• sinema tarihinin en çok oscar alan filmlerinden biri... ama oscar olayının da şaibeli olduğu söylenir, yapımcılardan biri aktif üye gibi birşeymiş galiba...

ilk entryden de attik çamuru koskoca filme, tiksindim kendimden...
  • hz. isa nin peygamberliginden yaklasik 4 yil kadar once hikayesi baslayan film, judea prensi ben hur 'un hirsli ve ihtirasli cocukluk arkadasi roma generali massala tarafindan kurek mahkumu yapilmasi, ailesini zindanlara atmasi ve ben hur'un hakli ve hasmetli intikamini sonunda isa nin carmiha gerilmesine kadar baglayan bas yapit, bir benzeri daha olduguna inanmiyorum. senaryosuna bakildiginda simdiki hollywood senaristlerinin ne kadar da kisir oldugunu anlayabilirsiniz ki gladiator un bile senaryosu yaninda sonuk kalmaktadir. aday oldugu yilda 11 oscar almistir. sadece charlton heston in ofke, nefret ve intikam dolu mavi gozlerini gormek ve sesini dinlemek icin bile izlenir.
  • 1959'da film setinde çekilen bir fotoğrafı
  • o aralar dijital efektler henuz pek kullanilmaya ba$lanmadigi icin her$ey dublorler tarafindan yapilmaktaydi. arenadaki yari$ sahnelerinde bir dublor hayatini kaybetmi$tir.

7 yıl sonra gelen edit: yanlış hatırlamıyor isem, dublörün öldüğü sahne filmden çıkarılmamış.
  • film muazzam olmasina muazzamdir ancak aklimda hatirimda su dialogla kalacaktir.
    ben- oglum bak super film koydum, sen seversin boyle eski filmleri.
    ---film baslar-----
    ev arkadasim - yuh bee film o kadar eski ki mgm'in aslani kukremiyo sabit duruyo, ben izlemem boyle film...
    ben - sen umitsiz vakasin olm.
  • muzikleri bir koncerto'dan farksizdir. macar besteci miklos rozsa tarafindan 2 ayda bestelenmistir. en basindaki 10 dakikalik overture bile tek basina butun malkocoglu, battal gazi, kara murat ve bilimum turevleri tarafindan kullanilmasina ragmen bitirilememistir. sinemadan zevk alan her kulun izlemesi gereken bir sanat eseridir.
  • kesinlikle 1959 yılında çekilmemiştir. muhtemelen 2030 yılında çekilmiş, zaman makinesi ile 1959'a gidilip "aga film çektik yeni al bak" denmiş gibi.

bazı noktaları günümüz sinemasına alışık olanları bayabilir.
  • titanic'e de 11 oskar verilerek hakaret edildiğine inandığım film.
  • 1959 yılında mgm tarafından cekilmis hristyanlıgın hikayesi olarak bilinen film. putperest romanın dünyayı büyük bir hızla sarması zamanlarında su anki israilde bulunan topraklarda doğan bir mücadele ve inanc öyküsü. 11 dalda oscar almış filmde hz. isa'nın silüetine ve yahya peygambere yer verilmiştir. görsel açıdan mükemmel oluşu, konunun yoğunluğu seri oluşu ve buna rağmen izleyiciyi yormayışı tam manasıyla bir başyapıta dönüştürmüş. juda benhur isimli israilli bir asil ile çocukluk arkadaşı ve roma garnizonu messala'nın mücadelesi filmin çatısını oluşturmaktadır. diyaloglar bakımından oldukca ağır ve doyurucu olmakla, arenadaki yarış sahneleri mükemmeldir.
  • 100.000 kostüm 8000 figüran ve 300 ayrı film seti ile cekildiği tarih göz önüne alındığında insanın apışıp kaldığı*, inanılmaz bütceli film.

filistin'de bir musevi asil olan ben-hur un romalılar tarafından esir alındıktan sonra esirlerle dolu bir gemiden kaçmasını ve hz isa ile tanışmasını konu ediyor.. 11 adet oskar alarak tarihe gecen bu film gladyatör ve braveheart filmlerininde dedesi olarak kabul ediliyor.
hesabın var mı? giriş yap