• orta okulda krep yaparken yemek tarifi kitabından öğrendiğim yöntem. daha sonra anneme "istersen o çikolataları benmari usulü eritelim" dediğimde şaşkın şaşkın yüzüme bakıp "o ne ki" demişti. acaip karizma yapmıştım mutfakta anneme karşı.
  • bu meretin adını ilk askerde duydum. birliğe katılmışız, artık kayıt işlemleri yapılıyor ama o kadar çok kişi var ki artık yemek vakti gelmiş. yüzbaşı hadi ara verelim size bi yemek ısmarlayayım dedi. aldı milleti yukarı kata yemekhaneye çıkardı. baştan 3-5 kişi saydı siz benmarinin başına geçin dedi. ulan benmari ne diyorum içimden. baktım elemanlar benmarinin yanına gitti işe koyuldu. ben de takip ettim geçtim başına felan. benmari ile böyle bir tanışmışlığım vardır.
  • bir yemeği içi sıcak su dolu başka bir kabın içine oturtarak* pişirmek
  • ismi fransizca "marie'nin banyosu"ndan gelir.
  • annelerin doğrayıp pişirip dondurup öğrenci evlerine gönderdiği sebze-kıyma-bakliyat poşetlerini yemeği pişirmeden önce çözdürme yöntemi.
  • asli bain mariedir.
  • direk ateşe temas etmemesi gereken yiyecekleri pişirme, ısıtma,eritme yöntemidir.

misal çikolatayı direk ocağa koyarsanız, hem yakarsınız hem eritemezsiniz. elinizdeki tarifte benmari usulü eritilen çikolata yazıyorsa, o kesinlikle tencerede pişirilmeye çalışılan çikolata değildir. yanık çikolataya dönüşmemesi için önce benmarinin ne olduğunu öğrenmeniz tavsiye edilir.
  • bu usülle çikolata eritilecekse bitter çikolata için sıcaklık 50 santigrat dereceyi, sütlü çikolata için de 45 santigrat dereceyi aşmamalıdır, yani fokur fokur kaynatmayın, hafif kıvamlı dökülebilir hale gelince alın, yoksa çikolatayı bozarsınız, çirkin olur.
  • yemekhane aksamı olanının askeriyedeki ismi "benvari" dir.

kulaktan kulağa yöntemini esas alan bu kelime türetme geleneğinin bir başka örneği için,

(bkz: alafortanfoni)
  • kristalleşmiş bal, kavanozuyla birlikte benmari usülü denilen yöntemle ılık su içerisinde bekletilirip ısıtılarak eski haline döndürülebilir. bu işlem sonucu bal besleyiciliğinden ve lezzetinden hiçbirşey kaybetmez.
hesabın var mı? giriş yap