insanların üzerine atmayı, çok akıllıca bir laf etmiş gibi etrafından onay bekleyen tavırlarla şiddet temelli tepki oluşturmayı çok sever hale gelmişti.

beyaz kod uygulamasının aktive edildiği birkaç durum bu tarz insanlara sağlık çalışanlarına hakaret ederek veya onları tehdit ederek başlarına en azından bir soruşturma gelebileceğini göstermiş oldu. soruşturmaların sonucunda pek kayda değer birşey olmadı tabi ancak en azından zaten hiçbir aciliyeti olmayan işi beklediği kadar çabuk hallolmadı diye hizmet bekleyen hastaların önünde personeli küçük düşürüp, bağırıp çağırıp kavga eden, sonra da evine gidip olayı unutan adamların yaptıkları yanına kalmamaya başladı. gerekirse polis tarafından evinden alındı, birilerine ifade verdi, hastanenin çoğu devlet hizmetinden farklı, luzumsuz meşgul edilmeyecek bir yer olduğunu idrak etti.

türkiye'de ağır aksak işleyen, yanlış kullanılmasıyla sağlık çalışanını mağdur eden hasta hakları karmaşası karşısında yeterli olmasa da eşitsizliği biraz dengeledi.
  • dahili telefondan 1111 tuşlanarak verilir.
  • hastaneye şov yapmak için gidenlere, hastaneyi ahır zannedip bağırıp çağıranlara karşı oluşturulmuş ve bu tür durumları doğrudan mahkemeye taşıyan sistem.

sağlık çalışanlarının ve diğer hastaların huzurunu bozan barzoların mahkemede civciv gibi masumca ciklemeleri de insana garip gelmiyor değil.

edit: imla.
  • dayak yedikten sonra pansumancıları çağırmak için kullanılır.
  • dahili telefondan 1111 ile olay anında veya 113 ile olay sonrasında verilmek üzere, sağlık köleleri için oluşturulmuş kod. şiddet durumlarında kullanılır. bu kod verildikten sonra şikayetçi olunmasa bile karşı tarafa kamu davası açılır, il sağlık müdürlüğü avukatları tarafından ilgili sağlık çalışanı adına takip edilir. karşı tarafın ceza aldığı görülür mü bunun sonucunda? nadiren. 7 yıllık kölelik hayatımda 1 adet beyaz kodum var, bu 7 yılın başlarına tekabül ediyor. hasta hakaret edip üzerime yürüdüğü için vermiştim. birkaç ay sonra ifadeye çağrıldım. şikayetçi olmadım. ama karşı tarafa kamu davası açıldı. hakaret edip üzerime yürüyen hasta, açık cezaevi hastası idi. denetimli serbestlikten faydalanıp son 6 aylık cezasını dışarıda tamamlamak için başvurmuştu. cezaevinde olma sebebi yaralama idi. beyaz kod ve kamu davası sebebiyle son 6 ayını da açık cezaevinde geçirmek zorunda kaldı, denetimli serbestlik hakkı yandı. bu bir kazanım mı? eh işte. adam antisosyal zaten. ekstra 6 ay mı onu durduracak? şikayetçi olsaydım davanın uzaması dışında bir şey değişir miydi? hiç sanmıyorum. bir daha beyaz kod verir miyim? çok mecbur kalmadıkça vereceğimi sanmıyorum; bunun sebepleri de uzun. şimdi yazacak eforum yok maalesef.
  • ne olduğunu anlayamadan davalık oldum ve yine ne olduğunu anlayamadan davayı kaybettim.

konu ise kendi kendine devamlı atarlı konuşan ve durduk yere azarlayan hemşireye; kulaklarımızın iyi duyduğunu ve neden bağırdığını sordum daha sonra da uslüp olarak biraz daha özenli olmasını rica ettim. devamında ne “sen kimsin! “ kaldı ne de “ya yapmıyorum aşı filan ne yaparsan yap” kaldı. bunun üzerine ismini sordum ama vermedi üzerine 182'ye şikayet için istediğimi ve terbiyesizlik yaptığını söyledim yine vermedi. jandarma veya polisle mi çözelim dedim ve ortamdan ayrıldık. arkadan bir telefon “emniyetten bekleniyorsunuz”.

şimdi, sağlık çalışanlarını korumak üzerine verilen beyaz kod hakkı nasıl oluyor da böyle bir konuda kullanılabiliyor. hadi tamam hakkın var kullandın. birine terbiyesizlik yapıyorsun uslübuna dikkat et demek ne zamandan beri hakaret davası konusu oldu. kolluk kuvvetleri çağıracağımı söyledim diye de tehdit etmiş oldum karara göre. harika bir kamu davası başladı. tabii ki aynı kurumda çalıştığı 4 hemşireyi de şahit kattığını söylememe gerek yok.

sayfalarca savunma verdim filan derken tek satırı işe yaramamış olacak ki davayı kaybeden ben olmuşum hagb açıklanmış, denetimli 5 yıl serbestlik 1300 tl ertelenmiş bir ceza.

tamam ben cezayı aldım almasına ama devamında tahmin ediyorum ki artık o hemşire daha da pervazsızca geleni gideni azarlayacak, hiç bir konuşmasına dikkat etmeyecek ve işini bu normlarla yapacak. burda hemşireye cesaret kazandıracak bir gündem doğmadı mı, elbet doğdu. 182'ye şikayet edeceğimi söylemem üzerine emniyete gidip beyaz kod vermesi ve şikayetçi olması hakkı var ki kullanıyor dedirtiyor ama vatandaş olarak bizim de saygısızlık yapan bir kamu çalışanına terbiyesizlik yapma diyebilecek söylem hakkımız olmalı mı
    , kesinlikle… bu tip davalarda kazanma ihtimaliniz
    çok düşük, kamu davası uzlaşmaya yer yok elbet çalışanımıza bir yanlış yapılmıştır diyerek pat küt ceza veriliyor.
  • olası bir kavga, taciz ve sağlık personeline yönelik her türlü tehdit unsurlarının ilgili sağlık kuruluşunda görevli kişilerce ortadan kaldırılması için ''beyaz kod'' diye anons edilerek, kuruluşun kendine ait oluşturduğu telefon numarası tuşlanır ve görevlilerin bir an önce olay mahaline gelmesi sağlanarak olayın ortadan kalkması sağlanır.
    beyaz kod; güvenliğimiz tehdit altında demenin şifreli halidir.
  • burda yazildigi gibi olmamakla beraber bir cok doktor beyaz kod vermekten imtina eder. her hafta küfür yemekten darp edilmekten daha beteri bir de karakol savcilik kapilarinda sürünmek. ayda 13 nöbet tutarken dinlenebileceginiz zaten birkac gün var. onda da polis tarafindan aranip zorla mahkemeye gitmek durumunda kaliyorsunuz. en güzeli tabiki istifa etmek. doktorsuz kalinca akillsri basins gelir. saygili ve doktorun halinden anlayan hastalara sözümüz meclisten dişarı tabiki.
hesabın var mı? giriş yap