• bugün okulumuzda gösterimini yaptığımız film. gey bir arkadaşımız gösterime annesini de davet etti, filmden sonra "açılmayı" planlıyordu ve çok heyecanlıydı. öncesinden de hepimizden annesi nasıl tepki verirse versin müdahale etmememizi rica etmişti. filmin sonunda ışıkları açtığımızda anne ve oğlunu gözyaşlarını silerken bulduk. öğrendik ki, kendisinin açılmasına gerek kalmadan annesi anlamış, sigara için araya çıktığımızda "yoksa sen de mi" diye sormuş. sonra da ağlamak yok demiş kendisine. güzel bir şekilde sonlandırdık akşamı, hepimiz çok mutluyuz. lgbti bireylerin ailelerinin bu filmi görmesinde mutlaka fayda var.
  • --- spoiler ---
    “koskoca dünyaya benim çocuğumu sığdıramadılar!”
    --- spoiler ---
  • “benim çocuğum, çocukları lezbiyen, gey, biseksüel, travesti veya transseksüel olan türkiyeli bir grup anne ve babanın, içinde yaşadıkları muhafazakar, homofobik ve transfobik toplumda, ebeveyn, aile ve aktivist olmanın ne demek olduğunu yeniden tanımladıkları ve bu özel deneyimlerini seyirci ile samimi bir şekilde paylaştıkları uzun metraj bir belgesel film projesidir. yönetmenliğini can candan'ın üstlendiği filmin 2012'de tamamlanması planlanmaktadır.”

http://vimeo.com/33040716
  • --- spoiler ---

"allah'tan mı?" diye sordu.
    "evet," dedim.
    "allah'tan gelen her şey başımızın üzerindedir evladım," dedi.

--- spoiler ---

bazı insanların farklı doğduğunu, bunun ne o kişinin, ne o kişiyi yetiştirenlerin, ne de içinde bulunduğu toplumun suçu olmadığını, zaten ortada bir suçun da olmadığını vurgulayan film.
    farklılıkları değil de öfkeleri kucaklayan bir toplum olmayı bırakacağımız günlerin hayaline çok güzel bir katkı.
  • bu projenin en önemli etkisi, lgbt bireylerin uzaydan fırlatılmış, anormal, öteki olduğu sanısında olan kişilerin algısını değiştirmede oynayacağı roldür.

belgeselde yer alacak lgbt ebeveynlerinin, heteroseksüel çocuk sahibi ebeveynlerden bir farkının olmadığı, dahası toplumun bütün baskılarına direnç gösterecek yüreğe ve cesarete sahip anne babalar olduğu görülecek, izleyenler tarafından.

diğer taraftan, topluma yeni açılmış kişilerin ailelerinde muhtemel travma durumlarında iyileştirici, destekleyici etkisi olacaktır. 'ben yalnız değilim, bunu yaşayan ve atlatan başka aileler de var' hissi oluşacak ve 'neden benim / benim çocuğumun başına geldi?' sorularının azalmasına katkıda bulunacaktır.
  • muazzam bir fikir, anneleri ve babalari islemek olaya muthis bir insani ve sicakkanli boyut kazandiriyor. katkisi olan herkes beni cok gururlandirdi--boyle korkusuzca ve ileri goruslu bir projeyi herkesin desteklemesi gerekli. insan olmak yeterli.
  • muhteşem bir film olmuş. filmde bir come out durumu var. bu sefer açılanlar anne ve babalar. lgbt dünyada varolmak zor, en zoru herkes sizi suçluyor, sizi suçlamazlarsa eğer sizi kurban haline sokarak bir takım yaftalar yapıştırıyor hani bilirsiniz kız gibi yetiştirmek, taciz bla bla. yani ya suçlusunuz, ya kurban olmadı aileniz suçludur, çevreniz suçludur.

eşcinsel dostlar bilir aileler ilk kendilerini suçlarlar. ben neyi yanlış yaptım diye ? öfke ile acı arasında gider gelirken ... anne babayı, baba anneyi, büyükler anne babayı suçlar sanki ortada toptan bir yanlışlık varmış gibi.

eşcinsel olduğunuzu saklamak sizin hakkınızdır. ama bazen saklanamaz, bir şekilde bellisinizdir işte. söylemeseniz bile duyarlar, göstermeseniz bile görürler. ama kimse ailelerinizi bilmez. hele bile eşcinsel cocuğu olan aileleri çünkü belli olmaz eşcinseller evlat sahibi olduğunuz.

bu film çok önemlidir ve zordur. aileler out olmuştur. ne için dersiniz ? çocukları için. çoğumuza yargılanmadan sevilebilmek bile yetiyorsa ki çok bulunan bir şey değildir, burada aileler bizim için out olmuşlardır. üstelik elalem ne der kültürümüze rağmen, salonun misafir için süslenip oturma odasında tıkış tıkış oturduğumuz, kendimiz kırık tabaklarla yerken gelmeyen misafire en güzel tabaklarımızı sakladığımız kültürümüzde.

her ebeveyni içimden sımsıcak kucakladım. böyle ebeveynler de varmış duygusunu yaşattığı için can candan'ı da kucakladım. ha finansman için, daha fazla seans için çabalamışlar,ayşe teyze ile röportaj yapmışlar aferim iyi ki yapmışlar.

ama ağlak film yapmışlar gibi bir eleştiriyi asla katılmıyorum. ağlak ne demek ya ?! hasta mısınız ?! film ağlak değil gerçek ... o sözlerin kaç tanesi kaçımız duyduk ... kaç tanesiniyle kafamızda kavga ettik !? ah keşke devamını da duysaydık. onu duyan, böyle ebeveylere sahip evlatlara da sevgiler ... ne olsa evlat olabilmişler ...
  • heteroseksist, nefretçi, şucu bucu insanların karşısında dimdik duran ve "ben çocuğumu hiç bir şeylere değişmem!" diyen ebeveynlerin deneyimlerini anlatan belgeseldir.
  • can candan tarafından çekilen, yedi anne ve babanın; gay, lezbiyen, travesti ve transeksüel çocukları için verdikleri mücadeleyi anlatan, yapım aşamasındaki belgesel. bir kişide bile farkındalık yaratsa dahi ne mutlu.

http://www.youtube.com/watch?v=36cuopw2fna
  • geçen akşam kadıköy rexx'te izlediğimiz yerli belgesel film. eşcinsel ve trans bireylerin anne ve babalarının olayı kabullenişlerini, kendilerini eğitmelerini, böylece çocuklarının toplumda kabul görmesi için gönüllü olarak mücadele verir hale gelmelerini anlatan -bence- harika bir film...

bu insanların anne babaları da aynı birçoğunuz ve benim gibi bu insanlara ve içindeki bulundukları duruma az ya da çok önyargıyla bakarlarmış zamanında. bazıları durumu öğrendiklerinde şok olmuşlar, "korktuğum başıma gelmişti, günlerce ağladım" diye anlatan vardı. kendi hikayelerini, önyargılarının kırılışını anlatıyorlar. gerçek insanlar. sona doğru lgbt topluluklarında yapılan çalışmalardan kesitler filan var.
hesabın var mı? giriş yap