• onlarca kez gezdigim muze. icerik $oyledir:
    * ataturk bolumu: savarona'daki yatagi, e$yalari ve hatiralar.
    * osmanli'dan bugune, gemi maketleri.
    * denizcilik tarihimizin buyuk onemli gemileri ile ilgili parcalar, cizimler, maketler.
    * deniz kuvvetleri komutanlarinin yagliboya portreleri, birkac tanesinin ozel e$yalarinin sergilendigi yerler.
    * gecmi$ten gunumuze seyir aletlerinin degi$ik teknolojilerinin sergilendigi bolum.
    * gecmi$ten gunumuze denizcilerin kiyafetleri
    * deniz sava$larinda kullanilmi$ silahlar. (bahcede)
    * dunyayi dola$an uzaklar yatinin birebir aynisi. (bahcede)
    * bazi eski osmanli teknelerinin kendileri.
    * gayet ucuza ho$ hediyelik ve kitaplar alabileceginiz bolum.
    * kafeterya.
  • içindeki cafe belli saatlerde biraz oturmak için beşiktaş’ta gidilebilecek en iyi noktadır.

hediye almak için de sevimli bir mağaza vardır müzede.
  • askeri kimlik kartiniz varsa onune arabanizi leziz bir sekilde birakabilirsiniz. besiktasta park yeri aramamanin nefasetinin tum duyularinizla hissedebilirsiniz*.
  • 7.5 yasindaki oglumun, 1900'lerin basindaki kiyafetleri sergileyen ancak 1970'lerden kalma oldugu bariz mankenlerden birini gorunce sasirip, mankene "size ne oldu?" diye sordugu muzedir.

ayrica, bahcesinde 4-9 yas arasi cocuklari muthis eglendirebilecek bilumum gemi parcasi olan, ancak tehlikelerle dolu oldugu icin cocuklarin saliverilmesinin dogru olmadigi muzedir (bos havuza dusebiliyorlar, ayaklarina gemi parcalari dusurebiliyolar filan, veya benim cocuklar cok yaramaz, bilemiyorum).
  • ülkemizin en büyük askeri deniz müzesidir. gezildikçe bir dönem denizlere nasıl hakim olduğumuzu görmek ilginç bir duygu yaşatır insana.
    genelde çok sessiz ve sakindir. sanki dışarıda deli dolu akan bir istanbul yokmuş izlenimi uyandırır.
  • nedense pek davetkar değildir bu müze, kaç kez geçtim önünden hatırlayamıyorum fakat en sonunda üsküdar vapurunu kaçırınca* gezmek için girdim ki girmemle, bu sefer daha önceden neler kaçırdığımı anlamam bir oldu. 2 saat yetmedi, birlikte kapattık müzeyi. amforadan dalgıç elbisesi ve takımlarına kadar denizle uzaktan yakından ilgili herşeyi bulmak mümkün.
  • bizansın 1453 te türklere karşı haliçi kapatmak için kullandığı zincirin bir parçasını görebileceğiniz yer. ayrıca pek çok deniz savaşı tablosu vardır.
  • uzun zamandir aradiginiz lakin uygun fiyatlisini bir turlu bulamadiginiz, pirinc durbun ve pusulalari, hediyelik esya kismindan piyasa fiyatinin ucte birine alabilirsiniz.
  • çok güzel bir müze.
    sesli rehber hizmeti de çok ince düşünülmüş. bir sürü kadırganın bulunduğu asıl bölüm göz alıcı gerçekten. beni en çok 4.mehmed'in yaptırdığı devasa kadırga büyüledi. diğer saltanat kadırgaları da muazzamdı. denizcilikle ilgili bir sürü detayın bulunduğu çok iyi bir müze burası. atatürk bölümünü de çok beğendim. onun sevdiği parçaların arka fonda çalınması da güzel detaylardan olmuş. burada bir hüzünleniyor insan. barbaros gibi piri reis gibi büyüklerin balmumu heykelleri olsun, denizcilerin kullandığı silahlar ve kıyafetler olsun çok güzeldi. hızlıca gezmeme rağmen epey bilgi ve detaya ulaştığım mekanlardan birisi oldu. müsait olduğum bazı anlarda gidip atladığım kısımları da görmeyi düşünüyorum, mutlaka gidin ve denizcilik tarihimize tanıklık edin derim.
hesabın var mı? giriş yap